Ana sayfa Bankalar Kredi Çektim Kredi Notum Düştü Neden?

Kredi Çektim Kredi Notum Düştü Neden?

646
0

Bankalardan kredi çeken her şahıs, kendisine bir kredi notu oluşturmuş olur. Çekeceğiniz kredilerin geri ödemesinde göstereceğiniz performansa gore bankanız sizlere bir puan verir. Kredi notu adını verdiğimiz bu puan, siz değerli ziyaretçilerimizin finans sektöründeki yerinizi belirliyor. Kredi başvurularınızdan ilkin bankalar bu puana bakarak kredi başvurularınızı değerlendirir. Kredi çektim kredi notum düştü diyen her insanın sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi çektikten sonrasında bu puanın düştüğünü gördüyseniz, ödemelerde aksamalar yapmışsınız anlama gelir. Elbet yalnızca bir ayı kapsayan bir gecikmede kredi notu direkt olarak düşmez. Sadece bu durumu öteki aylarda da devam ettirmeniz durumunda kredi notu düşecektir. Bankalar daima için kredi notunun, sözleşmede yer edinen günlerde ödenmesini ister.

 

Kredi Çektim Kredi Notum Düştü Niçin?

Kredi notu düşük olan kişilerin başvurabileceği iki yöntem vardır. İlk yöntem olarak Findeks kredi notu düşükse, bu notu yükseltmenin yollarına başvurabilirsiniz. Öteki yöntemde ise müracaat şeklini değiştirerek kredi alabilmeniz mümkün olacaktır. Kredi notu düşük olanlar geri ödemede güvensiz görüldüğü için, bu mevzuda bankaya teminatlar belirtebilirsiniz. Karşı karşıya yapacağınız başvurularda bankaya bir ipotek ya da kefil belirterek istediğiniz benzer biçimde kredi alabilirsiniz. İpotekli ve kefilli başvurulara karşı bankalar daima pozitif yönde yaklaşır. Kredi çektim kredi notum düştü sorumuza yanıt bulduysak şimdi iyi mi yükselteceğimize dair taktikler alalım.

Kredi Notum Iyi mi Yükselir?

Kredi notunun düşmesinin temel sebebi, bankaya kredi ödemelerinin düzensiz olarak yapılmış olmasıdır. Bu bakımdan kredi notu yükseltme için tekrardan ödeme düzeni sağlamak gerekiyor. Bu durumu düşük oranda kredi kartı ya da kredi kullanarak yapabilirsiniz. Ek olarak otomatik ödeme talimatı verme, web bankacılığını etken olarak kullanma ve ödemeleri zamanında yapma sonucunda kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. 

 

Kredi Notumu Iyi mi Öğrenirim?

Kredi notunuzu öğrenmek için kullanabileceğiniz birçok değişik yöntem vardır. Kredi notunu öğrenmenin en güvence ve süratli yolu Findeks sistemidir. Kredi Kayıt Bürosu tarafınca oluşturulan bu web sistemine kayıt olarak hızlıca kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Ek olarak Findeks sistemi sizlere öteki kredi bilgilerini de aktaracaktır. Bu yöntem haricinde web bankacılığı üstünden ya da SMS üstünden kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Oldukça fazla tercih edilmese de kredi notunu banka şubelerinden öğrenmek de mümkündür. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here