Ana sayfa Bankalar Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim? (HESAPLAMA)

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim? (HESAPLAMA)

641
0

Maaşımın kaç katı kredi alabilirim, maaşımın kaç katına kredi çıkar, maaşın kaç katı kadar kredi verilir, maaşın kaç katına kredi veriliyor hesaplama hakkında tüm bilgiler yazımızın devamında yer ediniyor. Sigortalı çalışanlar, acil nakit gereksinimleri için bir çok vakit banka ürünü olan kredilere başvurabiliyor. Durum bu şekilde olunca da, kredi kullanmak için belirli yasalar olduğundan maaşın kaç katı kredi alabilirim benzer biçimde sorular ortaya çıkabiliyor. Bu durum yasalarla korunduğu için, maaşınızın yalnızca yasal olarak belirlenen miktarı kadar kredi kullanabiliyorsunuz. Peki bu oran iyi mi hesaplanır? Maaşımın kaç katı kredi alabilirim? Hep birlikte inceleyelim.

Kredi Çekmek İçin Sigorta Kafi Midir?

Kredi çekebilmek için sigortalı olmanız şarttır, sadece kafi değildir. Sigortalı olmak, kati olarak kredi kullanabileceğiniz anlamını taşımıyor. Eğer kredi kullanmak istiyorsanız, gelir durumunuzu çözümleme etmeli ve bunun üstünden yola çıkarak bir hesaplama yapmalısınız. Kredi başvurusu yaparken tutarları belirlemeden müracaat yapmak, kredinin kesinlikle reddedilmesine sebep olabilir. Kredi başvurusu esnasında yapılacak hatalardan birisi de gelirinizi yanlış yazmak olabilir. Geliri yanlış yazarsanız, banka sizden gelir belgesi talep ettiğinde burada takılabilir ve kredi başvurusunun reddedilmesine sebep olabilirsiniz.

 

Maaşınızın belirli bir tutarına kadar kredi çekebileceğiniz için, bunu ilk olarak iyi öğrenmeli ve ihtiyacınız olan şeyleri buna bakılırsa şekillendirmelisiniz. Eğer daha öncesine kredi başvurusunda bulunmadıysanız, aşağıda vereceğimiz tablolar ile birlikte hesaplama yapabilir ve ihtiyacınız olan şeyi çözümleme edebilirsiniz. Tablolarımızda tüm kredi çeşitlerine hususi hesaplamaları da bulabilirsiniz. Peki maaşımın kaç katı kredi alabilirim? Maaşın kaç katına kredi veriliyor?

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Bankalar, kredi kullandırımında belirlenen yasalar dahilinde, kredi başvurularını belirli hesaplamalar üstünden değerlendirmektedir. Mesela kredi çekecek olan bir kişinin maaşı ele alınarak %40 ila %70’lik kısmına denk gelecek şekilde kredi kullandırmak ister. Elbet bu meblağ, aylık ödemeleri kapsamaktadır. Bu hesaplamalar yardımıyla kişinin aylık olarak maksimum ödeyebileceği kredi taksiti belirlenir ve kredi başvurusu bunun üstünden değerlendirilir. Sadece bu tutarların kati ve belirlenmiş tutarlar olmadığını unutmamak gerekiyor. Bu tutarlar bankadan bankaya değişim izah edebilir. Peki bu hesaplamalar iyi mi yapılır, maaşımın kaç katı kadar kredi çekebilirim? Bunun için de örneklerle ifade yaptığımız tablolara yazımızın son bölümünden ulaşabilirsiniz.

En Fazla Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilirim?

Türkiye’de bankalar en fazla 36 ay vade ile gereksinim kredisi vermektedir. Bazı bankalar, belirlemiş oldukları kampanyalar ile 60 ay vadeli gereksinim kredisi kullandırabiliyor. Bunun haricinde bazı bankalar ise gereksinim kredilerinin tutarlarını sınırlandırabiliyor. Mesela 50.000 TL’nin üstünde kredi vermeyebiliyor, sadece bu durumda kati olmadığı için bankadan bankaya değişim gösterebiliyor. Bu sebeple bankalar içinde değişimleri göz önünde bulundurarak, güncel kampanyaları takip etmenin oldukça yararlı olacağını söyleyebiliriz.

 

Üstte yer edinen bilgiler ise tamamen gereksinim kredisi için geçerlidir. Mesela taşıt kredilerinde, vasıta tutarının %70’ine kadar kredi kullanabilirsiniz. Konut kredilerinde ise kredi tutarını belirleyen en mühim etken, evinize gelecek olan eksperin ev için belirleyeceği tutardır. Ev için belirlenen meblağ üstünden bir kredi değerlendirmesi yapılacağı için minimum ve maksimum kıymet yoktur.

Maaşımın Kaç Katı Kredi Çekebilirim?

Şimdi sıra geldi, maaşınıza bakılırsa çekebileceğiniz kredinin tutarlarını hesaplamaya. 1000 TL maaş alan, 2.000 TL maaş alan kişinin çekebileceği maksimum kredi tutarlarını aşağıda bulabilirsiniz. Altta yer edinen hesaplamalar tamamen geçersiz olup, bankaların dikkate alacağı algoritmalar tamamen başkadır. Sadece bu hesaplar gerçeğe en yakın hesaplamalar olarak da kabul edilmektedir.

Maaş Tutarı Aylık Taksit Çekebileceği En Fazla Meblağ
1.000 TL 700 25.000 TL
2.000 TL 1400 50.000 TL

*Yukarıdaki sıralama resmi sayılara dayanmamaktadır.
**Bu sıralama aracılığı ile yapacağınız başvurulardan sitemiz görevli tutulamaz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here