Ana sayfa Bireysel kredi kartları Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? Maaşın Kaç Katı Olabilir?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? Maaşın Kaç Katı Olabilir?

638
0
  • Meydana getirilen alışverişin ödemesini ertelemek,
  • Ödemeyi taksitlendirmek ve
  • Cüzdanda nakit para taşımaya gerekseme duymamak şeklinde avantajlar ile günümüzde oldukça popüler bir ödeme aracı konumunda.

Online alışverişin de olmazsa olmaz unsurlarından birisi olan kredi kartları, her yurttaş için belirli bir limit belirlenerek çıkartılır. Kredi kartı limiti dolduğu vakit söz mevzusu kartla yeni bir alışveriş yapılması mümkün olmaz. Dolayısıyla limitin gelirle doğru orantılı olarak belirlenmesi ve kartın bilgili bir halde kullanılması gerekir.

Kredi Kartı Limiti Hesaplaması Iyi mi Yapılır?

“Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik” kapsamındaki kurallar ile belirlenen kredi kartı limitleri şu şekilde hesaplanır:

  • İlk kez kredi kartı temin edecek vatandaşlar için kartın kullanılmaya başlandığı ilk yıl, kredi kartlarının toplam limiti belgelenmiş gelirin en fazla iki katı kadar olabilir,
  • İlk seneden sonraki dönemlerde ise kart kullanımına devam edilmesi halinde kredi kartlarının toplam limiti belgelenmiş olan gelirin en fazlaca dört katı kadar olabilir.

Örnek bir hesaplama yapmak gerekirse:

  • Bir vatandaşın aylık toplam belgelenebilir gelirinin 3.000 Türk Lirası bulunduğunu düşünelim. İlk kez bir kredi kartı temin edecekse ilk yıl için kart limiti (3.000 TL x 2) hesaplamasına nazaran 6.000 Türk Lirasıseviyesinde olacaktır. İlk seneden sonraki dönemlerde ise kredi kartı limiti en fazlaca (3.000 TL x 4) hesabına nazaran 12.000 Türk Lirası’na kadar çıkabilir.

Kredi Kartı Limiti En Azca Ne Kadar Olur?

Meydana getirilen yeni düzenlemeyle beraber:

  • En düşük kredi kartı limiti 5200 Türk Lirası’na kadar çıkarıldı.
  • Kişinin belgelenebilir tek geliri asgari ücret seviyesindeki maaşı olsa bile 5200 TL kredi kartı limitine haiz olabilir. Dolayısıyla bu da maaşın ortalama üç katına denk geliyor.

En Yüksek Kredi Kartı Limiti Ne Kadar?

Maaşa nazaran kredi kartı limiti belirlendiği için belgelendirilmiş gelirinizin toplam 4 katına kadar kredi kartlarınızın limiti olabilir.

Mesela:

  • 3.000 TL maaşla çalışıyorsanız ve A bankasından 4.000 TL limitli kredi kartınız var ise B bankasından alacağınız kredi kartının limiti maaşınızın dört katı olan 12.000 Türk Lirası’ndan 4.000 TL’ninçıkarılmasıyla elde edilmiş 8.000 TL’ye kadar olabilecektir.

Kredi Kartı Limiti Sorgulaması Iyi mi Yapılır?

Kredi kartı limiti öğrenmek için bankanızın web şubesini ya da mobil uygulamasını kullanarak sorgulamanızı gerçekleştirebileceğiniz şeklinde davet merkezi numarasını arayarak satın alan temsilcisi ile iletişime geçebilir yada bankanın herhangi bir şubesine bizzat giderek yetkili ile görüşüp mevzu hakkında data alabilirsiniz.

Ticari Kredi Kartı Limiti Iyi mi Belirlenir?

Ticari kredi kartlarının limiti belirlenirken işletmenin büyüklüğü, kısaca ciro hacmi göz önüne alınır. Ticari kredi kartı için bankaya müracaat icra eden esnaf ya da tacirlerin muhasebe kayıtları banka tarafınca incelenir ve bunun sonucunda işletmeye hususi bir limit belirlenir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here