Ana sayfa Bankalar Kredi Notum Neden Sıfır?

Kredi Notum Neden Sıfır?

626
0

Devletimizde bankalar ve ürünleri oldukca yaygın olarak kullanılıyor ve tercih ediliyor. Genel olarak kredi kartı yada bireysel kredi ürünlerinden faydalanan müşteriler neredeyse bankalara bağımlı durumda. Şundan dolayı artık çalıştığımız yer maaşlarımızı banka üstünden veriyor, siz çalışmak istemeseniz bile bankalara bağımlı konuma geliyorsunuz. Bankalar ile çalışan bireylerin neredeyse çoğunun en oldukca müracaat yapmış olduğu ürünler bireysel krediler ve kredi kartları. Bu başvuruların onaylanması için de banka gözünde belirli bir sicile ve kredi notuna haiz olmak koşul. Kredi notunuzu bankalar aracılığı ile ve internetten kredi notu öğrenme şekilleri ile öğrenebilirsini. Kredi notunuz sıfır mı görünüyor? Kredi notunuz niçin sıfır olur? Bu yazımızda Kredi notu niçin sıfır olur hakkında bilgiler vereceğiz. Kredi Notum Niçin Sıfır?

Kredi Notu Nedir?

Bankalar, Kredi Referans Sistemi (KRS) ile, KKB üyesi olan tüm banka ve finans şirketleri içinde kredi ve mevduat müşterilerine ilişik bazı bilgiler paylaşmaktadır. Üyeler (Bankalar), müşterilerinin kredi işlemlerini yürütebilmek ve müşterilerine kredi kullandırabilmek için ya da satın alan edinebilmek için KKB üstünden bu bilgilere ulaşabilir. Bu veri deposu (KRS), müşterilerin 5-10 senelik kredi geçmişlerini ortaya koyar ve bankalar arası işlemlerin Kredi Notu üstünden yapılmasını sağlar. Bankalar ile yaşayacağınız olumsuzluklar bu notun düşmesine sebep olur.

Kredi Notum Niçin Sıfır?

Çevrenizde yada kendinizde kredini notunun sıfır olduğu yada kredi notu sonucuna ulaşılamadığına tanık olmuşsunuzdur. Kredi ve Kredi Kartı kullanırken tek kriter kredi notu olmasa da, bu ürünleri kullanabilmek için ve başvurulardan pozitif yönde sonuçlar alabilmek için belirli bir kredi notuna haiz olmanız lüzumluKredi notunuzun sıfır olmasına sebep olacak en kolay durum, bankalarla herhangi bir ilişkinizin olmamasıdır. Aslına bakarsan ilk kez kredi yada kredi kartı kullanacaksanız bunu size banka da söyler. Kredi kartı yada kredi ürünlerini kullanabilmek için banka ile belirli bir geçmişiniz olmalı.

Mesela, bankalarda hesap açarak başlayabilirsiniz. Satmaca ödemelerinizi ve öteki işlemlerinizi bu banka hesabı ile yapmanız bankada bir sicilinizin oluşmasına sebep olacak ve belirli kriterler ortaya çıkacaktır. Eğer bankada maaş müşterisi iseniz esasen sizin başvurmanıza gerek kalmadan banka size gelecek ve ürün tekliflerini ayağınıza getirecektir.

Eğer bankalarda negatif bir durum, ödeme geciktirme yada sicil bozukluğuna sebep olacak bir durum yaşamadıysanız endişelenecek bir durum yok. Banka ile çalışmaya başladıktan bir süre sonrasında Kredi Notu belirlenecek ve notunuz verilecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here