Ana sayfa Bankalar Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi Ön Onayı Nedir?

657
0

Bireysel gerekseme kredisitaşıt kredisi ve konut kredisine günümüze bir fazlaca değişik kanal üstünden müracaat yapabiliyoruz. SMS ile, web bankacılığı üstünden ve direkt şubeye giderek bu başvurularımızı gerçekleştiriyoruz. Bu biçim başvurular girildiğinde telefonumuza bir ileti gelir.“XX.XXX TL tutarındaki kredi başvurunuz ön onayı almıştır. Bu ileti ne anlama gelir? Kredi Ön Onayı Nedir?

 

Müracaat yaptığımız kredinin ön onay almış olması, o kredinin tamamen onaylandığı anlamına gelmez. Bankanız kredi girişine devam edebilmek için sizden ek data ve belgeler isteyebilir.

Kredi Ön Onayı Nedir?

Şubeye gitmeden yaptığınız başvurularınızda, bankanız sizi ön bir değerlendirmeye doğal olarak tutuyor. Mesela web üstünden yaptığınız başvurunuzun derhal peşinden kredinin ön onay aldığına dair bir ileti gelebilir ve şubeye çağırılabilirsiniz. Sadece bu SMSkredinin onaylandığı anlamına da gelmiyor malesef. Bu ön değerlendirme, kredi notunuz, kredileriniz, aylık ödemeleriniz ve aylık gelirleriniz üstünden yapılıyor ve değerlendirmeye doğal olarak tutuluyor.

Eğer kredileriniz tertipli ödenmiyorsa, kredi kartlarında yada bankanın değişik ürünlerinde ödeme problemleriniz var ise, uzun süre bankayla çalışmamış ve aylık tertipli bir geliriniz yoksa bankanız bu başvuruyu direk ön değerlendirme esnasında reddedecektir. Bir öteki durum ise aylık ödemelerinizin yüksek olması. Eğer hazırda aylık ödemeleriniz ve riskiniz çoksa, gene banka bu başvuruyu reddedebilir.

Kredi Onayı Neye Gore Belirlenir?

Söylediğimiz şeklinde, kredinin reddedilmesinin bir fazlaca sebebi buluyor. Ödeme düzensizliği, kredi notunuzun düşük olması ve aylık riskinizin fazlaca fazla olması bu kredinin reddolmasına sebep olabilir. Ön onay almış olmanız da, o kredinin sizin olduğu anlamına gelmiyor. Kredi kullanabilmeniz için ihtiyaç duyulan evrakları, bankanın istediği tüm detayları bankaya sunmalısınız. Sadece bu aşamadan sonrasında alacağınız onay kati bir onaydır. Ön değerlendirme kısmında red alan tüm kredilerin devamında da red alacağı aşikardır.

Ön Onay Aldım Fakat Kredi Çıkmıyor

Ön onay aldıktan sonrasında, krediyi kullanamama sebebiniz banka kanallarındaki bilgilerin güncel olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Bu sebeple bilgilerinizin güncel olması gerekiyor. Eğer gelir durumunuz bankada gözüktüğünün aksine daha düşükse ve ön onaydan sonrasında bu biçim belgeler istenirse, yeni geliriniz krediyi karşılamayacağından kredi reddedilebilir. Kimi zaman de ipotekli kredilerde bu şeklinde durumlar ortaya çıkabiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here