Ana sayfa Bankalar Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

514
0

Bildiğiniz suretiyle tüm bankalar kredi başvurularını değerlendirmeye alabilmek için ilk olarak müşterinin Kredi Notu‘nu sorgular. Kredi Notu yüksek olan müşterilerin kredi kullanabilme oranı daha yüksektir. Sadece Kredi Notu her yüksek olan alan kişi kati olarak Kredi kullanabilir diyemeyiz. Peki Kredi Notu Nedir? Kredi notu neye gore belirlenir?

Kredi Notu Nedir?

Bankalar, Kredi Referans Sistemi (KRS) ile, KKB üyesi olan tüm banka ve finans şirketleri içinde kredi ve mevduat müşterilerine ilişkin bazı bilgiler paylaşmaktadır. Üyeler (Bankalar), müşterilerinin kredi işlemlerini yürütebilmek ve müşterilerine kredi kullandırabilmek için ya da alan kişi edinebilmek için KKB üstünden bu bilgilere ulaşabilir. Bu veri deposu (KRS), müşterilerin 5-10 senelik kredi geçmişlerini ortaya koyar ve bankalar arası işlemlerin Kredi Notu üstünden yapılmasını sağlar. Bankalar ile yaşayacağınız olumsuzluklar bu notun düşmesine sebep olur.

Tüm müşterilerin daha önceki kredi geçmişlerini detaylı olarak ortaya koyan bu sistem, müşterilerin son 5 yıl içindeki (yeni düzenlemeye gore 10 yıl olacak) tüm kredi başvurularını, daha ilkin kullanılan kredileri ve bu krediler üstünden meydana getirilen ödemeleri yada gecikmiş ödemelerin tamamını ihtiva eder. Bu sistem kredi başvurusu meydana getirecek olan müşterilerin geçmiş kredi sicilini ortaya koyacaktır. Her bankanın kendine ilişkin bir sistemi ve kredi onay süreci vardır. Bankalar KRS sistemi üstünden gelen geçmiş kredi sorgularına dayanarak müşterilerin gelecekteki ödeme performans planını ortaya koyar ve kredi değerleme süreci adım atar.

KKB (Kredi Notu), tam da bu ihtiyaca uygun olarak geliştirilen bir sistemdir. Müşterinin, KKB üyesi olan bir banka yada finans şirketinden almış olduğu yada alacağı kredinin geri ödemesinde çıkacak olumsuzlukları anlamak amacıyla KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafınca uygulanan bir risk – performans raporudur. Değişik bir örnek ile açıklamak gerekirse, KRS sistemi üstündeki kargaşa ve bunalımlı informasyon kalabalığını tek bir not (puan) üstünde toplayıp, banka yada finans kuruluşunun kredi değerlendirme sürecini hızlandırır. Banka, KRS sistemi üstünden detaylı bir araştırma ve yorum yapmak yerine, hali hazırda yorumlanmış olarak kabul edilen Kredi Notu‘nu dikkate alır ve süreci hızlandırır.

Kredi Notu Puan Sistemi Iyi mi İlerler?

1-699 arası notlar en riskli durumdur ve banka ürünlerini kullanımı (onay alması) epey zor olsa gerek. 700-1099 arası ise orta riskli olarak kabul edilir, 1100-1499 azca riskli, 1500-1699 iyi ve 1700-1900 oldukça iyi olarak 5 gruba ayrılıyor. Kredi notu puanlama sistemi bundan ibaret. Bankalarda da kredi yada kart başvurularınızın onaylanabilmesi için bu notun minimum orta riskli olarak belirlenmesi gerekiyor.

Kredi Notunun Düşmesine Sebep Olan Durumlar

Bir kişinin kredi notunun düşük olması, o kişinin geçmişte kati olarak ödenmemiş bir borcu bulunduğunu göstermez. Elbet genel olarak baktığımızda kişinin notu düşükse, geçmişte ne olursa olsun ödenmemiş yada gecikmeye girmiş bir borç bulmak mümkün olabilir. Sadece bazı durumlarda değişim izah edebilir. Mesela; X Kişisi daha ilkin bankalarla ilişkisini seyrek tutmuş ve kredi kullanmak istiyor. Bankalar X Kişisi‘ni azca tanıdığından KKB tarafınca iletilen puan düşük olabilir. Geçmişte herhangi bir işlem ve sicil kaydı bulunmaması, bankalar ile olan birlikteliğin azca ve tamamlanmamış olması da kişinin notunu düşüren etkilerden birisi olarak izah edebilir. Tertipli olarak banka ürünlerini kullanmak ve ödemelerini aksatmamak puanınızın yükselmesine büyük tesir edecektir. Bununla birlikte, yeni reşit olmuş, yaşını yeni doldurmuş bireylerin de kredi değerlendirme süreci normale gore birazcık daha uzun sürmektedir. Kredi notu nedir, daha iyi anladığınızı umuyoruz. Kredi notu nedir mevzusunda tüm sual işaretlerinize yanıt olan makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here