Ana sayfa Bankalar Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

619
0

Kredi Kartı vatanımızda fazlaca yaygın olarak kullanılan bir banka ürünüdür. Kredi kartları doğru kullanılmaması durumunda ciddi ekonomik problemler ortaya çıkarabiliyor. Kart kullanıcılarını zor duruma sokan etkilerden birisi de kart borcunun asgari tutarını ödemek ve bunu alışkanlık haline getirip devamlı olarak tekrarlamak. Peki nedir bu kredi kartı asgari ödeme tutarı? Asgari meblağ ödersek ne olur? Sakıncaları neler?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Asgari Ödeme Tutarı, kartınızın ödeme günü vardığında karta ödemeniz ihtiyaç duyulan en düşük miktarı gösteren bir tutardır. Kart borcunuzun tamamını ödemek yerine asgari meblağ üstünden ödeme yapma seçeneğiniz var sadece ödemediğiniz öteki meblağ üstüne faiz ilave edilerek öteki aya devreder. Ek olarak asgari meblağ ödedikten sonrasında yapacağınız her alışveriş için de alışveriş faizi uygulaması mümkün. Asgari meblağ ödemesini alışkanlık haline getirirseniz bu durum içinden çıkılmaz bir hal alacak ve farketmeseniz de kart borcunuz günden güne artarak çığ şeklinde büyüyecektir. Kredi kartı asgari ödeme tutarı genel tanımı ile budur.

Asgari Ödeme Tutarı Ne Kadar Olur?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı, kartınızın limitine gore değişim gösteren bir tutardır. Limitiniz ne kadar yüksek ise, bu meblağ da o denli yüksek olur. Sadece hesaplama yaparken ve ödeyeceğiniz meblağ belirlenirken o ay yaptığınız harcama şu demek oluyor ki kartınızın toplam borcu dikkate alınarak bir hesap çıkartılır.

  • 15.000 TL’ye kadar olan limitler %30
  • 15.000 TL – 20.000 TL arası limitler %35
  • 20.000 TL üstü limitler %40

olarak hesaplanacaktır. Bu hesap toplam borç üstünden yapılır.

Mesela 1.000 TL limitli kredi kartınızdan 1.000 TL tutarında yaptığınız alışverişlerin son ödeme tarihinde çıkacak olan asgari ödeme tutarı 300 TL olacaktır. 1.000 TL limitli kredi kartından 500 TL harcamanız durumunda da asgari ödeme tutarı 150 TL olacaktır.

Asgari Tutarı Ödemezsek Ne Olur?

Örnek ödeme planında verdiğimiz şeklinde çıkan 150 TL yada 300 TL’lik asgari tutarı ödememeniz durumunda kart borcunuz gecikmeye girmiş olacak ve siciliniz negatif yönde etkilenecektir. Kart borcunuzu ödeyecek gücünüz yoksa bile asgari ödeme tutarını ödemenizde yarar var. Borcunuzu 90 gün süresince geciktirir, asgari tutarı dahil ödeyemezseniz hakkınızda yasal takip başlatılır. Durum bu hale ulaşmadan önce kart borcunu yapılandırma seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Asgari Meblağ Ödemenin Zararları Nedir?

Asgari meblağ ödemesi yaptığınızda devamlı olarak faiz ödersiniz. Geriden gelen borcunuza T.C. Merkez Bankası tarafınca belirlenen faizler uygulanır. Bununla beraber asgari meblağ ödemesi yaptığınızda da yapacağınız öteki alışverişlere de alışveriş faizi uygulanır. Siciliniz açısından bakıldığında herhangi bir sakınca görünmese de, kart borcunuz katlanarak arkanızdan geleceği için gelecek dönemlerde risk oluşturabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here