Ana sayfa Bankalar Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

643
0

Kredi niçin onaylanmaz, kredi başvurusu niçin onaylanmaz, kredi başvurusu çeşitleri ve kredinin reddedilme sebepleri hakkında tüm bilgiler yazımızın devamında içeriyor. Günümüzde bir fazlaca insan acil nakit gereksinimleri karşısında kredi seçeneklerini değerlendirmek durumunda kalabiliyor. Durum bu şekilde olunca da kredi başvurularının ve banka ürünlerinin kullanımının vatanımızda son aşama yaygın bulunduğunu söylemek oldukça mümkün. Sadece bazı sebepler var ki, kredimizin onaylanmasına engel olabiliyor. Bu sebepleri sizler için derledik ve doğru kredi başvurusu iyi mi yapılmalı özetlemek istedik. Bankaların göz önüne almış olduğu değerlendirmeleri düşünürsek, ilk etapta kredinin geri ödenmesi mevzusunda fazlaca titiz davrandıklarını söyleyebilir ve kredi başvurusu esnasında en fazlaca bu alana odaklandıklarını söyleyebiliriz. Peki kredi başvurusu niçin onaylanmaz? Kredi başvurusunun onaylanmama sebepleri nedir?

Kredi Başvurusu Nedir, Iyi mi Yapılmalıdır?

Ilk olarak kredi başvurularının onaylanması için doğru bir müracaat yapmamız icap ettiğini söylemeliyiz. Eğer daha ilkin çalışmadığınız bankalardan müracaat yapıyorsanız bu durum kredinin onaylanması hususunda oldukça sorun olabilir. Sizi daha öncesinde asla tanımayan bankalar, kredi verirken fazlaca daha çok ayrıntıyı göz önünde bulunduracağı için, bu kredi başvurusunun reddedilmesi kaçınılmazdır. Eğer doğru kredi başvurusu yapmak istiyorsanız, ilk ilk olarak çalıştığınız doğrusu sizi tanıyan bankalara yönelmenizi tavsiye ederiz.

 

Örnek vermek gerekirse, çalıştığınız yerin maaş ödemesi yapmış olduğu bankaya kredi başvurusu yapmanız kredinin anında onaylanması için fazlaca geçerli bir sebep olarak gösterilebilir. Bu bankalar sizin aylık olarak almış bulunduğunu maaşın tutarını bilmiş olduğu için, aylık gelir – gider dengenizi daha süratli hesaplayacak ve kredinizi anında onaylayacaktır. Daha ilkin bir emek verme geçmişiniz olmayan bankalara müracaat yaptığınızda ise bankanın sizden gelir belgesi talep etmesi oldukça düzgüsel sayılacaktır. Bu benzer biçimde durumlar da maalesef kredi müracaat sürecini uzatacak ve reddedilmesine sebep olacaktır. Reddedilen başvuruların öteki bankalar tarafınca görüldüğünü de unutmamanız gerekiyor.

 

Peki kredi kullanmaya uygun olduğunuzu düşündüğünüz halde kredileriniz niçin onaylanmıyor? Kredinizin onaylanmasına engel olabilecek sebepler nedir? Hep birlikte inceleyelim.

Kredi Başvurusu Niçin Onaylanmaz?

Yazımızın ilk bölümlerinde de bahsettiğimiz benzer biçimde, kredi başvurunuzun onaylanmasına engel olacak bir sürü niçin olabilir. Bu sebeple kredi başvurusu yapmadan ilkin altta vereceğimiz detaylara itina göstererek başvurular yapmış olursanız kredinizin onaylanma ihtimali ve onay sürecinin hızlanacağını hatırlatmak isteriz. Kredi başvurusu niçin onaylanmaz?

Düşük Kredi Notu ve Fena Sicil

Elbet bankaların kredi değerlendirmesi yaparken ilk baktıkları ve en fazla dikkate aldıkları kriterin kredi notu bulunduğunu biliyorsunuzdur. Eğer daha ilkin kullanmış olduğunuz banka ürünlerinin ödemesinde düzensizlik, gecikme ve yasal takip benzer biçimde işlemlere maruz kaldıysanız, bu işlemler muhtemelen kredi notunuzu düşürmüştür. Anlayacağınız suretiyle de düşük kredi notu, kredilerin onaylanmaması için oldukça geçerli bir sebeptir. Kredi başvurusu yapmadan ilkin ilgili bankalardan kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ek olarak kredi notu düşüklere kredi adlı makalemizi okuyarak, düşük kredi notu ile kredi kullanabilirsiniz. Sadece kara listeye girecek kadar ödeme düzensizliğiniz ve yasal takibiniz var ise kredi kullanmanızın git gide zora girdiğini üzülerek söylemeliyiz.

Aylık Gelir Dengesinin Yetersizliği

Eğer kredi kullanmak için maaş aldığınız bankaya müracaat yapıyorsanız, kredinizin onaylanma ihtimali oldukça yüksektir. Sadece maaş aldığınız için de kredinizin kesinlikle onaylanması benzer biçimde bir durum söz mevzusu değildir. Eğer bankalarda çeşitli ürünler (kredi kartı, kmh) kullanıyorsanız ve limitlerinizin geliriniz ile orantılı değilse bankalar bunu da bir risk olarak görebilir. Gelirinize nazaran fazlaca daha çok bir kredi kartı limitiniz var ve bunu kullanmışsanız banka daha çok bir kredi açmayı uygun görmeyebilir ve riskli grupta değerlendirmeye alarak kredinizi reddedebilir.

Yanlış ve Tamamlanmamış Bilgiler ile Müracaat

Kredilerin onaylanmama sebeplerinden biri de yanlış ve geçersiz bilgiler ile müracaat yapmaktır. Adres, gelir, telefon seçimi bilgilerinizi yanlış girmeniz halinde bankalar bunu doğrulayamadığından kredi başvurusunu direkt olarak reddedebilir. Bir öteki dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan mevzuda gelir bilgisidir. Eğer bankaya olduğundan fazla bir gelir bildiriyorsanız, bankanın bunu doğrulama benzer biçimde bir yola gidebileceğini de unutmamalısınız. Bankalar kredi başvurusu esnasında gelir belgesi talep edebileceği için, yazmış olduğunuz geliri belgeleyemezseniz maalesef başvurunuz reddedilecektir.

Aynı Anda Birden Fazlaca Müracaat

Aynı anda birden fazlaca müracaat yapmak, kredi başvurularında meydana getirilen en büyük yanlışların başlangıcında gösterilebilir. Şansınızı tecrübe etmek amacıyla fazla fazla bankalara müracaat yapmak, öteki bankalar tarafınca görüleceği için bu bankalar da müşteriye kredi kullandırımı sağlamayabilir. Değişik bankalarda ne kadar fazlaca reddedilmiş müracaat var ise, yeni başvuruların onaylanma oranının o denli azalacağını unutmamalısınız.

Kredi Başvurum Onaylanmazsa Ne Yapmalıyım?

Üstteki sebeplerden dolayı kredi başvurunuz onaylanmıyorsa, bu aşamada fazlaca doğru adımlar atmanız gerekmektedir. Reddedilen her müracaat, öteki yeni başvuruların onaylanma ihtimalini son aşama düşüreceği için doğru tercihler yapmamız fazlaca önemlidir. Mesela X bankasından yaptığınız 20.000 TL’lik bir müracaat gelir yetersizliği sebebiyle reddedilmişse, Y bankasına yapacağınız başvurunun aynı tutarda olması yanlış olacaktır. Gelir yetersizliği bankaların kafalarına nazaran belirlemiş olduğu bir gerekçe olmadığı için öteki bankalar da aynı aksiyonu alabilir. Bu sebeple kredinin niçin reddedildiğini tüm gerekçeleri ile banka çalışanından öğrenmenizi tavsiye ediyoruz
.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here