Ana sayfa Bankalar Kredi Kartı Limit Arttırma Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Limit Arttırma Nasıl Yapılır?

592
0

Kredi kartı limit arttırma iyi mi yapılır? Kredi kartı limit yükseltme ve kredi kartının limitini anında yükseltmek hakkında detaylı bilgiler yazımızın devamında içeriyor. Kredi kartı kullanımının oldukça artmış olduğu günümüzde, limit sorunları da bununla beraber geliyor. Tam bir alışverişin ortasında yada acil bir harcama ihtiyacınız da kredi kartınızın limiti yetersiz gelebilir ve derhal yükseltme ihtiyacı duyabilirsiniz. Kredi kartı kullanımının en yaygın olduğu ülke olarak da ülkemizin zirvelerde bulunduğunu söylemek mümkündür. Bağımsız araştırma şirketlerine gore Türkiye, İngiltere’den sonrasında en oldukça kredi kartı kullanan 2. avrupa ülkesi. Meydana getirilen güncel araştırmalara gore de Türkiye’de averaj 193 milyon tane kredi kartı bulunuyor. Bu sayı, kredi kartının vatanımızda ne kadar yaygın olarak kullanıldığının tam net bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Peki kredi kartı limiti iyi mi yükselir? Kredi kartı limiti arttırma yolları nedir? Hep birlikte inceleyelim.

Kredi Kartı Limiti Iyi mi Belirlenir?

Kredi kartınızın limitini belirlemede bir oldukça etken vardır. Bunların başlangıcında ise aylık geliriniz gelir. Sadece aylık gelirin yüksek olması, direkt olarak kart limitinizin de yüksek olacağı anlamına gelmiyor. Aynı banka kredilerinde olduğu şeklinde, kredi kartlarında da kredi notunuz oldukça mühim. Kredi notunuzun düşük olması aynı oranda kredi kartı limitinizi de etkileyecektir. Hatta ve hatta kredi notunuz belirli seviyeden daha düşükse, başvurudan sonrasında kartın onaylanmama ihtimali bile vardır. Kredi kartının limiti de aynı şekilde çalışır. Kredi kartı limitinizi yükseltmek istiyorsanız ilk olarak bir müracaat gerçekleştirmelisiniz.

 

Eğer aylık geliriniz ile borç oranınız yeterliyse, kredi notunuz da aynı şekilde yüksekse, ödemelerinizde herhangi bir düzensizlik yoksa kredi kartı limitinizi arttırmak için önünüzde hiçbir engel bulunmuyor. Hatta ve hatta eğer kredi kartınızın otomatik limit arttırım özelliği devrede ise, banka sizin onayınıza sunmadan bile kart limitinizi yükseltebilir. Kredi kartı otomatik limit arttırımı satın alan hizmetleri aracılığı ile açılıp kapatılabilir. Peki kredi kartı limitimi iyi mi arttırırım? Kredi kartı limit arttırma iyi mi yapılır?

Kredi Notu; Bir kişinin banka ve finans kuruluşları ile içinde geçen çalışmaların, kişinin ürün kullanımlarının (kredi, kredi kartı şeklinde) kayıt altına alınarak, ödeme düzenine gore belirlenen bir puandır. Kredi notu tektir. Kredi kartı ve kredi için aynı puan geçerlidir.

 

Kredi Kartı Limit Arttırma Iyi mi Yapılır?

Ilk olarak kredi kartı limitini yükseltmek için birbirinden fazla seçenek bulunduğunu hatırlatmakta yarar var. Ilk olarak bu seçenekleri bir sıralama halinde, sonrasında da iyi mi yapılacağını başlıklar halinde paylaşacağız. Seçenekler ise;

  • Şubeleri ziyaret ederek limit arttırımı,
  • Satın alan hizmetlerini arayarak limit arttırımı,
  • İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık ile limit arttırımı,
  • SMS ile limit arttırımı

Peki bu seçenekler ile limit iyi mi arttırılır?

Şubelere giderek: Çalıştığınız bankanın şubesini ziyaret ederek kredi kartınızın limitini arttırmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Banka çalışanı sizin adınıza bir müracaat oluşturur ve muhtemelen gün içinde pozitif/negatif dönüş alırsınız. Dönüşler çoğu zaman SMS kanalıyla yapılmaktadır.

Satın alan hizmetlerini arayarak: Yukarıdaki seçenek ile benzer bir seçenektir. Satın alan hizmetlerini arayarak bir limit arttırım başvurusu oluşturabilirsiniz. Dönüşler çoğu zaman SMS kanalıyla yapılmaktadır.

İnternet ve Mobil Bankacılık ile: İnternet Bankacılığı yada mobil bankacılık yardımıyla, Ürünler -> Başvurular –> Kredi Kartı –> Kredi Kartı Limit Arttırma adımlarını izleyerek müracaat oluşturabilirsiniz. Ihtiyaç duyulan detayları doldurduktan sonrasında talep ettiğiniz yeni limiti kendiniz girerek müracaat yapabilirsiniz. Dönüşler çoğu zaman SMS yada mobil bildirim yolu ile yapılmaktadır.

SMS göndererek: Aynı şekilde SMS gönderimi yaparak da limit arttırma talebi oluşturabilirsiniz. Sadece her banka bu biçim işlemleri uygulayacak diye bir durumda yoktur. Bu sebeple bankanızın resmi web sitesine giriş yaparak bu mevzu hakkında informasyon alabilir, hangi numaraya SMS göndereceğinizi öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki şekilleri kullanarak dakikalar içinde müracaat yapabilir, oldukça kısa sürede kredi kartı limit arttırma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Müracaat yapmadan ilkin web bankacılığı üstünden Ürünler -> Başvurular -> Müracaat İzleme adımlarını izleyerek adınıza tanımlanmış bir otomatik limit olup olmadığını da denetim etmenizde yarar var. Bu sayede evvel tanımlanmış olan limit ile kart limitinizin yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Kredi Kartı Limit Yükseltme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Yazımızın içinde de belirttiğimiz şeklinde, müracaat kanalına gore bu işlem değişim izah edebilir. Bu başvurunun sonucu, kredi notunuzun yüksekliği ile de doğru orantılıdır. Kredi notunuz yüksekse başvurunuz dakikalar içinde sonlanabilir ve onay mesajı alabilirsiniz. Sadece bazı durumlarda bu işlemler 2 iş günü içinde de sonuçlanabilmektedir. Aklınıza takılan öteki tüm soruları alttaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here