Ana sayfa Bankalar Kredi Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Kredi Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

659
0

Kredi Yasal Takip Süreci, kredi borcu yasal takip ne vakit adım atar, kredi icra takip edeni ne vakit adım atar, kredi icra süresi ne vakit adım atar, kredilerde icra yasal takip süreci iyi mi işler? Tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz. Krediler, müracaat aşamasında bir fazlaca belge imzalatılarak kullanılır. Hatta halk içinde adeti yüksek kredi sözleşmeleri oldukça konuşulmaktadır. Krediyi çekerken imzalamış olduğunuz bu sözleşmelerin genel içinde ne olduğu, kredinin ödenmemesi durumunda başınıza gelecekleri ele almaktadır. Bir nevi banka size ödeme yapmamanız halinde bu borcu ne şekilde olursa olsun ödemeniz mevzusunda taahhüt altına almış oluyor. Kısaca krediyi ödeyeceğinizi taahhüt etmiş oluyorsunuz. Peki kredi yasal takip süreci iyi mi işliyor? Kredi yasal takip süreci ne vakit adım atar?

Kredi Yasal Takip Süreci Iyi mi İşler?

Kredi borçları ve devamında başımıza gelebilecek yasal takip işlemleri Tüketici Kredisi Yönetmeliği tarafınca belirlenmektedir. Bankalar bu yönetmeliğin belirlediği kriterler doğrultusunda müşterilerine bazı yaptırımlar uygulayabiliyor. Üst üste 2 kredi taksitinin ödenmemesi durumunda bankalar yasal takip sürecini başlatma hakkına haiz olabileceği benzer biçimde, kredinin geri kalan tutarını da sizden talep etme hakkına sahiptirler. Normal olarak kredi çekmeden ilkin dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir fazlaca nokta var. Yasal takip işleme süresi ve dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan noktalar da şunlardır;

 

 

1Arka arkaya 2 kez kredi taksiti ödeyemezseniz, krediniz banka tarafınca iptal edilir ve yasal takip süreci başlamış olur. Yasal takibin başlama süresini de 90 gün olarak gösterebiliriz. 2 kredi taksitini ödemeyip, 3. taksit vadesine ulaştığınızda süre dolmuş olacağından banka direkt olarak yasal takip edeni başlatabilir. Süreç devamında banka çalışanı yada bankanın yetkilendirdiği bir avukat sizi arayabilir.


2Yasal takip başladıktan sonrasında banka kredinizi iptal edebilir. Hem de krediyi taksitler halinde değil, geri kalan tutarın tamamını bir kere de ödemenizi talep etme hakkına da haizdir. Sadece bankalar maaş hesabınızın tamamına haciz getiremeyeceği için, maaşınızın 4’te 1’ine el koyabilir. Maaş hesabınızın tamamına haciz getirildi ise İcra Müdürlüklerine itiraz edebilirsiniz.


3Kredi borcunuzu ödeyemeyecek duruma kadar geldiyseniz ve elinizde taşınmazlar var ise bu taşınmazları kısa sürede elinizden çıkarın. Kredinin yasal takip sürecine girmeden bu işlemlerin yapılması yararlı olacaktır. Eğer banka bu taşınmazlar üstünden işlem yapmak isterse taşınmazın fazlaca düşük değerlere satılmasına sebep olabilirler. (%40’lık bir oran)


4Bu süreç içinde aslolan borçlu ve kefil haricinde kimse bu süreç hakkında aile bireylerine informasyon veremez. Eğer banka tarafınca rahatsız edilen aile fertleri var ise yasal yollara başvurarak hak talep edebilirsiniz.


5Yasal takip sürecine girildikten sonrasında banka avukatı ile yapıcı konuşmalar yapın. Bu borcu her şekilde ödeyeceğinizi unutmadan, avukatın taksit yapmasını ve faiz indiriminde bulunmasını talep edin. Ödeme yapabileceğiniz seçenekler sunulduğunda kabul edin. Bu aşamadan sonrası ise tamamen sizin yapacağınız ödemelere nazaran şekillenebilir.

Kredi Yasal Takip Süreci Ne Süre Adım atar?

Yazımızın ilk bölümlerinde de ifade ettiğimiz benzer biçimde kredi taksitlerini 2 ay geciktirme hakkınızbulunuyor. Normal olarak bu şekilde bir hakkınız olması kredi sicilinizin bozulmayacağı anlamını taşımıyor. Kredi borcunuzu 1 gün bile geciktirseniz banka sizi arar ve ödeme yapmanızı ister. Sadece kredi borcunun yasal takibe düşmesi için 2 ay üst üste ödeme yapmamış olmanız gerekir. Kısaca kredi borcunuzu 90 gün süresince ödeyemezseniz banka yasal takip edeni başlatmış olur. Bu süreden ilkin yasal takip başlaması söz mevzusu değildir.

Bankadan İhtarname Ne Süre Gelir?

Eğer kullanmış olduğunuz tüketici kredisine 2 kez üst üste taksit ödemesi yapmazsanızbankanız bu kredi için adresinize ihtarname gönderir. Bazı bankalar ilk taksit gecikmesinden sonrasında ihtarname gönderse de, çoğu zaman bu işlem 2. ve 3. taksitlerin ödenmemesi durumunda yapılmakta. Sadece gene de tedbiri elden bırakmamak adına ihtarname geldiği andan itibaren ödeme yoluna girmekte yarar var. İhtarnameler bankalarda kayıtlı olan adresinize gönderilecektir.

Haciz İşlemleri Ne Süre Adım atar?

Yazımızın ilk bölümlerinde bahsettiğimiz yasal takip kriterlerinin tamamı yerine geldiyse ve 3 taksit üst üste ödeme yapmadıysanız artık banka avukatları tarafınız ile iletişime geçer ve haciz işlemleri de başlamış olur. Bu aşamada maaş haczi, taşınmaz haczi ve ev haczi söz mevzusu olabilir. Bankanın size tanımış olduğu bu 90 günlük süre (3 taksit ödememe durumunda) dolduğu vakit maalesef işlem tamamen bankaların elinde olduğundan borç avukata devrediliyor ve işlem artık banka değil avukat ile çözülüyor.

 

Bu aşamadan sonrasında banka çalışanları mevzu hakkında informasyon veremiyor, sizleri yalnız yetkili avukatlara yönlendiriliyor. Sizi arayan avukatlar da size gün ve süre vererek işlemlerin hızlanması için elinden geleni yapıyor. Bu işlemler de tamamlandıktan sonrasında, avukatın vermiş olduğu süre içinde ödeme yapmamanız durumunda haciz işlemleri başlıyor ve tahsilat başlamış oluyor.

Bankanın Avukatı Ne Süre İletişime Geçer?

Çoğu zaman bankalar bulundukları çevrelerde bazı avukatlık bürolarını yetkilendirir, kimisi ise kendi avukatları ile çalışır. Eğer yukarıdaki adımlardan birisi başınıza geldiyse (çoğu zaman 3 taksit ödeme yapılmazsa) bankanın yetki verdiği avukat sizinle iletişime geçer. Bu işlem yalnız 3. taksitin ödenmemesi durumunda doğrusu yasal takibin başlamasından sonrasında meydana gelir. Normal olarak banka avukatları sizi aramadan ilkin bankada çalışanlar sizi onlarca defa arayıp krediye ödeme yapmanız icap ettiğini hatırlatır. Anlayacağınız suretiyle son olarak deva olarak yasal takip düşünülür ve borcunuz yasal takibe düşer. Eğer ödeme imkanınız bulunuyorsa bankanın yapmış olduğu aramaları değerlendirmelisiniz.

Banka Avukatı İle Pazarlık Yapılabilir Mi?

Bankalar ödemeyi alamamış, avukatın size tanımış olduğu süre içinde kredi ödemesini yapmamışsanız haciz sürecinin de başladığını söylemek doğru olur. Haciz süreci başladıktan sonrasında elinizde olan biten her şey gidecek gözüyle bakmamalısınız. Haciz işlemlerinde lükse girmeyen eşyalar haczedilemeyeceği için aslına bakarsanız bu işlemler bankaların pek de işine gelmeyen işlemlerden birisidir.

Avukat maaş hesabınızın yalnızca 4’te 1’ine haciz uygulayabilir ve yalnız lüks kullanıma giren eşyalarınıza haciz getirebilir. Durum bu şekilde olunca da banka borcun tamamını eğitim edememiş sayılacağı için avukatlar ile taksitler halinde nakit ödeme mevzusunda antak kalma yoluna gidebilir, size en uygun olan ödeme seçeneklerini dile getirebilirsiniz. Mantıklı teklifleriniz banka avukatları tarafınca kabul görebilir.

Banka Avukatı Aile Fertleri ile İrtibata Geçer mi?

Bu probleminin cevabı ise kesinlikle Hayırdır. Bankalar ve banka avukatları borç sahibi hariç asla kimselerle borç hakkında konuşma yapması imkansız ve bu borç hakkında informasyon veremez. Bu şahıs anne ve babanız bile olsa banka avukatlarının aile fertleri ile görüşmesi ve onlara informasyon vermesi tamamen yasa dışıdır. Bu süreç içinde bu biçim bir durum başınıza gelirse yasal yollardan hakkınızı aramalısınız.

Avukatlık ve İcra Harcamaları Ne Kadar Meblağ?

Bu biçim ücretler bankalar ve avukatlar içinde yapılacak sözleşmelere nazaran değişim izah edebilir. Sadece borcun üstüne bir de bu biçim harcamaları eklediğinizde tutarın git gide arttığını siz de farkına varacaksınız. Bu sebeple bu ücretleri de göz önünde bulundurarak kredi borçlarınızınavukata düşmesini beklemeden ödeme yoluna gitmeli ve borcu kapatmalısınız. Bankanın sizlere tanımış olduğu 90 günlük süre içinde ödemeler yapmanız halinde kredi gecikme faizinin haricinde fazladan bir ücret ödemezsiniz.

Yasal avukatlık tarifeleri şunlardır;

Meblağ Harcama Oranı
İlk 35.000 TL için % 12
Sonrasında Gelen 45. 000 TL için % 11
Sonrasında Gelen 80. 000 TL için % 8
Sonrasında Gelen 240.000 TL için % 6

 

Kredi Gecikme Faizi Iyi mi Hesaplanır?

Kredilerin gecikme faizleri de, kullandığınız krediyi takiple en fazla %30 arttırılmışı olabiliyor. Örnek vermek gerekirse, %2 oranında bir kredi kullandıysanız bu kredinin maksimum olabilecek gecikme faizi %2.6 olabiliyor. Ana kredi faizinin %30’luk dilimini alarak maksimum ne kadarlık bir gecikme faizi ödeyeceğinizi kolayca hesaplayabilirsiniz. Oran düşük benzer biçimde görünse de bunların üstüne bir de KKDF (%15) ve BSMV (%5) ekleneceği için meblağ git gide artıyor ve ufak görünen sayı büyük kredi ödememelerine ciddi etkisinde bırakır edebiliyor.

Kredi yasal takip süreci hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Halen aklınıza takılan mevzular var ise altta yer edinen yorum bölümünden sorularınızı sorabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here