Ana sayfa Bankalar Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

535
0

Kredi kartı bekleyen provizyon, bekleyen provizyon nedir, kredi kartı işlemlerinde bekleyen provizyonda kalması, işlemin bekleyen provizyonda kalması ne anlamına gelir? Devletimizde kredi kartları oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Güncel verilere nazaran günümüzde 190 milyon civarında kredi kartı olduğu ve kullanıldığı söyleniyor. Durum bu şekilde olunca da bazı problemler bununla beraber gelebiliyor. Kredi kartı kullanan hepimiz yapmış olduğu işlemlerden sonrasında Bekleyen Provizyon ifadesini görmüştür. Peki nedir bu provizyon? Genel olarak baktığımızda Provizyon kelimesi, ön onay anlamına geliyor. Şu demek oluyor ki bankanız işleminizi denetliyor da diyebiliriz. Peki kredi kartı bekleyen provizyon nedir? Bekleyen provizyon işlemlerde bir problem yaratır mı?

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Yazımızın başlangıcında da ifade ettiğimiz benzer biçimde Provizyon, ön onay anlamı taşıyan bir kelimedir. Kredi kartı ile yaptığınız işlemler ilk etapta kart hareketlerine Bekleyen Provizyon olarak yansımaktadır. Onay aşamasında bulunan harcamalar, kart hareketlerinde bekleyen provizyon olarak görünür. Bankanız bu aşamada harcamanın doğruluğunu, çekim meydana getirilen yerin doğruluğunu, kartın çalıntı olup olmadığını araştırır. Bu ve bunun benzer biçimde bazı durumlar meydana gelirse kartın iptaline kadar uzanabilir.

 

Provizyonda bekleyen işlemler, gün sonuna kadar devam eder. Şu demek oluyor ki gün içinde yapacağınız işlemler, gün sonuna kadar bekleyen provizyon olarak görünecektir. Gün sonunda ise öteki güne geçildiğinde herhangi bir sorun yoksa harcama kartınıza kaydedilecektir. Böylelikle dolandırıcılıkların da önüne geçilmiş olduğu yüzeysel olarak söylenebilir. Peki bekleyen provizyon bir problem mudur? Bekleyen provizyon işlemleri iptal edilebilir mi?

Provizyondaki İşlemler Ne Kadar Süreyle Bekler?

Yazımızın başlangıcında da söylediğimiz benzer biçimde, harcamanızda ve kredi kartında herhangi bir sorun yaşanmadığı taktirde provizyon süresi 1 gündür. Bazı durumlarda bu işlemler farklılık izah edebilir. 1 günü aşan provizyon süreleri için de bankanız ile yazışma kurabilir ve bilgileri öğrenebilirsiniz. Eğer çekim meydana getirilen pos ile kartınızın bağlı olduğu banka aynı ise bu işlemlerin provizyon süresi 1 gündür. Sadece durum tersini gösteriyorsa, kart ve posun bağlı olduğu bankalar değişik ise provizyon işleminin 2 gün bile sürdüğü söylenebilir.

Provizyondaki İşlem İptal Edilir Mi?

Provizyon işlemi, minik bir onay işlemi olarak da adlandırılabilir. Bu sebeple harcamanın doğruluğu teyit edilmeden de bu harcama limitinizden düşer. Şu demek oluyor ki harcama yapılmış sayılacağı için provizyonun iptali pek fazla söz mevzusu olmayabilir. Gene de bu biçim bir durumla karşılaştığınızda, kartınız ve harcama ile ilgili bir sorun bulunduğunu düşündüğünüzde bankanızın alan kişi hizmetlerini arayarak şüpheli işlem bildirimi menüsünden yardım alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here