Ana sayfa Bankalar Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?

801
0

Bankalar yaşamın her anında bir dost eli olmuştur. Paranın olmadığı anlarda acil nakit gereksinimlerimizde bizlere lüzumlu olan nakdin hızla verilmesini elde eden bankalardır. Banka varken kimden isteyeceğim sorusu artık her insanın dilindeyken, bankaların sağlamış olduğu olanaklar karşılıklı olarak yarar sağlamaktadır. Peki Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi? Kredi Borcu olan kişinin kefilliği kabul edilir mi?

Kefil Olabilmek İçin Mühim Kriterler

Bankalar çoğu zaman finans ettikleri tutarın çoğunu aldıkları için; tüketicilere kredi verebilmek için ne gerekiyorsa halletmeye çalışırlar. Hal böyleyken tüketicinin kredi notu düşükse yada kredibilitesi yetersizse kefil isteniyor. Bankalar, kullandırılan krediyi garantiye almak suretiyle kefil istemektedirler. Bildiğiniz şeklinde, Kefil demek krediyi kullanan şahıs ödeyemezse kefili ödeyecek anlama gelir.

 

Kefilin durumu kullanılan kredinin çeşidine bakılırsa ve tutarına bakılırsa değişim gösterecektir. Örneğin bir gereksinim kredisinde sayı eğer oldukça yüksek değilse ve tüketicinin kredi notu fazlaca düşük değilse kefil istenmeyebilir. Konut kredisitaşıt kredisi şeklinde tutarların yüksek olduğu kredilerde banka kendini garantiye alabilmek için hem kullanılan araca yada eve rehin koyarken hem de kefil istemektedir.

Bankalar kredi kullandırırken borçlunun ödeme durumuna, kredi notuna bakarak krediyi onaylar ve kullandırırlar. Kefil de borçlu sayılacağı için; kefilin de eğer kendi temel ihtiyaçlarının üstünde borç durumu oluşacak ise kefilliği kabul olmayacaktır. Kefilin de borçlu şeklinde kredi notunabakılacak, maaşının kredi ödenmemesi durumunda ödemeye kafi olup olmayacağına bakılacak ona bakılırsa de kefilliği kabul yada ret olacaktır.

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir mi?

Şu demek oluyor ki kısacası kefillikte borçluluk demek olduğundan dolayı kefilde borçlu şeklinde incelenecek, borçluya iyi mi işlem ediliyorsa kefile de aynı işlem edilecektir. Kefilinizin kredi notu, kredibilitesi yetersizse ister kredisi olsun olmasın ret olacaktır yada kefilinizin, kredisi bulunuyorsa ve bu kendi maaşının, temel ihtiyaçlarının üzerindeyse kefilliği gene ret olacaktır. Kefiliniz sizden daha sağlam olmalı ve kredi notu yüksek olmalı diyebiliriz.

Kefil olacak bir şahıs kredinin ödenmemesi durumunda da birebir mesuldür. Eğer aslolan borçluolan şahıs kredinin ödemesini aksatır ve kredi avukatlık duruma düşerse bu borcu ödemesi ihtiyaç duyulan bir öteki şahıs de kefildir. Kefillik yalnızca kağıt üstünde olan bir işlem değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here