Ana sayfa Bireysel kredi kartları Kredi Kartı Temassız Özelliği Nasıl Kapatılır?

Kredi Kartı Temassız Özelliği Nasıl Kapatılır?

948
0

Kredi kartı, modern bankacılık uygulamalarının tüketici hizmetine sunmuş olduğu ve günlük hayatta yaygın olarak kullanılan ödeme araçlarından biridir. Kredi kartı hem günlük dünyadaki harcamalar için hem de elektrik, su, organik gaz benzer biçimde satmaca ödemeleri için nakit ihtiyacı olmaksızın ödeme yapılmasını sağlar. Derhal her ferdin birden fazla sayıda kredi kartına haiz olduğu bir ekonomik ortamda gelişen hızla gelişen teknolojinin de etkisiyle kredi kartlarına değişik pek oldukça özellik yüklenmektedir. İlk kullanıldığı dönemde kredi kartıyla yalnızca peşin ödeme imkanı sunulurken süre içinde tüketiciye ödeme erteleme ve taksitlendirme olanakları da tanınmıştır. Devamlı gelişen teknoloji yardımıyla POS aletine gizyazı girmeye gerek kalmadan ödeme yapabilmek için temassız özellikli kredi kartları geliştirilmiştir. 

Temassız Kredi Kartı Nedir?

Tüm kredi kartlarında bir çip bulunur. POS cihazlarının çipi okumasıyla ödeme, kredi kartından eğitim edilir. POS aletine çipi okutmak ve gizyazı girerek ödemenin onaylanmasına son verilerek ödeme sürecinde harcanan dönemin azaltılması amacıyla temassız özellikli kredi kartları geliştirilmiştir. Temassız kredi kartının POS aletinin ekranına bir saniyeliğine temas etmesiyle beraber ödeme işlemi gizyazı girmeden tamamlanmış olur.

Temassız kredi kartı:

  • Süratli ve şifresiz ödemeyi elde eden, ergonomik ve süre kazandıran bir özelliktir.
  • Günlük olarak belirli bir limite kadar harcamalar temassız kredi kartıyla yapılabilir.
  • Günlük koyulan limitin sebebi ise kartın kaybolması yada çalınması halinde oluşabilecek risklerin önüne geçmektir. Bu kapsamda günlük olarak en fazla 90 TL’ye kadar meydana getirilen harcamalar temassız özellik kullanılarak ödenebilir.
  • Bankalar kredi kartı temassız hususi durumunu tüketicilere ücretsiz bir şekilde sunmaktadır.

Temassız Kredi Kartı Güvenli mi?

Temassız kredi kartı, ufak tutarlı alışverişler şifreye gerek kalmadan POS cihazında onaylanıp ödeme kolaylığı sağlar. Sadece şifresiz alışveriş yapılması, temassız kart özelliği güvenli mi sorusunu akla getirir. İstenilen yere götürülüp taşınabilen mobil POS cihazları sebebiyle tüketicinin haberi olmadan temassız karta yaklaşmak suretiyle karttan tahsilat yapılabilir. Bilhassa toplu taşıma araçlarında, kalabalık ortamlarda kişinin tarafındaki temassız özellikli karttan alışveriş yapılabilme riski tüketicilerin bu özelliğe tereddütle yaklaşmasına neden olur.

Tüm bu dolandırıcılık risklerine karşılık karttan bakiyeyi çeken POS aleti isme kayıtlı olduğundan dolandırıcılığı icra eden şahıs kolaylıkla bulunabilir. Ek olarak her bir temassız işlem yapıldığında POS aletinden uyarı durumunda sesli bir sinyal gelmesi de dolandırıcılığın anında fark edilmesini sağlar. 

Temassız kredi kartı kaybolursa:

  • Dolandırıcılığı önlemek için kartın kaybolduğu fark edilmiş olduğu anda telefon bankacılığı vesilesiyle kart kullanıma kapatılmalıdır.
  • Kart kapatılana kadar dolandırıcılar tarafınca meydana getirilen işlemler banka tarafınca görüntülenir ve lüzumlu adli işlemler başlatılır.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Iyi mi Kapatılır?

Hızla gelişen teknolojinin gelişmesiyle beraber kredi kartıyla alışverişin daha ergonomik hale gelmesi ve ödemenin saniyeler içinde tamamlanması için derhal her kredi kartında temassız işlem yapma özelliği bulunur. Gene de dolandırıcılık riskine karşı bazı tüketiciler bu özelliği kullanmayı istememektedir. Bu durumda bankadan yeni bir kart alan tüketicinin ilk olarak yapması ihtiyaç duyulan, talep etmiş olduğu kredi kartının temassız özelliğe haiz olmasını istemediğini belirtmektir. Bu şekilde yeni kredi kartı, temassız işlemlere kapalı olarak kullanıcıya iletilir. 

Bunun haricinde temassız özelliğin kapatılması oldukça kolaydır. Telefon bankacılığı, web bankacılığı yada şube kanalıyla bu özellik kullanıma kapatılabilir.

Temassız kredi kartı özelliği:

  • Telefon bankacılığıyla alan kişi hizmetlerine bağlanılır. Alan kişi hizmetlerine kredi kartı ve kimlik detayları verilir. Temassız kredi kartı hususi durumunun kapatılması talep edilir.
  • İnternet bankacılığı kanalıyla da kredi kartının temassız özelliği kapatılabilir. Bu sayede banka şubesine gitmeden yada alan kişi hizmetlerini aramadan temassız özelliğin kullanıma kapatılması mümkündür.
  • İnternet yada telefon bankacılığı kullanmayan kişiler direkt banka şubesine giderek temassız işlemlere kredi kartını kapattırabilir. Bunun için alan kişi temsilcisine yazılı ve imzalı bir yönerge verilmesi gerekir.

Alan kişi memnuniyetini gözeten bankacılık politikaları yardımıyla tüm bankalar kullanıcının talebi doğrultusunda en kısa sürede kredi kartını temassız işlemlere kapatır. Bu özelliği kapatan kart kullanıcıları ondan sonra kararlarından vazgeçerse şube, web bankacılığı ve telefon bankacılığı kanallarından herhangi biri vesilesiyle taleplerini şahsen banka yetkililerine ileterek temassız özelliği yine etken hale getirebilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here