Ana sayfa Bankalar Köye Dönüş Projesi Hangi İlleri Kapsıyor?

Köye Dönüş Projesi Hangi İlleri Kapsıyor?

960
0

Köylerde yaşayan kişiler, çiftçilik yaparak kazanabildikleri paranın geçimlerine yetmemesi sonucu daha çok iş imkânı bulunan şehirlere göç etmeye başlıyorlar. Bilhassa eğitim seviyesi ve hızla gelişen teknolojinin gelişmesi de kişilerin şehirlere doğru göç etmesini hızlandırmaktadır.

Fakat bu aşamada iki yeni mesele başlıyor. Bunlardan ilki şehirlerdeki işsizlik oranlarında ciddi bir artış oluşması, diğeri ise kırsal alanların değerlendirilmemeye başlaması. Devlet bu iki soruna çözüm bulabilmek amacıyla Köye Dönüş Projesi üreterek, kişilerin tekrardan köye dönmesi ile kırsal alanların değerlenmesini öngörüyor.

Köye Dönüş Projesi Nedir?

Köylerde yaşayan genç nüfusun çeşitli sebeplerle şehirlere göç etmesinin arkasından tekrardan köylerine dönmeleri ve arsalarını değerlendirerek para kazanmalarını hedefleyen desteklemeye Köye Dönüş Projesi adı verilmektedir. Bilhassa kent yaşantısındaki imkânların köyde olmadığını düşünen gençlerin ikna edilmesini amaçlayan proje kapsamında devlet tarafınca belirli bir oranda bağışlama verilmektedir.

Köylerine temelli olarak dönmeyi isteyen kişilere 30.000 TL finansman bağışlama ediliyor. Bununla beraber hem kişilerin köylerinde rahatça çiftçilik çalışmalarına devam ederek para kazanmaları, hem de boş duran ya da devamlı nadasa bırakılan arsaların değerlendirilmesi amaçlanıyor.

25 ile 40 yaş arasındaki kişilerin yararlanabileceği proje tamamen gençlerin kırsal alanları kullanmasına yönelik hazırlandı. Bundan dolayı projenin gerçekleşeceği bölgedeki köy nüfusunun 20 binden düşük olması gereklidir. Projeye dâhil olmak isteyen kişilerin süt üretimi, arıcılık, büyükbaş hayvancılık, yumurta üretimi, fidan üretimi, tavuk çiftliği ve küçükbaş hayvancılık işlerinden hangilerini yapmak isterlerse o işe dair planlamalar yaparak, yetkili kurumlara sunmasıyla beraber hibeden yararlanabilecekler.

Hibenin miktarı, sebze, meyve ya da hayvan yetiştiriciliğine adım atmak için kafi olduğu kabul edilen 30 bin TL’lik bir meblağdır. Fakat şahıs planlamaları dâhilinde bu meblağdan daha yüksek bir tutarın ilk aşamada lüzumlu bulunduğunu düşünüyorsa, hibeden tamamlanmamış kalan miktar için finansal kurumlara müracaat yapabiliyor. Bankalar, hibeden tamamlanmamış kalan karşılık için kişilere faizsiz kredi imkânı sunmaktadır.

Köye Dönüş Projesi Müracaat ve Ayrıntılar

Köye Dönüş Projesi Hangi İlleri Kapsıyor?

Köye Dönüş Projeleri ile başlatılan köy arsalarının değerlendirilmesi emek harcaması 81 ilin tamamını da kapsamaktadır. Ülkemizdeki illerin tümü değişik sayıda köye haiz olduğundan bölge ya da yer ayrımı yapılmaksızın tüm illere bağışlama desteği verileceği açıklandı.

Sadece köyler içinde ise hibenin verilebilmesi için 20 binden düşük sözü geçen bir yer olması koşul koşuluyor. Katılım gösteren kişiler yaş sınırı ve öteki şartları taşısa bile köyün nüfusu 20 binden daha çok ise proje kapsamında yer almadığı için bağışlama ile desteklenmiyor…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here