Ana sayfa Bankalar Kredi Kartı Ödeme Erteleme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Ödeme Erteleme Nasıl Yapılır?

552
0

Dünya’da son aşama yaygın olan kredi kartı, vatanımızda bir oldukça ülkeden daha çok kullanılıyor. Kredi kartlarını bu kadar fazla kullandığımız için de bu tuzağa düşebiliyor ve ödemelerde sorun yaşayabiliyoruz. Kart harcamalarımız ne kadar yükselirse, aylık ödeme yükümüz de bir o denli artacak ve ödemelerde sorun yaşama olsalığımız daha da yüksek olacaktır. Peki Kredi Kartı Ödeme Erteleme iyi mi yapılır? Ödeme ertelerken nelere dikkat edilmelidir?

Bu aşamada dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan nokta, kredi kartı ödeme gününü kesinlikle geçirmemek. Eğer ki kredi kartınızın son ödeme zamanı geçerse bu durumda sicilinizde negatif yönde bir tesiri olacak ve kredi notunu düşecektir. Onun için ödeme atlatma, ekstre atlatma şeklinde ek işlemler devreye girecektir.

Kart ödemelerinizi de son gününe kadar bekletebilirsiniz. Sadece ödeme yaptığınız esnada başınıza gelebilecek teknik problemler sebebiyle ödemenize engel olan durumlarda bu riskli bir seçenek olacaktır. Ödemelerinizi son günden 1 gün öncesinde yapmış olmanız daha mantıklı olacaktır.

 

Kredi Kartı Ödeme Erteleme Iyi mi Yapılır?

Kredi Kartı Ödeme Erteleme yapmadan ilkin kartınızın tüm borç bilgilerini iyi öğrenmelisiniz. Borcunuzun tamamını ödeyecek durumda değilseniz, kartınızın asgari ödeme tutarını ve asgari ödeme oranlarınızı öğrenebilirsiniz. Asgari tutarı ödemek de borcunuzu o ay için ertelemiş sayılacağından, bu işlemi de örnek olarak verebiliriz.

 

Eğer asgari tutarı da ödemekte güçlük yaşıyorsanız, ekstre atlatma seçeneklerine göz atmanız yararlı olacaktır. Şu sebeple asgari ödeme tutarını da ödeyememeniz durumunda siciliniz negatif etkilenecek ve gelecekte yapacağınız işlemler sıkıntıya girecektir.

Ilk olarak web bankacılığı kullanıyorsanız, kredi kartları menüsünden ilgili kredi kartının ödeme ekranında ekstre atlat seçeneğini bulup bu adımları uygulayabilirsiniz. İnternet bankacılığı üstünden meydana getirilen işlemler farklılık göstermez şube ile aynı çalışır. Bu ekranda devam ettiğinizde önümüzdeki ayın kaçında ödeme yapacağınız ve ne kadar faiz yansıyacağı dahil bir oldukça informasyon de yer alacak. Kararınızı bir sonraki ekranda verebilirsiniz.

İnternet bankacılığı ürününü kullanmıyorsanız, direkt şubeye giderek de işlem yaptırabilirsiniz. Şubeniz ilk olarak kabul etmeyebilir, ödemenizi isteyebilir. Bazı kredi kartları ekstre atlat hususi durumunu bulundurmadığı için şubeniz geri çevirebilir sadece ısrar eden olmanızda da yarar var.

Örnek vermek gerekirse kredi kartı aidatı ve herhangi bir harcaması olmayan kredi kartlarıgenel anlamda ekstre atlatma hususi durumunu bulundurmuyor. Telefon bankacılığı ve şubelerinizden bu özelliğin olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here