Ana sayfa Bankalar Kredili Mevduat Hesabı KMH Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı KMH Nedir?

592
0

Tüm banka ve finans kuruluşları, müşterilerinin finansal gereksinimlerini karşılayabilmesi için çeşitli ürünler ve kampanyalar geliştirmekte. Bu destek ürünlerinden biri de Kredili Mevduat Hesabı, hepimiz tarafınca kullanılan adıyla da KMH. Peki Kredili Mevduat Hesabı nedir? KMH Nedir? Bu yazımızda KMH nedir hakkında bilgiler vereceğiz.

Kredili Mevduat Hesabı KMH Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı, banka müşterilerinin mevcut olarak kullandıkları vadesiz hesaplarına tanımlanmış olan kredili bir bakiye anlamına gelmektedir. Kısaca vadesiz hesabınız üstüne belirli limitler dahilinde tanımlanan bir kredi. KMH, vadesiz hesabınızdaki nakit paranızın bitmesi durumunda kullanabileceğiniz eksi bakiyenizi tanımlar. Nakit paranız bittiğinde kullanacağınız eksi para olarak tanımlanan KMH, nakit para anlamına da gelmektedir. Bu para (bazı istisnalar haricinde) tüm işlemlerinizde kullanılabilir. EFT, havale ve ödeme işlemlerinizi KMH hesabınız ile yapabilirsiniz. KMH Nedir?

KMH hesabınızın tüm özellikleri, düzgüsel bir kredinin emek verme sistemi ile averaj düzeyde aynı görülebilir. Kredilerde olduğu şeklinde, KMH hesabınızda da kullandığınız meblağ üstünden belirli faiz oranları belirlenir ve geri ödemeleriniz bu faiz eklenmiş halde hesaplanır. Sadece bazı bankalardaki KMH kullanım şartları değişim gösterebiliyor. Dosya harcamaları ve faiz oranlarını bankanızdan öğrenmenizde yarar var.

Maaş aldığınız bankalarda genel anlamda vadesiz hesabınıza KMH tanımlı olarak gelir. Maaş hesabınızda KMH yoksa bile, tertipli olarak o bankadan maaş aldığınız için KMH hesabınız yüksek limitlerde onaylanabilir ve maaşınız ile birlikte eksi tutarlar çekebilirsiniz. Maaş hesabınıza her ay maaş yatmış olduğu için, bankanız eksi bakiyeyi sizden otomatikman öğrenim edilmiş sayılır ve bu bir döngü haline gelir. Mesela 1 aylık maaşınız kadar KMH tanımlı ise, maaşınız otomatikman bunu öder. Siz yine maaşınızı çekince, bu bakiye gene eksi olur. O ay için yine faiz ödersiniz. Bu borcu kapatmanız için aydan aya tamamlanmamış maaş alabilir, imkanınız var ise da tutarı hesaba yatırıp bir kerede kapatabilirsiniz.

Sadece, azca ilkin de belirttiğimiz şeklinde tüm bankaların şartları birbirinden bağımsızdırKMHhesabı açmadan ilkin yada müracaat yaptığınız sırada, fiziki bir müracaat yapıyorsanız KMHhesabınızın sözleşmede yazan şartları sona kadar okuyun ve faiz oranlarını net olarak öğrenin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here