Ana sayfa Bankalar Kredi Kartında Provizyonda Bekleme Nedir, Ne Kadar Sürer?

Kredi Kartında Provizyonda Bekleme Nedir, Ne Kadar Sürer?

518
0

Kredi Kartında Provizyonda Bekleme Nedir, Ne Kadar Sürer?

Kredi kartıyla meydana getirilen işlemlerde, banka üstünden fazladan taksit ve erteleme gibi olanaklar da son zamanlarda oldukça bilinir ve uygulanır oldu. Peki kredi kartıyla meydana getirilen işlemlere ne kadar hakimiz, kredi kartını ne kadar bilgili kullanıyoruz?

Provizyon ile başlamış olalım:

Kredi kartıyla yaptığımız harcamalar sonrasında banka, işlemimizi teyit etmek, işlem için kullanılan pos cihazını şu demek oluyor ki çekim meydana getirilen yeri denetlemek ve detayları doğrulamak için bir ön onay süresi verir. Bu ön onay süresine ise provizyon denir.

Provizyonda bekleyen işlemler, bankamızın harcamamızı, bilgilerimizi ve kartımızı doğrulamak amacıyla beklettiği, ön onayda tuttuğu işlemlerdir. Provizyonu, dolandırıcılıkların ve hırsızlıkların önüne geçmek adına alınan bir önlem olarak düşünebiliriz.

Peki provizyonda bekleme süresi ne kadardır? Gün içinde meydana getirilen işlemler, çoğu zaman gün sonuna kadar provizyonda kalır. İşlemin ön onayda olması kartınızdan harcama miktarınızın çekilmediği anlamına gelmez.

Harcanan meblağ kartınızdan düşülür, sadece ön onay aldığında dönem harcamanıza yansıtılır.  Bu süreçte bağlı olduğunuz bankaya bakılırsa harcamalarınızı erteleyebilir ve fazladan taksitlendirebilirsiniz.

Harcamanızda bir güvenlik problemi olmadığı takdirde, provizyonda bekleyen işlem ertesi gün onay alır ve kartınıza kaydedilir. Çoğu zaman provizyon süresi 1 gündür. Sadece işlem meydana getirilen pos ve kullandığınız kartın bağlı olduğu banklar değişik ise, provizyon süresi 2 güne kadar uzayabilir. Bu benzer biçimde durumlarda, bankanızla görüşerek işlem hakkında detaylı data alabilirsiniz.

Provizyonda bekleyen işlemleri iptal etmek isterseniz bankanızla görüşmeniz gerekir. Açık provizyondaki işlemlerde, yaptığınız harcama kartınızın limitinden düşülür sadece dönem hesabınıza provizyon kapanana dek işlemez. Provizyonda bekleyen işlem size ilişkin değilse, bankanızda iletişime geçebilir ve iptalini isteyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here