Ana sayfa Bankalar Kredi onay süreci

Kredi onay süreci

578
0

Kredi başvurusu yapmadan ilkin ilk olarak krediye ihtiyacımızı denetim ettik, vade ve miktar şeklinde sayıları belirledik, kredi karşılaştırması yaptık ve en uygun olana başvuruyu gerçekleştirdik. Bu noktadan sonrasında krediyi onaylayıp onaylamamak bankanın insiyatifinde. Bu onay süreci iyi mi aşama kaydediyor gelin beraber bakalım:

Kredi değerlendirme süreci

Siz başvuruyu online olarak yaptıysanız bankanın sistemi otomatikman sizin bilgilerinizle KKB notunuza ulaşıyor. Puanınız uygunsa sizin ödeyeceğiniz kredi ile gelir düzeyiniz içinde bir hesaplama yapıyor. Ve buna uygun olarak kredinizi onaylayıp onaylamama sonucu alıyor.

Mesajla müracaat olduğunda da aynı süreç karşınıza çıkıyor.  Siz kimlik bilgilerinizi iletiyorsunuz ve banka anında Findeks kredi notunuzu denetim ediyor. Sonrasında sizin kredibilitenize gore bir netice gönderiyor.
Her ikisinde de krediniz onayladığında bunun bir önonay mı yoksa kredi onayı mı olduğuna dikkat edin. Önonay olduğunda bankaya müracaatta yine bir kredi onay süreci ile karşılaşabilirsiniz.

Banka şubelerinden meydana getirilen başvurularda ise süreç birazcık daha gözleriniz önünde aşama kaydediyor. Doğrusu kredi başvurusu için evrakları doldurduğunuzda ya da TC kimlik numaranızı verdiğinizde bankadaki görevli size kredi çıkıp çıkmayacağını söyleme şansına haiz. Kredi notunun düşük olduğu bazı durumlarda banka şubesi formu doldurup onay için genel müdürlüğe gönderebiliyor. Bu şekilde durumlarda süreç birazcık daha uzuyor.

Bazıları anında kredi veriyor ve banka hesabınıza paranın geçmesini sağlıyor. Bu biçim krediler işleri sizin adınıza kolaylaştırabilir.

Kredi başvurusunun onaylanma sürecinde genel anlamda en oldukça sorular süre mevzusunda. Bazı bankalar azca ilkin belirttiğimiz şeklinde anında kredi sonucunuzu pozitif ya da negatif olarak verebilirken bazılarında bu süreç daha da uzun olabiliyor. Belli bir süre yok, fakat genel anlamda 2 iş günü içinde bilhassa gereksinim kredilerinde size kredi çıkıp çıkmadığını öğrenebilirsiniz.

Bankaların kredi onaylama şansını nasıl yükseltiriz?

Findeks notu, kredi notu isminde olan bankaların kredi verirken referans aldıkları bir puanlama sistemi var. Bu puanlama sistemine göre en düşük puan 1, en yüksek puan ise 1900. Rahat kredi almak için ihtiyacınız olan puan ise 1000 ve üstü.

1000 altında puanlarla kredi başvurusu yaptığınızda da başvurunuzun onaylanma ihtimali var. Yalnız yüksek puanınız olduğunda belgesiz kredi alabilirken düşük puanlı olanlar için süreç birazcık daha zahmetli olabilir. Kimi zaman de negatif sonuçlanabilir. Bundan dolayı kredi başvurusu sonucunun kredi notuyla birebir ilgili bulunduğunu bilmeli ve kredi puanına ihtiyaç duyulan özeni göstermeliyiz.

Peki bu kredi puanlama nasıl oluyor?

Kredi notunuzun yüksek olması için bundan ilkin aldığınız kredileri ödeme performansınız, kredi kartı borçlarını ödeme performansınız tertipli olmalı. Doğrusu gecikmeye düşmemelisiniz. Kredi kartının asgari borç miktarını ödemek sizi gecikmeden kurtarmış olur. Tamamını ödeyemeseniz de asgari tutarı ödemeye dikkat edin.

Gene bankalardan aldığınız KMH, kredi kartı şeklinde ürünlerin limitlerini kullanma düzeyiniz de kredi puanınızda etkili. Eğer hiçbir banka ile bu zamana kadar kredi ilişkisi kurmamışsanız kredi puanınız 0 olur. Bu da kredi kullanmanızı zorlaştırır.

Sizin kredi notunuzun düşük olduğu anlarda bankalar sizden maaş belgesi, kefil ya birikmiş para belgesi isteyebilir. Bunlar kredi notu düşük olduğunda kredi alabilmenin başlıca yollarından bazıları.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here