Ana sayfa Bankalar Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?

521
0

Kredi kartı hesap kesim zamanı değişiklik yapma, hesap kesim zamanı iyi mi değişmiş olur, hesap kesim zamanı iyi mi belirlenir, hesap kesim zamanı ve son ödeme zamanı içinde iyi mi bir bağ var ile alakalı detayları yazımızın devamında paylaşıyor olacağız. Türkiye’de etken olarak kullanılan 25 milyon kredi kartı bulunmaktadır. Son meydana getirilen araştırmalara bakılırsa, her 5 kişiden 1’inin kredi kartı kullandığı yönünde mevcut bilgiler bulunmaktadır. Durum bu şekilde olunca da, bu kredi kartı kullanıcılarının kullanım kaynaklı bazı problemleri olabiliyor. Bunlardan birisi de hesap kesim zamanı değişiklik yapma olabilir. Kredi kartımızın hesap kesim zamanı, planladığımız ödemelerle ters düşebileceği için bu zamanı değişiklik yapma ihtiyacı duyabiliriz. Peki hesap kesim zamanı iyi mi değiştirilir? Kredi kartı hesap kesim zamanı değişiklik yapma hakkında bilgiler.

Hesap Kesim Zamanı Nedir?

Hesap kesim zamanı, kredi kartı kullanımlarının belirlendiği tarih olarak değerlendirilir. Kredi kartı kullanıcılarının bileceği suretiyle, kullanımların arkasından banka size bir ekstre sunar ve bu ekstre içinde dönem içi kullanımlarınız, harcamalarınız yer alır. Bu harcamaların ödeme tarihinin belirlendiği tarih ise, hesap kesim zamanı ile belirlenir. Ekstre süreci ise, iki hesap kesim tarihinin içinde karşılık eden dönemdir. Bir hesap kesim tarihinden, öteki hesap kesim evveliyatına kadar olan harcamalarınız kredi kartının son ödeme evveliyatına kadar ödenmesi icap ettiğini belirtir.

 

 

Kredi kartının hesap kesim zamanı ile son ödeme zamanı, sizin planladığınız tarihlerin aksi bir dönem olursa ödemelerde güçlük yaşayabilirsiniz. Öte taraftan kredi kartlarının ödeme gecikmeleri, kredi notunuzu direkt etkileyen mühim unsurlardan birisi olarak sayılacağı için, hesap kesim tarihini değişiklik yapmak en naturel haklarınızdan birisi olarak görülebilir ve bu işlemler oldukça basittir. Her banka, kullanıcı memnuniyetine ehemmiyet verdiği için hesap kesim tarihinizi kısa sürede değiştirebilir. Sadece bu süreç, tarihler sebebiyle ekstrenize geç yansıyabilir.

Hesap Kesim Zamanı Değişiklik yapma Iyi mi Yapılır?

Yazımızın ilk bölümlerinde de bahsettiğimiz benzer biçimde, hesap kesim zamanı değişiklik yapma oldukça kolay bir işlemdir. Hesap kesim zamanı ile son ödeme tarihiniz birbirine uyuşmuyor ve bu dönemlerin içinde nakit problemleri yaşıyorsanız, kredi kartınızın hesap kesim tarihini oldukça kolay değiştirebilir ve işlemlerin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Hesap kesim tarihini değiştirebilmek için bir oldukça seçenek bulunuyor, bu tarz şeyleri sizin için altta listeledik.

  • Şubeye Giderek Değişiklik yapma
    Çalışmış olduğunuz banka şubesine giderek, hesap kesim tarihinizi değişiklik yapmak istediğinizi iletebilirsiniz. Satın alan temsilcisine hesap kesim tarihinizin hangi tarih olmasını istiyorsanız direkt söyleyebilir ve işlemin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Sadece bu son olarak tercih edilen yöntemlerden birsidir şu sebeple banka şubelerine giderek yapacağınız işlemlerde dilekçe ve evrak talebinde bulunacakları için işlemlerin uzun sürmesi oldukça olası bir durumdur.
  • Mobil ve İnternet Bankacılığı İle Değişiklik yapma
    Mobil yada web bankacılığı kullanıyorsanız, hesap kesim zamanı değişiklik yapma mevzusundaki en süratli yöntemin bu bulunduğunu söyleyebiliriz. Bankaların dijital olarak kendilerini oldukça geliştirdiği bu zamanda, web bankacılığında kredi kartı menüsüne girerek, kart bilgileri bölümünden hesap kesim tarihinizi oldukça kısa yoldan güncelleyebilirsiniz. Hesap kesim zamanı değişiklik yapma mevzusundaki en kısa ve kolay yöntemin bu bulunduğunu söylemek mümkün.
  • Satın alan Hizmetlerini Arayarak Değişiklik yapmak
    Bir öteki yöntem ise, bankanızın satın alan hizmetlerini aramak olacaktır. Günümüzde halen web bankacılığı kullanmayan müşteriler olduğundan, şubelere giderek zaman yitirmek yerine satın alan hizmetlerini arayarak işlem yapabilirsiniz. Emeklilerin kullanmış olduğu kredi kartlarında web bankacılığı kullanmadıklarını düşünürsek, satın alan hizmetlerini arayarak değişiklik yapmak da oldukça kolay bir yöntem olarak nitelendirilebilir.

Bu şekilleri tercih ederek, hesap kesim tarihini kısa yoldan değiştirebilirsiniz.

Hesap Kesim Zamanı Iyi mi Ayarlanmalıdır?

Hesap kesim zamanı, ödeme tarihini belirleyen unsurlardan birisi olduğundan dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan tarihlerden birisidir. Eğer yeni kredi kartı başvurusu yapıyorsanız, hesap kesim tarihinizi tercih etmeden ilkin ödeme planınızı yapmalı ve size en uygun hesap kesim tarihini tercih etmelisiniz. Hesap kesim zamanı ve son ödeme tarihini planlama yapmadan belirlerseniz, önünüze gelecek ödemelerde güçlük yaşayabilir ve kredi notunun düşmesine sebep olabilirsiniz. Kredi kartlarının, kredi notlarında ciddi belirleyicilik taşıdığını da unutmamalısınız.

 

Bankalar, hesap kesim tarihlerini kullananların seçebileceği şekilde ayarladığı için, kredi kartı başvurusu esnasında sizlere tercih ettiğiniz tarih aralığını muhakkak merak ederler. Eğer web üstünden müracaat yapıyorsanız da, hesap kesim tarihinin aralığını ilgili menülerden seçebilirsiniz. Hesap kesim tarihini müracaat esnasında belirlemiş sadece daha sonrasında uygun gelmediğini farketmişseniz de, yukarıda vereceğimiz seçenekleri değerlendirerek hesap kesim tarihinizi kısa yoldan değiştirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here