Ana sayfa Bankalar Kredi Kartıyla Yapılan Taksitli Alışveriş İptali Nasıl Yapılır?

Kredi Kartıyla Yapılan Taksitli Alışveriş İptali Nasıl Yapılır?

892
0

Bankalar kredi kartı ya da banka kartıyla meydana getirilen alışveriş işlemlerini aynı prensipte değerlendirmektedir. Tüm kredi kartı işlemlerinizde, ürünün satın alındığı gün içinde mağazaya aldığınız ürün, ürünün faturası, slipiniz (satış belgesi) ve kredi kartınızla müracaat yaparak, görevlilerin aynı gün içinde ödemeyi geri çekmesini sağlayabilirsiniz.

Bu işleme kredi kartıyla meydana getirilen alışverişin iptali denilmektedir. Aynı gün içinde müracaat yapmadıysanız ve işlemin üstünden gün geçtiyse, bu işleme iptal değil iade adı verilir. Kredi kartıyla meydana getirilen alışverişlerde iade işlemi ise firmanın anlaşmasına bakılırsa iki şekilde yapılabilmektedir.

Mağazadan iptalini isteyebilirsiniz

Üstünden gün geçen işlemlerde, kredi kartıyla meydana getirilen taksitli alışveriş iptali için mağazanın yetkilisi iptal – iade bölümünü kullanarak slip onay kodunuz ile tarihini sisteme girer. Bu şeklide pos cihazında yazan meblağ ile slipte yazan tutarın karşılaştırılmasını sağlar.

Herhangi bir sorun yoksa alışverişin iptalini gerçekleştirir. Sonrasında ilk slipi müşteriye, ikinci slipi ise işyerine verir. Söz mevzusu tarihe kadar kredi kartınızın hesap kesim işlemleri gerçekleşmişse, ilgili ödemeler eksi ve artı olarak ekstrenizde yer alır ve birbirlerini götürür. Aynı gün meydana getirilen iptallerde ise kartınıza hiçbir ödeme yansıtılmaz.

Minik firmalar ise kredi kartıyla meydana getirilen taksitli alışveriş iptalinde dilekçe kanalıyla işlem yapılmasını ister. Eğer bu şekilde bir talepte bulunan işyerinden alışveriş yaptıysanız ve bu alışverişin iptalini istiyorsanız, dilekçe yazılması için mağazaya müracaat etmelisiniz.

Mağaza bu talebinizin karşılığında, kartın kullanıldığı pos aletinin bankasına bir A4 kâğıdı kullanarak dilekçe yazar. İşlemin yapıldığı tarih, kart sahibin isim detayları, toplam işlem meydana getirilen meblağ, slipin kopyası, şirket yetkilisinin isim bilgisi, imzası ve firmanın kaşesi dilekçeye ilave edilerek bankanın müdürlüğüne faks çekilir. Bu şekilde gerçekleşen iptallerin birazcık daha uzun sürmesi olağandır.

Hesap kesim zamanı geçtiyse meblağ taksitle ödenebilir

Müşterinin alışveriş esnasında kullandığı kredi kartının hesap kesim zamanı geçmişse, o döneme ilişkin ödeme yapılır. Takip eden aylarda ise aylık taksit miktarı devrin ekstresinde artı bakiye olarak gözükmektedir. Bu meblağ için kredi kartındaki toptan bakiyeden düşülerek işlem yapılır.

Kredi kartıyla taksitli alışveriş iptalinin tamamlanması çoğu zaman 15 gün sürebilir. Bundan dolayı ekstralarınızdan iadenizi takip etmeniz, iptalden kaynaklı alacağınız için oldukça önemlidir.

Takibiniz esnasında işyerinden ya da kredi kartının kullanıldığı pos aletinin bankasından meydana gelen bir provizyon problemi yaşarsanız, alışverişi yaptığınız mağazaya tekrardan dönüş sağlamalısınız. Son olarak kredi kartıyla meydana getirilen taksitli alışveriş iptallerinde hak iddia edebilmeniz için yazılan kaşeli ve imzalı dilekçenin bir kopyasını almayı unutmayınız…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here