Ana sayfa Bankalar Maaş Yazısı Nedir? Nasıl Yazılır? Maaş Yazısı Örnekleri

Maaş Yazısı Nedir? Nasıl Yazılır? Maaş Yazısı Örnekleri

5557
0

Türkiye’nin en büyük bankalarından dahi artık gerekseme kredisi almak pek kolay hale geldi. Kredi notunuza binaen verilen gerekseme kredileri, çalıştığınız ve maaş hesabınızın bulunmuş olduğu bir bankanız var ise, direkt hesabınıza bile yatabiliyor ve siz bu biçim kredilere SMS ile ya da telefondan müracaat yapabiliyor, şubeye gitmenize gerek kalmaksızın işlerinizi halledebiliyorsunuz.

Sadece, bilhassa taşıt kredisi ve konut kredisi tarzındaki kredi ürünlerinde, tarafınızdan, birinci elden belgeler istenebiliyor ve bu belgelerden bir tanesi de maaş bordrosu. Gelir belgeniz yerine de geçebilen maaş bordrosu, derhal her bankadan konut ve taşıt kredisi alacaklar için istenebiliyor.

Peki, maaş bordrosu olmayan ya da şirketinde bu şekilde bir hizmet verilmemiş insanoğlu, ne yapabiliyorlar? Onların çözümü ise işveren tarafınca kaşelenebilecek bir maaş yazısından geçiyor.

 

Maaş Yazısı Nedir?

Maaş yazısı, maaş bordrosu yerine geçebilen bir dilekçe örneği olarak tanımlanabilir. Büyük meblağlı kredilerde, bir çok süre istenen gelir belgesi ya da maaş bordrosu, günümüzde bazı firmalar tarafınca sunulmayabilir ve bu benzer biçimde durumlarda bankalar sizden, işvereniniz tarafınca kaşelenip imzalanmış şekilde bir maaş yazısı talep ederler. Maaş yazısı, bir gelirinizin bulunduğunu ve o şirkette tertipli bir şekilde çalışıyor olduğunuzu kanıtlar.

Maaş bordrosu yerine geçen maaş yazısının taşıt kredisi, konut kredisi benzer biçimde ürünlerde muhakkak talep edildiğini ise bilmekteyiz. İhtiyaç kredilerinde ise genel anlamda fazlaca büyük meblağda bir kredi kullanacaksanız, gene şirketinizden kaşeli bir maaş yazısı istenebilir. Kolayca hazırlanabilen maaş yazısında istenen bazı bilgiler mevcuttur.

Maaş Yazısı Iyi mi Hazırlanmış olur?

Maaş yazısını ya da dilekçesini hazırlamak için yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey, şirketinize başvurmaktır. Eğer büyük bir şirketse çalıştığınız, kendilerinin muhasebe kısmı maaş yazısını sizin için hazırlayabilir sadece dilekçeyi siz hazırlamak zorundaysanız, aşağıdaki maddeleri maaş yazısında bulundurmanız icap ettiğini bilmeniz gerekiyor.

  • T.C. Kimlik numarası.
  • Anne ve Baba adı.
  • Doğum yeri ve doğum zamanı.
  • Adı ve soyadı.
  • SGK işyeri numarası ve sicili.
  • Nüfusa kayıtlı, kimlikte yazan, il ve ilçe.
  • SSK sicil numarası.

Maaş yazısı yazarken, yukarıdaki bilgilerin herhangi birinde noksanlık olması halinde, yazınız reddedilebilir ve banka tekrardan bir yazı talep edebilir. Bu sebepten maaş yazısı hazırlarken bu tarz şeyleri bilmenizde ve bilerek hazırlamanızda yarar vardır. Aşağıda sunacağımız maaş yazısı örneklerinde siz de rahatça maaş yazısını iyi mi hazırlayabileceğinizi anlayabilirsiniz.

Maaş yazınızı hazırladıktan sonrasında “ıslak imza / kaşe” şeklinde şirketinizin yetkilisine onaylatmanız icap ettiğini ihmal etmeyin. Bu yazı, banka tarafınca şirketinizden alınmış benzer biçimde kabul edileceğinden, şirketinizin onayı şarttır.

Maaş Yazısı Örnekleri

Aşağıda tarafınıza bazı maaş yazısı örnekleri sunduk. Bunlardaki boşlukları doldurarak siz de maaş yazınızı elle ya da bilgisayar çıktısı şeklinde oluşturabilir, ilgili bankaya kredi başvurunuz esnasında teslim edebilirsiniz.

Birinci Örnek:

Kurumumuzda / Firmamızda ……………….. tarihinden bu yana kesintisiz ve kadrolu şekilde çalışmakta olan ……………….. SGK sicil numaralı, …………………… T.C. Kimlik numaralı ……………………….’ın kurumumuzda / şirketimizde hala çalışmakta bulunduğunu onaylıyoruz. Şirketimizde / Kurumumuzda çalışan personele aylık olarak ………. net maaş verilmekte olup kişinin maaşı üstünde herhangi bir kesinti de bulunmamaktadır.

Bu yazının maaş bordrosu yerine geçmesini arz ederiz.

Şirket İsmi ve Kaşe.

İkinci Örnek:

……………………….. T.C. Kimlik numaralı ve şirketimizde ……… tarihinden bu yana çalışan personelimiz ……………….’nın aylık ……….. net maaş aldığını ve maaşı üstünde herhangi bir kesinti olmadığını bildirmekten sevinç duyar, işbu dilekçenin maaş bordrosu yerine geçmesini arz ederiz.

Şirket adı ve kaşe.

Kredi almak için maaş yazııs örneği

Mühim Not: Her iki örnekte de en aşağıda, “maaş yazısı iyi mi hazırlanmış olur” başlığında sunduğumuz detayları yazmayı unutmayınız! Aksi durumda tarafınızdan yine bir dilekçe istenebilir ve uzun süre bununla uğraşmak durumunda kalabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here