Ana sayfa Bankalar Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

621
0
Kredi yapılandırma işlemleri, kredi iyi mi yapılandırılır? Kredi yapılandırma iyi mi yapılır hakkında bilgiler yazımızın devamında yer ediniyor. Krediler, bankaların bizlere sunmuş olduğu en güzel ürünlerden birisidir. Acil nakit gereksinimlerimiz karşısında bankalara başvurarak bu şeklinde sorunlarımızı çözebiliriz. Eğer bankalardan kredi kullanmışsanız aslına bakarsan genel işleyişin iyi mi ilerlediğini biliyorsunuzdur. Sadece kredi kullanmadan ilkin ihtiyacınız olan şeyleri doğru şekilde çözümleme etmezseniz, maalesef ödeme problemleri ile de karşı karşıya kalabilirsiniz. İhtiyacınızdan daha çok bir kredi başvurusu yapmanız ve bunu kullanmanız durumunda, taksit ödemelerinde problemler yaşayabilirsiniz. Bu şeklinde problemler yaşamamak içinde krediyi kullanmadan ihtiyacınız olan şeyi doğru çözümleme etmelisiniz. Bunun haricinde eğer kredi ödemelerinizde zorlanıyorsanız da bu krediyi yapılandırma seçeneklerine de başvurabilirsiniz. Eğer krediyi ödeyemeyeceğinizi düşünüyorsanız, yasal takip işlemleri başlamadan bu krediyi yapılandırma yollarına gidebilirsiniz. Peki kredi yapılandırma iyi mi yapılır? Kredi yapılandırmak için neler yapmalıyım?

Kredi Yapılandırma Nedir?

2016’nın Eylül ayında değişikliğe uğrayan yasa ile birlikte gereksinim kredilerinin 48 ay ile sınırlandırıldığını söylemek mümkün. Bankalardan (kampanyalar harici) 48 ay haricinde kredi kullanmanız yasayla birlikte mümkün değildir. Sadece meydana getirilen düzenlemeye bakılırsa bankalar, gereksinim kredileri ve kredi kartlarının ödenememesi halinde tüketicilere 72 Ay’a varan bir vade seçeneği ile yapılandırma imkanı tanımaya adım atmıştır. Kısaca ödeyemediğiniz gereksinim kredisi ve kredi kartlarındaki borçlarınızı bankalar ile görüşerek 72 Ay’a kadar yapılandırabileceğinizi söylemek mümkün. Bu biçim bir yapılandırma için 1 hakkınız bulunduğunu ve daha değişik faiz oranlarının uygulayanacağını da unutmamak gerekiyor.

 

Bu yapılandırmadan yalnızca 1 kez faydalanabileceğiniz için, değerlendirmeleri iyi yapmanız gerekiyor. Bankalar ile olan borçlarınızı iyi çözümleme etmeli ve ödemekte en oldukça zorlandığınız borcunuzu tercih etmelisiniz. Eğer tek bir borcunuz var ise ve miktarı düşükse yapılandırma yoluna gitmeden kredi kartını kapatabilir ve bu şekilde de taksitlendirebilirsiniz. Sadece bu seçenek her bankada bulunmadığı için ilk olarak bankanız ile iletişime geçebilirsiniz.

72 Ay Taksitle Yapılandırma Yapabilir Miyim?

72 ay kredi yapılandırmasından faydalanabilmek içinde bankaların belirli şartlar aradığını söylemek mümkün. Her tüketicinin bir kere faydalanabileceği bu yapılandırma seçeneği içinde pozitif bir kredi geçmişinizin bulunduğunu söylememiz gerekiyor. Kısaca daha öncesinde yasal takibe düşmüş olan kredi yada kredi kartı borcunuzun olması bu yapılandırma seçeneğine engel olacak durumlardan birisi olarak gösterilebilir. Tertipli bir kredi siciliniz var ise ve yasal takibe düşmemişseniz yapılandırma seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Kredi Yapılandırma İşlemi Iyi mi Yapılır?

Kredi yapılandırma işleminde de belirli şartlar arandığını yazımızın ilk bölümlerinde söylemiştik. Eğer bu kriterleri karşıladığınızı düşünüyorsanız borcununuz bulunan banka ile derhal yazışma kurabilirsiniz. Bankaya gittiğinizde eğer yapılandırma için ihtiyaç duyulan kriterleri karşılıyorsanız banka çalışanı sizin adınıza yeni bir kredi başvurusu yapar. Bu müracaat ile birlikte krediniz yada kredi kartınız yapılandırma sürecine girmiş olur. Sadece bu başvuruyu yapmadan ilkin de aylık gelir dengenizi hesaplamalı ve yapılandırma taksitlerini tertipli olarak ödeyip ödeyemeyeceğinizi çözümleme etmelisiniz. Bu ödemelerin tertipli yapılması da kredi notunu pozitif yönde etkisinde bırakır. Eğer yapılandırma aşamasında da düzensiz ödemeler yapmış olursanız sicilinizin negatif etkileneceğini söylemek mümkün. Bu sebeple kredi yapılandırma işlemi yaparken de doğru vade seçeneklerini tercih etmelisiniz.

Krediyi Yapılandırdıktan Sonrasında Ne Olacak?

Yapılandırmanın amacı, vade seçenekleri daha da esnetilerek tüketicinin aylık olarak daha kolay ödemeler yapabilmesini sağlamaktadır. Yazımızın üst bölümünde de bahsettiğimiz şeklinde, yapılandırma işlemine başlamadan ilkin kredi ödemesi için ayıracağınız maximum aylık tutarı belirlemeli ve karşınıza gelecek olan ödeme seçeneklerinde zorlanmamalısınız. Kredi yapılandırma işlemlerini tamamladıktan sonrasında yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey, aylık taksitleri tertipli olarak ödemek ve vade bitimini beklemek. Kredi yapılandırması hakkında aklınıza takılan tüm soruları yorum bölümünden sorabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here