Ana sayfa Bankalar Kredi kartınızı iptal ettirmenize rağmen hala ekstre mi geliyor?

Kredi kartınızı iptal ettirmenize rağmen hala ekstre mi geliyor?

4606
0

Günümüzde kredi kartı kullanımı kontrolsüz bir halde giderek artmakta. Tüketim çılgınlığı kredi kartlarıyla daha da aşılamaz boyutlara ulaşmış durumda. Hal bu şekilde olunca tüketiciler geçte olsa ellerindeki bazı kredi kartlarını kapatma yollarına gitmekteler.

Sadece bazı durumlarda kredi kartlarını kapattırmakta çözüm olmayabiliyor. Kapatılan kredi kartlarına tertipli olarak ekstre gelmeye devam edebiliyor. Peki kredi kartımı kapattırmama karşın ekstre geliyor diyen kişiler ne yapmalılar?

Kapatılan kredi kartına ekstre gelmesi durumu

Kredi kartları ile peşin ve taksitli alışveriş yapıldığını hepimiz biliyor. Bazı durumlarda taksitli alışverişlerden dolayı kartın borcunu tamamen ödeyememiş olabiliyoruz.

Kredi kartınız iptal edildikten sonrasında bazı durumlarda, borcunuzun tamamını ödeyerek kapatmış olsanız dahi, aylık taksitler ve mahsuplaşmanın gösterildiği ekstreler tarafınıza gönderilmeye devam edebilir.

Bu sebepten dolayı kredi kartınızı kapattırmış olsanız dahi ekstre gelmeye devam eder. Sadece bu durum kartınızın kapatılmadığı anlamına gelmez.

Kapatılan kredi kartıma ekstre geliyorsa ne yapmalıyım?

Eğer kredi kartınızı kapattırmış iseniz ve hala ekstre gelmeye devam ediyorsa aşağıdaki tavsiyelerimizi okuyun.

  1. İlk önerimiz gelen ekstre tutarı kadar vadesiz TL hesabınıza para yatırmanız.
  2. Arkasından bankanızın alan kişi hizmetlerini arayarak kredi kartı işlemlerine bağlanmalısınız.
  3. Sonrasında ise alan kişi hizmetlerine durumdan bahsederek, kapattırdığınız kredi kartınızın ekstre bilgisinin artık gelmemesini istediğinizi iletmelisiniz.
  4. Bankanızın alan kişi hizmetleri de vadesiz TL hesabınızdaki tutarı o borcunuz için kesecek ve kartınızdan artık ekstre gelmeyecektir.

Bankaların kurnazlığı da olabilir

Karta ilişik tüm borcun kapatılabileceğine güvenli olun. Kredi kartlarına ilişik ileriye dönük taksitler de dahil olmak suretiyle tüm borçlarınızı kapatın. Ondan sonra kartınızı iptal ettirme başvurusunda bulunun. Kullanmadığınız kartlar iptal edilmiş sayılmaz. Siz kullanmasanız da banka hala size hizmet verdiğini belirterek hizmet bedeli talep edecektir. Müşteriler ekstreleri kesilmeden borcunun tamamının kapatıldığını sanıp kart iptali sağlandığını düşünüyorlar.

Kart iptali için iptal talebinin bankaya iletilmesi gerekiyor. Alan kişi görünen borcu ödeyebilir eğer borcunu geç ödedi ise faiz yansıyabilir. Alan kişi hizmetleri arandığında günlük borç görülür. Geç ödeme var mı faiz yansır mı bunlar görülmez. Borcu olduğu sürece ekstre gelir. Hesap kesim tarihinden ilkin ödeme yapıyorsa faiz hemen hemen yansımamıştır.

Alan kişi hesabını, kredi kartını ve hesabını takip etmeli. Kartlar kart borcu varken de kapanır, borcun olduğu borç bitene kadar gönderilen ekstrelerden anlaşılır. Kart sahibi borcu olması durumunda ödeme yapmıyor ise icralık dahi olabiliyor.

Kapatılan kredi kartı yeniden açılabilir mi?

Mevzuyla fazla alakası olmasa da bağlantısı olduğundan sorulan bir öteki sual da kapatılan kredi kartını yeniden açıp açamayacağınızdır. Bu kartınızı iyi mi kapattırdığınıza bağlı olarak değişebilir.

Eğer kredi kartı borcunuzun tamamını tek seferde ödeyip, herhangi bir gecikme işlemi yaşamadan kapattıysanız kredi kartınızı yeniden kullanıma açtırmanız oldukça kolay. Bankanızın alan kişi hizmetlerinden yeni kredi kartı başvurusu bölümünden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Sadece kredi kartı borcunuzu tertipli ödeyemediyseniz ve bu yüzden kapandıysa yeniden kredi kartı almanız daha zor olabilir. Yine kredi kartı alabilmek kredi notunuza ve borçluluk durumunuza bağlıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here