Ana sayfa Bankalar Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

614
0

Günümüzde banka kullanımının artması ve bankaların müşterilerine yapmış oldukları uygun faizli kredi kampanyaları ile kredi kullanımı ciddi oranda arttı. Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli? Her ay ortalama olarak 14-15 milyon şahıs kredilerinin taksit ödemesini yapıyor ve averaj olarak 800 bin şahıs de gereksinim kredisi kullanmaya başvuruyor. Banka ve kredi kullanımı bu kadar yaygınken, meydana getirilen işlemlere yeterince dikkat ediyor muyuz? Bankalardan kredi çekerken nelere dikkat etmeliyiz? Kredi çekerken nelere dikkat etmeli?

Bilgili banka kullanıcıları, kredi çekmeden ilkin her türlü bilgiyi edinme gereksinimi duyar. Bilinçsiz müşteriler ise hiçbir araştırma yapmadan tek çalmış olduğu banka ile yüksek faizli bile olsa direk olarak krediyi kullanır.

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi başvurusu yapmadan ilkin, piyasanın genel durumunu çözümleme etmekte yarar var. Daha ilkin asla kredi kullanmamış bir fert bile, küçük bir tarama sonucunda güncel kredi faizi bilgilerine ulaşabilir. Hem de kullanacağınız kredinin türünü belirlemeniz ve kredi üstündeki yasal haklarınızı (sözleşme) iyi araştırmanız sizin yararınıza olacaktır.

Elbet tüm bu işlemlerden ilkin hesabınızı güzel yapmalı, bankanın aylık çıkardığı ödeme planlarını iyi incelemeli ve oldukca klişe bir tabir ile “Ayağınızı yorganınıza nazaran uzatmalısınız.”Peki  Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

1-) Kredi Türü Ne Olmalı?

Eğer hakkaten paraya ihtiyacınız olduğuna karar verdiyseniz, kredi türünü belirleyebiliriz. Kredi türü, tamamen sizin ihtiyacınıza nazaran şekillenmelidir. Bu paraya tam olarak ne için ihtiyacınız var? Eğitim, sıhhat, düğün ve eşya şeklinde seçeneklerde kredi kullanabilirsiniz. Yapacağınız harcamayı doğru olarak belirlemeniz, o alandaki faiz oranları ile sizin için daha çok avantaj elde edecektir. Kredi türünü belirlemeniz bankaların başlatmış olduğu kredi kampanyaları’ndan faydalanmanıza destek olacaktır.

Sadece bu bir zorunluluk değildir. Eğitim için eğitim kredisine, düğün yapacaksanız da düğün kredisine başvuracaksınız diye kati bir kaide yok! Yapmanız ihtiyaç duyulan şey, banka kampanyalarını araştırıp size en uygun faiz ve ödeme planı olan bankanın kredi ürününü tercih etmek olacak. Kredi Kampanyaları bölümümüze de göz atabilirsiniz.

2-) İhtiyacınız Olan Para Miktarını Belirleyin

Elbet kredi başvurusu yapmadan ilkin, kredimizin tutarını belirlemeliyiz. Ne kadar paraya ihtiyacınız var ise, belirleyeceğiniz meblağ bunu geçmemeli. Niçin bu parayı kullandığınızı belirledikten sonrasında, bu tutarı aşmamanız ondan sonra çıkacak ödeme sorunlarının önüne geçecektir. Mesela 5.000 TL borcunuz yada ihtiyacınız varken 15.000 TL çekmeniz yeni ve fazla bir borcun daha altına girmeniz anlamına gelecek. Hem ilerde ödeme sorunları yaratabilecek hem de kredinizin onay sürecini zora sokacaktır. Başvuruyu yapmadan ilkin ihtiyacımız olan net miktarı belirleyelim ve bu tutarın oldukca fazla üstüne çıkmadan başvurumuzu yapalım.

3-) Kredinin Vadesi Iyi mi Belirlenmeli?

Peki bu krediyi kaç taksitte ödeyeceğiz? Bu da tamamen size kalmış bir durum. Sadece kredinin vadesi ne kadar kısa tutulursa, faiz oranı da o averaj ile birlikte düşüş gösterecektir. Kısaca kredi vadesi, faiz oranlarında belirleyici bir etkendir ve faiz oranları asla durağan(durgun) değildir. Maddi gücünüz ve aylık ödeme gücünüz düşük vadeli kredi çekmeyi ve sorunsuz ödemeyi olanak tanıyorsa kısa vadeli krediler kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Kendi hesaplarınızı yaptıktan sonrasında, aylık ödeme gücünüzü de belirlemeniz gerekiyor. Siz bunu belirlemeseniz bile bankanız çoktan belirlemiştir bile. Sizden belli ödeme detayları isteyecek ve ödeme gücünüzü tespit edecektir. Ödeme gücünüz olmadığı halde kısa vadede fazla taksitlerle krediye müracaat yapmış olursanız kredinizin onaylanma sürecini zora sokabilirsiniz.

4-) Kredilerin Karşılaştırılması ve Seçim

Bankalar ve Kredi Kampanyaları hakkında iyi bir araştırma ve bu doğrultuda seçim yapabilmek oldukca mühim. Her banka belirli dönemlerde faiz oranlarında indirime gidebilecek oldukca iyi kampanyalar belirler. Bu kampanyaları araştırmak ve size en uygun gelen krediyi seçmek sizin için oldukca avantajlı olacak. Kredi tercihi yaparken o kredinin harcamalarını da araştırmamız gerekiyor. Dosya harcaması, sigorta ve vergiler güzelce araştırılıp öğrenilmeli. Zira bu tutarlar elinize geçecek olan paradan kesiliyor.

5-) Dosya Harcamaları, Sigortalar ve Vergiler

Bankalar kredi kullandırırken bu biçim ek ödemeler talep edebilir. Bu ödemeler çoğu zaman elinize geçecek olan tutardan kesilir ve kesilmiş haliyle hesabınıza aktarılır. Tercih ettiğiniz kredinin dosya harcamalarını araştırmak ve vergi ödemlerini öğrenmek sizin için avantajlı olacaktır. Mesela 20.000 TL kredi kullanıyorsak dosya harcaması, sigorta ve vergiler ile birlikte elimize averaj 19.000 TL geçecektir. İhtiyaç Kredisi kullanırken bu harcamalara dikkat etmeniz gerekiyor.

6-) İnternetten Kredi Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi çekeceğimiz siteler öncelikli olarak bankaların resmi siteleri olmalıdır. Bankaların resmi siteleri haricinde daha ilkin adını duymadığınız, ne olduğu belli olmayan ve tasarımı dahi itimat vermeyen kredi sitelerine güvenmeyin ve kişisel bilgilerinizi paylaşmayın. Banka sitesi bile olsa site ile herhangi bir kişisel informasyon paylaşacaksanız bilgilerinizin güvende tutulması için sitenin yeşil bar (örnek fotoğraf üstte) kullanmasına dikkat edin. Kredi başvurusuna hazırız. Şimdiden hayırlı olsun!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here