Ana sayfa Bankalar Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir? [6 FARKLI YÖNTEM]

512
0

Meydana getirilen alışverişleri taksitlendirmek, ödemeyi en azından bir ay ertelemek ya da nakit para kullanmaya gereksinim duymamak şeklinde çeşitli imkanlar tanıyan kredi kartları bilinçsiz kullanıldıkları süre ya da ekonomik bir sorun ile karşı karşıya kalındığında çeşitli problemlere sebep olabiliyor.

Kart borçları bankanın belirlediği zamanlar çerçevesinde ödenmezse:

 • Bankalar yasal yaptırımlar, haciz uygulamaları şeklinde çeşitli durumlara başvurabiliyorlar.
 • Bu tip durumlarda da vatandaşların taşınmazları bankaya geçebiliyor ya da daha değişik problemler meydana gelebiliyor.
 • Bu tip durumlarla karşılaşmamak için borç takibini doğru bir halde yapmak ve borcun ödenememesi şeklinde bir durum söz mevzusu olursa bankayla iletişime geçerek çeşitli ödeme planlarını hazırlatmak daha doğru olacaktır.

Kredi Kartı Borcu Ödeme Şekilleri Nedir?

Kredi kartı borcunu ödemek için banka şubesine giderek yetkiliye kullanıcı bilgilerinizi verdikten sonrasında nakit olarak ödeme yapabileceğiniz şeklinde bankaya ilişik ATM cihazları yardımıyla de ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra değişik durumlar için çeşitli ödeme şekilleri de mevcuttur.

Kredi Kartı Borcu İnternetten Iyi mi Ödenir?

İnternet bankacılığı işlemleri yardımıyla kartsız kredi kartı borcu ödemesi yapmanız mümkündür. Eğer kredi kartını kullandığınız bankada mevduat hesabınız da bulunuyorsa, mevduat hesabınızda kafi para olması halinde kartınızın borcunu ödemeniz mümkündür.

Bunun için atmanız ihtiyaç duyulan adımlar neredeyse her banka için aynıdır:

 • Bankanın mobil uygulamasını ya da web bankacılığı sitesini açın.
 • Giriş kısmına ulaştıktan sonra alan kişi numarası ya da T.C. kimlik numarasını ve web bankacılığı şifrenizi uygun boşluklara yazıp “giriş yap” yazısına tıklayın.
 • Bankanın cep telefonunuza göndermiş olduğu doğrulama kodunu ilgili boşluğa girerek “giriş yap” yazısına tıklayın.
 • Menüden “kartlarım” seçeneğini sonrasında da “kredi kartı borcu öde” yazısını bulup ödeme adımlarını tamamlayabilirsiniz.
 • Eğer kredi kartını kullandığınız bankada mevduat hesabınız yoksa ya da bu hesapta yeteri kadar para yoksa başka bir banka hesabı vesilesiyle da borcunuzu ödemeniz mümkündür. Kart numarasına EFT hizmeti yardımıyla öteki bankalardan EFT göndererek kredi kartı borcunuzu kapatabilirsiniz. Bazı bankalar EFT, havale şeklinde işlemlerden asla ücret almazken bazıları belirli oranlarda para kesintisi yapıyorlar.

Başkasının Kredi Kartı Borcu Iyi mi Ödenir?

Bir başkası adına kredi kartı borcu ödemesi yapmanız mümkündür. Bu durumda elinizde bir kartın olmasına gerek kalmamıştır.

Eğer birinin kredi kartı borcunu ödeyecekseniz:

 • Banka ya da ATM cihazları size borcun ne kadar bulunduğunu belirten bir içerik sunmaz.  ATM’lerdeki “kredi kartı ödeme” seçeneğini kullanarak söz mevzusu şahıs adına istediğiniz tutarda para yatırmanız mümkündür.
 • Öteki taraftan kartsız işlemler bölümünden kullanıcı detayları ve gizyazı biliniyorsa bu bilgiler girildikten sonrasında da ödemeyi gerçekleştirmek mümkün olacaktır.

Yapılandırma ile Kredi Kartı Borcu Ödeme

Bilinçsiz şekilde meydana getirilen aşırı harcamalar yüzünden kredi kartı borçları birçok vatandaşın başını ağrıtmaktadır.

Bu borçları vaktinde ödemediğiniz durumda:

 • Ekstre tarihinden iki ay sonrasında banka sizi kredi borç tavsiyesi birimine yönlendirir.
 • Borcunuzu unutmuş olma ihtimalinize karşı alan kişi temsilcileri sık sık sizinle iletişime geçer. Alan kişi temsilcisine eğer borcu yapılandırmak istediğinizi söylerseniz bu mevzuda size destek olacaktır.
 • Kredi kartının borçları yapılandırılırken kredi notunun herhangi bir önemi bulunmaz.
 • Maaşınız icrada olsa da birçok banka sizi yasal takibe alsa da kredi kartı borcunuzu kolaylıkla yapılandırabilirsiniz. Bu mevzuda genel anlamda bir sorun yaşanmaz.

Kredi kartı borcuna ilişkin yapılandırma işlemi:

 • O güne kadar olan borcunuzu ve o borcun faizini kapsar.
 • Borcunuzu peşin olarak ödemediğiniz durumda bankalar borcun daha kolay ödenebilmesi için 9 ila 24 aya kadar varan bir süre için vadeli borç ödeme planı oluştururlar.
 • 3000 Türk Lirası’nın altındaki borçların ödenmesi için bankalar genel anlamda 12 aylık vadeli borç planı çıkarır.

Öteki seçeneklerden birisi ise:

 • Belli bir süre herhangi bir ödeme almayıp bu sürenin sonrasında tekrardan ödemeye başlayacağınız bir ödeme planıdır. Bu şekilde bir plan hazırlanırsa kredi kartı kullanıma kapatılmış olur ve kartı yine kullanmanız mümkün olmaz.

Borç Transferi ile Kredi Kartı Borcu Ödeme

Birden fazla kredi kartına sahipseniz ve bu kartların ekstrelerini, borçlarını takip etmekte ya da ödemekte çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kalıyorsanız işinizi kolaylaştıracak bir yöntem mevcut. Birden oldukca bankaya olan borcunuzu tek bir banka çatısı altında yapılandırma seçeneğini kullanıp eşit taksitler halinde ödemek koşuluyla toplayabilirsiniz.

Her banka borç transferine yönelik işlemlere izin vermez. Bu yüzden geçirme yapmayı düşündüğünüz bir banka var ise ilk olarak o banka ile görüşmeli ve bu durumun gerçekleşmesinin mümkün olup olmadığını sormalısınız.

Borç transferi için:

 • Başvuruda bulunacağınız süre yanınızda tapu, gelir belgesi şeklinde evrakları da götürmeniz faydanıza olacaktır. Bu sayede banka güvenilir bir profil çizmiş olduğunuz için size en uygun kredi seçeneklerini sunar.
 • Banka ilk olarak kredi kartı borçlarınızı ödeme durumunuzu denetlemek isteyecektir. Bu yüzden ya güvence vermeli ya da borçların banka tarafınca ödenmesi için kuruma lüzumlu yetkiyi vermelisiniz.
 • Söz mevzusu bankadan alacağınız kredi yardımıyla mevcut borçlarınızın tamamını kapatabilirsiniz.
 • Bu durumun gerçekleşmesiyle beraber tüm borçlarınız tek bir banka altında toplanmış olur ve bir tek bir tane ekstreyle muhatap olmuş olmuş olursunuz. Doğal borç transferi gerçekleştiği durumda cepten çıkacak para birazcık daha artacaktır, bunu da unutmamakta yarar var.

İhtiyaç Kredisi ile Kredi Kartı Borcu Ödeme

Bir taraftan kredi kartı borcunuzu öderken öteki taraftan ondan sonra lazım olabilme ihtimaline karşı kredi kartınızı kapatmak istemiyorsanız ve kredi kartı borcunuzu vaktinde ödeyemediğiniz için kredi notunuzun düşmesini istemiyorsanız güzel bir piyasa araştırması yapmış olup düşük faizli bir gereksinim kredisi çekebilirsiniz. Çekmiş olduğunuz gereksinim kredisi ile kartınızın borcunu kapatabilirsiniz. Asgari tutarı ödeyerek ana borcu bitirmeniz mümkün olmadığı için bu yöntem işinize yarayacaktır.

Ek olarak bu aşamada:

 • Bankadan gereksinim kredisi başvurusu yaptığınız esnada yetkililere bir gelir beyanında bulunmanız ve şimdiye kadar ödemelerde herhangi bir sorun yaşamadığınız noktasında yetkilileri ikna etmeniz gerekir. Bu sayede oldukca daha rahat bir halde kredinizi temin edebilirsiniz.
 • Eğer kredi notunuzda bir düşüklük söz mevzusu ise bankanın kredi verirken güçlük çıkarması muhtemeldir. Bu yüzden bankalarla olan alışverişiniz süresince puanınızın düşmemesine yönelik çaba göstermeniz gerekir.

Kapatılan Kredi Kartı Borcu Iyi mi Ödenir?

Kapatmış olduğunuz kredi kartının borçlarını öteki bankalar vesilesiyle geri verebileceğiniz şeklinde o bankanın şubesine bizzat gidip elden ödeme yaparak da kapatabilirsiniz. Bunun yanı sıra kredi kartını kapatmış olduğunuz bankaya ilişik bir banka kartınız var ise ATM ya da web bankacılığı ile de kart borcunu ödeyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here