Ana sayfa Bankalar Kredi Kartı ile Kredi Kartı Borcu Ödenir mi?

Kredi Kartı ile Kredi Kartı Borcu Ödenir mi?

1007
0

Halk içinde “takla attırmak” tabiriyle malum bu eylemi gerçekleştirebilirsiniz. Bankalara olan borcu borçla kapatmak her ne kadar tavsiye edilmeyen bir seçenek olsa da bazı durumlarda çıkar yolu bulunamıyor ve kredi notu puanını düşürmemek, borcun faizle artmasının önüne geçmek için tercih edilebiliyor. Bu yazımızda bu işlemi iyi mi yapacağınızı detaylarıyla bulabilir, aklınızdaki sual işaretlerini giderebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Kredi Kartı Borcu Iyi mi Ödenir?

Bunun için borcunu ödeyeceğiniz kredi kartından daha çok limiti olan bir kredi kartınız olmalıdır. Limiti bulunan kredi kartınız üstünden nakit ön ödeme yada taksitli nakit ön ödeme çekerek borcunuzun olduğu kredi kartına yatırarak borcunuzu ödemiş, bir öteki deyişle ertelemiş olmuş olursunuz. Nakit ön ödeme çekme işlemi için bankaların uyguladığı bir takım prosedür bulunmaktadır. Banka nakit ön ödeme kullandırmak için kredi kartını da tertipli kullanmanızı istemektedir.

Nakit ön ödeme limiti genel anlamda kredi kartı limitinizin %25‘ini geçmemektedir. Kartınızı tertipli olarak kullanıyorsanız ve daha ilkin nakit ön ödeme çekimi yaparak aksatmadan ödediyseniz bu limitin daha yüksek olması muhtemeldir.

Ek olarak bkz: Kredi Kartından Nakit Ön ödeme Iyi mi Çekilir?

Bu işlem için nakit ön ödeme çekeceğiniz kredi kartınızın ATM’sine giderek kartınızı yerleştirip şifrenizi girin. Gelen menüde “Nakit Ön ödeme” seçimini yaptıktan sonrasında karşınıza taksitli nakit ön ödeme ya da düzgüsel nakit ön ödeme seçenekleri çıkacaktır. Burada bilmenizde fayda olacak eğer düzgüsel nakit ön ödeme çekimi yapmış olursanız nakit ön ödeme işlem tutarı ödersiniz. Taksitli nakit ön ödeme seçeneğinde ise vadenin zamanına nazaran ücret olarak faiz + BSMV (Banka Sigorta Işlem Vergisi) alınır.

Nakit Avansın Artı ve Eksileri

Anlık gereksinimleri karşılamak için iyi bir seçenektir. Gün içinde çeşitli nakit miktarları gerektiğinde mantıklı bir tercih olarak kullanılabilir. Sadece uzun soluklu kullanımlar için fazlaca mantıklı değildir bu sebeple extra faiz işleyeceğinden dolayı zararı olan çıkmanız kaçınılmazdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here