Ana sayfa Bankalar Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

922
0

Günümüzde her evde minimum 1 kredi kartı bulunuyorken kredi kartı aidatları artık ev harcama kalemlerine de eklenmeye başlandı. Bu durum tüketicilerin canını sıkarken bankalar kredi kartı aidatı almaya devam ettiler. Hukuk kredi kartı aidatlarının alınmamasını isterken bankalar da tam tersine kredi kartı aidatı almaya devam ediyorlar.

Kredi kartı başvurusu yaparken sözleşmede imzalatılan “kredi kartı aidatını ödeyeceğimi onaylıyorum” benzer biçimde ibarelerle alınan sözün, kredi kartı aidatlarının geri alınamaması için bankaların da ek uğraşlar verdiğini görüyoruz. Bugünkü yazımızda Kredilog.com ekibi olarak kredi kartı aidatlarını iyi mi geri alacağınızıanlatmaya çalışacağız.

Kredi kartı sözleşmeleri haksız

Bankalar müşterilerine imzalattıkları sözleşmeye güvenerek kredi kartı aidatlarının geri ödenmeyeceğini ve geri alınamayacağını söylerken Takvim gazetesine konuşan Çetin, bankaların son 1 yıl içinde bir tek kredi kartlarından aldıkları ödenti tutarı olarak 3.2 milyar tl öğrenim ettiğini belirtti.

Bankaların da kredi kartı aidatını geri ödememek için yalan söylediğini vurgulayan Çetin, Yargıtay 13. Hukuk Daire’sinin vermiş olduğu kararla 10 yıl geriye dönük kredi kartı aidatlarının geri alınabileceğini de söylüyor.

Kredi kartı aidatı iyi mi geri alınır? 4 adım ve yöntem

Yargıtayın vermiş olduğu kararın eski kredi kartları de ilgilendiriyor bulunduğunu belirten Çetin, “Kartını daha ilkin iptal ettirmiş yurttaş, geçmişe dönük ekstrelerini isteyebilir. Eğer banka direnirse banka memuru hakkında yasal işlem yapılır. Zira bu suçtur. Tüketici eksterisiyle yargıcı heyetlerine giderek dilekçe vermeli” diye konuştu.

Kredi kartı aidatını geri almak için yargıcı heyetine başvurduktan sonrasında davaların averaj 1 ila 3 ay içinde sonuçlandığı da açıklandı. Sözleşmede kredi kartı aidatını ödeyeceğini kabul etmiş olan vatandaşların sorularına cevap veren Çetin, Yargıtayda verilen kararın kanunda haksız koşul olmasından dolayı atılan imzanın hiçbir öneminin kalmadığını da söylüyor.

1- Satın alan Hizmetlerini Arayın

Kredi kartı aidatını geri almak için ilk olarak müşterisi olduğunuz bankanın satın alan hizmetlerini arayabilirsiniz. Satın alan temsilcisine artık kredi kartı aidatı ödemek istemediğinizi ve ödediğiniz aidatları da geri almak istediğinizi belirtin. Satın alan temsilcisi bunu kabul ederse probleminiz kalmamış anlama gelir, eğer kabul etmezse öteki maddeleri deneyin.

2- Kredi Kartı Aidatı İtiraz Dilekçesi Verin

Kredi kartı aidatını geri almak için satın alan temsilcisini aramanız yetersiz olduysa yapacağınız ilk iş kredi kartı aidatı itiraz dilekçesi hazırlamak ve bu dilekçe ile beraber bankanın hem genel müdürlüğüne hem de şubeye dilekçe göndermek olmalıdır. Kredi kartı aidatı itiraz dilekçesini iadeli taahhütlü gönderirseniz alan kişinin de imzası elinize geçmiş olur. Bunun için dilekçeyi PTT aracılığı ile gönderebilirsiniz.

3- Hukuk ya da Satın alan Temsilcisi

Kredi kartı aidatı itiraz dilekçesi vermenize karşın banka tarafınca geri ödeme yapılması kabul edilmemişse bankayı arayarak hukuk işlemlerine başlayacağınıza ve kredi kartınızı da iptal ettireceğinizi açıklayın. Bu benzer biçimde durumlarda çoğu zaman banka hem müşterisini yitirmek istemediği için hem de hukuk süreçlerinden nefret ettikleri için kredi kartı aidatını geri ödemeyi kabul etmektedirler. Sadece gene de sizinle pazarlık etme yoluna gideceklerdir.

4- Yargıcı Heyetlerine Başvurun

Eğer banka gene de başvurunuzu kabul etmeyip kredi kartı aidatını geri ödemeyeceğini söylüyorsa bu kez bulunduğunuz il ve ilçedeki kaymakamlıklardaki yargıcı heyetlerine gidebilirsiniz. Burada bulunan hazır dilekçelere ekstrenizi de ilave ederek parasız şikayetçi olabilirsiniz.

Yargıcı heyetlerine kredi kartı aidatını geri almak için başvurusu meydana getirilen davaların çoğunu tüketiciler kazanıyor. Banka, itirazını tüketici mahkemelerine yaparken buradan da çoğu zaman tüketiciler lehine karar alınıyor.

Eğer kredi kartınız eski ve 10 yıllıksa, geriye dönük tüm kredi kartı aidatlarınızı geri isteme hakkınız bulunuyor. Birden fazla kredi kartınız var ise tüm kredi kartlarınız için aynı işlemleri yapabilir ve tüm kredi kartlarınızın aidatını geri alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here