Ana sayfa Bireysel kredi kartları Kredi Kartı Aidatı Yasal mı? Nasıl Geri Alınır?

Kredi Kartı Aidatı Yasal mı? Nasıl Geri Alınır?

791
0

Kredi kartı, günümüzde en yaygın kullanılan ödeme aracıdır ve günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Kredi kartının, ekonomik koşullara uygun bir halde kullanıldığı takdirde oldukça avantajlı bir ödeme aracı olduğu söylenebilir.

Alışverişlerde taksit benzer biçimde pek oldukca kolaylık elde eden kredi kartı kullanımı bununla beraber ek sorumlulukları da getirir.

Bunlar:

 • Aylık ödenecek taksit miktarına dikkat etmek,
 • Son ödeme gününü atlamamak,
 • Ve bu benzer biçimde sorumluluklara ek olarak kredi kartı aidatı da ek bir maliyet olarak kart kullanıcısına yüklenir.

Düşük miktarlı da olsa eğitim edilen kredi kartı aidatları birden fazla kredi kartına haiz olan kullanıcılar için ekonomik sıkıntıya sebep olabilir. Her banka değişik oranlarda kredi kartı senelik tutarı belirler ve kart hizmeti karşılığı adı altında bu aidatı kullanıcılardan yılda bir kez eğitim eder. Fazladan bir maliyete katlanmak istemeyen kart kullanıcıları tarafınca bu husus çok çok fazla yakınma mevzusu haline getirilmiştir.

Kredi Kartı Senelik Tutarı Yasal mı?

Kredi kartı aidatı, senelik olarak kart ekstresine yansıtılan ve bankalar tarafınca belirlenmiş olan kart kullanım bedelidir.

Bu ücret:

 • Her bankada farklılık gösterse de minimum 50 TL, en fazla da 150 TL olarak eğitim edilmiş olduğu söylenebilir.

Söz mevzusu senelik kart tutarı kullanıcılara ek bir maliyet yükü oluşturduğu için pek oldukca şahıs tarafınca bu aidatın eğitim edilmesine itiraz edilmiştir, bu kredi kartı aidatı yasal mı sorusunu da bununla beraber getirmiştir.

2016 senesinde duyuru edilen bankacılık verilerine gore 1 yıl içinde 3.2 milyar TL tutarında kart aidatı kullanıcılardan eğitim edilmiştir. Kart aidatına itiraz eden tüketicilere ise bankalar tarafınca bu aidatın yasal olduğu ve iade edilemeyeceği belirtilmiştir. Kredi kartı aidatının yasal olup olmadığıyla ilgili kırılım noktası ise 2014 senesinde yaşanmıştır.

2014 yılı ekim ayında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDKK) tarafınca Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun adı altında bankacılık harcamalarıyla ilgili bir yönetmelik çıkarılmıştır. Buna bağlı olarak da bankalar kart aidatlarında düzenleme yapmak zorunda kalmıştır.

Bu yönetmelikle kullananların geçmişe dönük kart aidatlarını geri almasının da önü açılmıştır. Ek olarak Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin emsal teşkil eden sonucuna gore 10 yıl olarak belirlenen süre aşımı süresi içinde geriye dönük aidatların da geri alınabileceği belirtilmiştir. Doğrusu kart kullanıcısı kendisinden eğitim edilen aidata 10 yıl içinde itiraz ederek kredi kartı aidatını geri alma hakkına haizdir. 

Kredi Kartı Senelik Tutarı Geri Alınabilir mi?

Kredi kartı üyelik tutarı iptali için:

 • Kullanıcılar ilk olarak ilgili bankanın alan kişi temsilcisine başvurmalıdır.
 • Başvuruya ret cevabı gelirse kredi kartı aidatı iade müracaat dilekçesi ile Tüketici Yargıcı Heyetine başvurulmalıdır.
 • Banka ret cevabı verse bile çoğu zaman Tüketici Yargıcı Heyetleri ve Tüketici Mahkemeleri kart kullanıcısı lehine karar vermektedirler.

2014 yılından ilkin kullanılan kredi kartlarına ilişkin bankacılık sözleşmelerinde senelik kart aidatı yasal bir zemine oturtulmadığı için başvurulması halinde kart aidatı iade edilir.

Sadece 2014 senesinde BDDK’nın yapmış olduğu düzenlemeyle:

 • Bankalar yılık kart ücretini yasal zemine oturtarak kredi kartı sözleşmelerini uygulamaya koymuştur. Bu sayede bankalar yönetmeliğe uygun olarak kart sözleşmesi şartlarını değiştirdiğinden kesinti iadesi zorunluluğu ortadan kalkmıştır.
 • Bu şekilde, senelik kart tutarının iadesi bankanın insiyatifine bırakıldığından kullanıcının banka alan kişi hizmetleriyle yapmış olduğu görüşmenin ikna ediciliği ehemmiyet kazanır.
 • Kullanıcı olarak bankaya aidatın iade edilmemesi halinde kartın iptal edileceği bildirilirse banka tarafınca çoğunlukla kesinti iadesi yapılır.

Kredi kartı aidatı iade müracaat dilekçesi örneği için TIKLAYINIZ!

2014 Yılı BDDK Yönetmeliği ile Kredi Kartı Aidatında Değişen Hususlar

 • Aidatsız kredi kartları: BDDK’nın yönetmeliğine gore bankalara, senelik kesinti aldıkları kartlara alternatif olarak aidatsız kredi kartı sunma zorunluluğu getirilmiştir. Bu şekilde tüketiciye aidatlı yada aidatsız kartlardan birini seçme hakkı tanınmıştır. Bu durumda ise bankalar aidatsız kredi kartlarına daha azca taksit imkanı tanısa da kart limitini aidata gore belirleyememektedir.
 • Aidatlı kredi kartının aidatsız ile değişimi: BDDK yönetmeliği yardımıyla kullanıcıları mevcut aidatlı kredi kartının aidatsız olan kart ile değiştirilmesi hakkı verilmiştir. Bankalar herhangi bir limit azaltma durumu söz mevzusu olmaksızın aidatsız kredi kartını kullanıcıya tahsis edilmek zorundadır.
 • Ek kart aidatına üst limit getirilmesi: BDDK yönetmeliğiyle beraber kullanıcının ek kart için ödediği senelik tutara bir üst limit getirilmiştir. Buna gore ek kartın aidatı aslolan karta ödenen aidatın en fazla %50’si kadar olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here