Ana sayfa Bankalar Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

698
0

Kredi kartınızın hesap kesim zamanı aralıkları, ödemeleri yapabilmeniz için oldukça ehemmiyet taşımaktadır. Ayın 15’inde maaş alan biri için kredi kartı hesap kesim başlama zamanı minimum ayın 16-17’sinde olmalıdır. Bu hesap kesim zamanı kimi süre değiştirilmek istenebilir. Gelir kaynaklarınızın tarihinde herhangi bir değişiklik olursa bunu kesinlikle kredi kartı ekstrenizde de yapmalısınız. Makalemizin devamın kredi kartı son ödeme zamanı değişiklik yapma işlemleri anlatılacaktır.

Kredi kartı hesap kesim zamanı nedir?

Ay süresince yaptığınız harcamaları ödemeniz için banka tarafınca belirli bir aralık seçmeniz istenir. Bu aralığa kredi kartı hesap kesim zamanı yada kredi kartı son ödeme aralığı denebilmektedir. Kredi kartına olan borcunuzu da bu aralıkta ödemeniz istenir. Eğer bu aralığın haricinde ödeme yapmış olursanız harcamalarınız için faiz işlemeye başlayacaktır. Faiz işlemesini istemiyorsanız borcunuzun tamamını da ödemeniz icap ettiğini ihmal etmeyin.

Kredi kartı hesap kesim zamanı iyi mi olmalı?

Eğer siz de kredi kartı kullanıyorsanız kesinlikle hesap kesim tarihini duymuşsunuzdur. Peki en uygun hesap kesim zamanı nedir? Kredi kartı hesap kesim zamanı iyi mi olmalıdır? Bu soruların yanıtı kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir.

Eğer maddi durumunuz iyiyse sizin için oldukca ehemmiyet arz etmeyecek bu sual asgari ücretli için büyük bir problem haline gelebilir. Mesela maaşını ayın 1’inde alan bir kişinin kredi kartı son ödeme tarih aralığı 15-22 ise ödemede güçlük çekecektir. Ayın 1’inde maaş alan biri için en uygun tarih aralığı maaşını aldıktan 2-3 gün sonrasında başlamış olan bir hesap kesim tarih aralığıdır. Aşağıda birkaç örnekle netleştirelim;

Ayın 1’inde maaş alanlar için en uygun hesap kesim zamanı: İlk hafta ya da 3-11 arası

Ayın 15’inde maaş alanlar için en uygun hesap kesim zamanı: İkinci hafta ya da 17-25 arası

Kredi kartı hesap kesim zamanı iyi mi değiştirilir?

Kredi kartı hesap kesim tarihini değişiklik yapmak bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Sadece bir oldukca bankada online işlemlere giriş yaptıktan sonrasında kredi kartı sekmesinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bazı kredi kartlarında tarih aralığı seçebileceğiniz şeklinde bazılarında da yalnız hafta seçebiliyorsunuz. Aşağıda popüler kredi kartlarının hesap kesim zamanı değişiklik yapma işlemleri açıklanmıştır.

Güvence Bankası Bonus Hesap Kesim Zamanı Değişiklik yapma: Güvence Bankası bonus kredi kartı hesap kesim zamanı değişiklik yapma işlemi için cep şube yada web şubesini kullanabilirsiniz. Güvence Bankası web bankacılığı şifrenizi bilmiyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonrasında aşağıdaki adımları izlemeniz kafi olacaktır.

 1. Ana ekrandan “Kart” arkasından “Kredi Kartı” seçeneğini seçin.
 2. Oluşturulan ekrandan “Kart Detayları” kısmını bulun ve tıklayın.
 3. Ödeme Detayları kısmından Düzenle’yi tıklayın.
 4. Gelen ekrandan Ödeme Haftası kısmından arzu ettiğiniz haftayı seçebilirsiniz.

İş Bankası Maximum Hesap Kesim Zamanı Değişiklik yapma: Güvence Bankası’nda olduğu şeklinde İş Bankası’nda da yapılacak işlemler birbirine oldukça benzer. İş Bankası web şubesine giriş yaptıktan sonrasında aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Ana ekrandan Kartlarım > Kart İşlemlerim > Hesap Kesim Zamanı Değişiklik yapma adımlarını takip edelim.
 2. Oluşturulan ekrandan Hesap kesim tarihini değiştireceğiniz kredi kartını seçiniz ve alt kısımdan da zamanı seçiniz.

Yapı Kredi Worldcard Hesap Kesim Zamanı Değişiklik yapma: Yapı Kredi bankasının sunmuş olduğu Worldcard’a haiz kişilerin kredi kartı hesap değişiklik yapma işlemleri de öteki bankalarla benzerlik göstermektedir. Adımlar çoğu zaman birbirine benzer olduğundan bulmanız zor olmayacaktır.

 1. İlk olarak Yapı Kredi web şubesi yada cep şubesine girin.
 2. Arkasından kredi kartı sekmesini seçin.
 3. Sonrasında ise hesap kesim zamanı değişiklik yapma bölümünü bulup kredi kartı son ödeme tarihinizi değiştirin.

Akbank Axess Hesap Kesim Zamanı Değişiklik yapma: Akbank kredi kartı hesap kesim zamanı değişiklik yapma işlemi için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Akbank Direkt’e giriş yapın.
 2. Karşınıza listelenen kredi kartlarından hesap kesim tarihini değişiklik yapmak istediğinize tıklayın.
 3. Sonrasında ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Ekstre” kısmına tıklayın.
 4. Karşınıza ekstre bilgileri çıkacak. Bu sayfada gene sağ üst köşede bulunan “Periyot” kısmından hesap kesim tarihinizi değiştirebilirsiniz.

Yukarıdaki bankaların haricinde bulunan bir oldukca bankada da işlem ayrıntıları benzerlik göstermektedir. Ziraat Bankası, QNB Finansbank, Denizbank, Odeabank, Halkbank ve Vakıfbank müşterileri de yukarıdaki adımlardan örnek alarak kendi kredi kartlarının hesap kesim tarihini değişiklik yapma işlemini gerçekleştirebilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here