Ana sayfa Bankalar Kredi Kartı Aidatı Yasal mı?

Kredi Kartı Aidatı Yasal mı?

646
0

Türkiye ve hatta dünyada 18 yaşını doldurmuş olan nerede ise hepimiz kredi kartı kullanmaktadır. Hal bu şekilde olunca da kredi kartı kişilerin hayatlarında mühim bir noktada bulunmaktadır. Kredi kartı kullanıyor olmak ister istemez devamlı bir borçlanma durumunu bununla beraber getirecektir.

Almış olduğunuz ürünler karşılığında bankaya borçlanmanızın yanında kredi kartı aidatı ile de fazladan bankaya borçlanmak elbet asla kimse tarafınca istenmez. Önceki süreçlerde insanoğlu kredi kartı aidatlarını bir halde öderken artık bunu ödemekten kurtulmuş durumdadır. Kart aidatı azca bir miktar benzer biçimde gözükse de çöpe atılmış para benzer biçimde insanoğlunun canını fazlasıyla sıkabilir. Hele ki tam da ödemelerin yapılacağı vakit denk gelirse ve paranız tam ucu ucuna yetecekse kart aidatını geri almanın yollarını araştırmaya başlamanız gerekecektir.

Kredi kartları ile ilgili 2016 senesinde meydana getirilen araştırma neticesinde ortalama 3 Milyar TL’lik bir kart tutarının bankalar tarafınca alındığı tespit edilmiştir. Bu duruma itiraz etmek için bankayı aradığınızda kredi kartı aidatının yasal olduğu ve paranın iade edilmeyeceği şeklinde bir izahat ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Her ne kadar bankalar size bu şekilde negatif bir cevap verse de Yargıtay 13. Hukuk Dairesi tarafınca alınan karar kapsamında 10 yıla kadar geriye dönük olarak kredi kartı aidatları geri alınabilmektedir. Doğrusu siz bugünden itibaren 10 yıl önceye kadar ödemiş olduğunuz tüm kredi kartı aidatlarına itiraz etmek hakkına sahipsiniz.

Kredi kartı senelik aidatı geri alınır mı?

Kimi bankaların kredi kartlarından 6 ayda bir, kimi bankaların kredi kartlarından da senelik olarak alınmakta olan kredi kartı aidatının yasal olup olmadığı sorusu bankalara ve tüketici derneklerine bakılırsa değişik yanıtlar bulmaktadır. Tüketici dernekleri banka müşterilerinden kesilen bu paranın yasal olmadığı ve kanunsuz bir halde alındığını ifade ederken, bankalar ise başlangıçta meydana getirilen kredi kartı sözleşmesinde bu durumun belirtildiğini ve yasal olup olmaması yönünden herhangi bir sorun olmadığını ifade etmektedir.

Zira bankalar tarafınca alınmakta olan bu kredi kartı aidatları kredi kartının sağlamış olduğu avantajlardan faydalanmanın bedeli olarak alınmaktadır. Bu aşamada kredi kartını alırken sözleşmeyi okumadan imza atmanız durumunda banka 1-0 öne geçebilmektedir.

İlgili Mevzu: Kredi Kartı Aidatı Iyi mi Geri Alınır?

2012 senesine kadar alınmış olan kredi kartlarının sözleşmelerinde senelik kart aidatı şeklinde bir madde bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı kredi kartını 2012 ve öncesinde almış olan kişilerin lüzumlu mercilere itirazlarını belirterek senelik kart ücretini almaları söz mevzusudur. Zira bu şartlarda kart tutarının sizden alınması yasal değildir. Sadece 2012 senesinden sonrasında kredi kartı alan kişilerin muhtemelen sözleşmelerinde kredi kartı aidatı yer alacağından dolayı aidatların geri alınması benzer biçimde bir durum söz mevzusu değildir.

Sadece gene de bu şekilde bir durumlar karşılaştığınızda bankayı arayıp kredi kartınızı kart aidatından dolayı kapatmak istediğinizi belirtirseniz banka geri adım atıp aidatı size iade edebilir. Sadece bu durumu her yıl tekrarlamanız icap ettiğini de göz önünde bulundurun. Ek olarak bu yöntemle kredi kartı aidatınızı almanızın güvence olmadığını da belirtmekte yarar var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here