Ana sayfa Bankalar Kredi Notunu Sorgulamak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi Notunu Sorgulamak Kredi Notunu Düşürür Mü?

4621
0

Kredi notunu sorgulama yardımıyla kişiler, bankaların sistemlerinde ne kadarlık bir puana haiz olduklarını kısa sürede öğrenebiliyorlar. Bu not yardımıyla, yeni yapacakları kredi başvurusunun onay alıp almayacağını kolaylıkla değerlendirebilen tüketiciler kredi alma ihtimallerini de hesaplamış oluyorlar.

Ek olarak kredi notu sorgulama işlemi bir tek kredi başvurusundan ilkin değil, başvurusu meydana getirilen kredinin kredi notu düşüklüğü sebebiyle red edilmesi sonrasında da tüketicilerin oldukça işine yaramaktadır.

Sadece bu aşamada tüketicilerin akıllarına takılan sual: Sık sık sorgulama yapılması kredi notunu etkisinde bırakır mi? Kişilerin kredi notunu sorgulamak, kredi notunu düşürür mü sorusuna bankacılık alanındaki uzmanlığımızla cevap verdik.

Kredi notunu oldukca fazla sayıda sorgulamak notu etkisinde bırakır mi?

Tüketicinin mali geçmişini, kredi başvurusu yapmış olduğu tarihe kadarki gerçekleştirdiği ödemelerini ve borç ödeme alışkanlığı olup olmadığını puanlayan sisteme kredi notu denilmektedir. Belirtilen etkenlerin değerlendirilmesi ve kredi başvurusunun buna gore sonuçlandırılabilmesi için kaydedilen referans notu da diyebiliriz.

9 bankanın bir araya gelmesi sonucunda oluşmuş olan KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafınca verilen kredi notu, tüketici olarak hangi grupta yer aldığınızı belirleyen en mühim kriterdir. Bundan dolayı kredi müracaatında bulunmadan ilkin notunuzu öğrenmek istemeniz en organik hakkınızdır.

Kredi notunun hesaplanmasıyla kredi notu sorgulama işlemleri içinde hiçbir bağ bulunmadığı için kredi notunun sıkça sorgulanması, kredi notunu düşürmez. Bu sebeple kredi notu sorgulama sisteminin oluşturulmasındaki amaç aslına bakarsanız kişinin kredi notunu öğrenmesidir.

Kredi notunu sorgulamak kredi notunu düşürür söylemlerine kulak asmamamız gerekir. Hiçbir şekilde fazla sorgu yapmak kredi notunu düşürmez. Hatta bu durumun aksine aylık belli periyotlarla risk raporunuzu alarak kredi botunuzu takip etmeniz sizin için daha yararlı olacaktır.

Bilhassa kredi başvurusunda bulunacağınızda, notunuzun düşük bulunduğunu fark ettiyseniz ya da müracaat yaptınız ve kredi notu düşüklüğü sebebiyle red aldınız. Bu şekilde durumlarda risk raporunuzu aylık alarak iyi mi bir ilerleme yaptığınızı detaylı incelemelisiniz.

Bu işlemi günlük yapmanız size bir artı sağlamayacaktır. Bu sebeple kredi notunuzu bir günde yükseltemezsiniz bu yüzden aylık raporlar almanızı tavsiye ediyoruz. Ek olarak aylık meydana getirilen sorgulamalar bütçenizi de küçültmeyecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here