Ana sayfa Bankalar Mazot ve Gübre Desteklemeleri Ne Zaman Ödenecek?

Mazot ve Gübre Desteklemeleri Ne Zaman Ödenecek?

995
0

Besin, Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı çiftçiler için büyük ehemmiyet taşıyan mazot ve gübre desteklemeleriyle ilgili açıklamalarda bulunmuş oldu. Bu mevzuda lisanslı depoculuk, bakliyat ve hayvan hastalıkları tazminatı şeklinde mevzularda da destek verileceğini belirten bakanlık, mazot ve gübre desteğinin ne süre verileceğini de deklare etti.

Mazot ve Gübre Desteklemeleri Nedir?

Havza bazlı üretimin desteklenerek, derhal üretime geçilmesini sağlamak ve havza bazlı üretime geçiş sürecini hızlandırmak için devlet tarafınca mazot ve gübre desteklemeleri verilmektedir. Çiftçilerimizin yem ve mazot desteği alabilmesi için Ulusal Ziraat Projesi kapsamında müracaatta bulunmaları gereklidir.

Desteklemenin öncelikli amacı; akıllı ziraat ve planlı üretime geçiş sürecinde çiftçilerin mazot sıkıntısına destek olmak, çiftçilerin Mazot, Gübre ve Toprak Analizi Desteği çerçevesinde daha fazlaca kazanç elde etmelerine teşvik etmek ve ülkemizdeki havzalarda üretim çalışmalarını desteklemektir. Bu amaç doğrultusunda Besin, Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı yüzde 50 destek verileceğini açıklamıştı.

Ek olarak Bakınız: Ziraat Destek Ödemeleri Ne Süre Yapılacak?

Mazot ve Gübre Desteklemeleri Ne Kadar Yapılacak?

Tarımsal destek ödemeleriyle ilgili Bakan Çelik tarafınca meydana getirilen yazılı açıklamaya bakılırsa toplamda 2 milyar 118 milyon TL üreticilere ödeme yapılacak. Bu ödemeler kalem kalem incelendiğinde ise tablo şu şekilde:

  • Mazot desteği 722.7 milyon TL
  • Hububat ve bakliyat desteği 197 milyon TL
  • Hayvan hastalıkları tazminatı 10 milyon TL
  • Gübre desteği 877 milyon TL
  • Yem bitkileri desteği 240 milyon TL
  • Hayvan gen kaynakları 7 milyon TL
  • Sertifikalı fidan kullanım desteği 3 milyon TL
  • Sertifikalı tohum kullanım desteği 57 milyon TL
  • Lisanslı depoculuk desteği 4 milyon TL

Çiftçiye bağışlama desteği kapsamında yurttaşlarımızın en fazla merak etmiş olduğu mevzu ise mazot ve gübre desteklemelerinin ne kadar yapılacak olmasıdır. Şu sebeple tarımsal faaliyetlerde verimi dolayısıyla üretimi elde eden en mühim iki unsur mazot ve gübredir.

Bu mevzuda Mazot, Gübre ve Toprak Analizi Desteği’ne ilişkin Başbakan Binali Yıldırım’ın yapmış olduğu açıklamalar baz alındığında; mazota yüzde 50, gübreye ise yüzde 23 oranında devlet desteği verileceği bilinmektedir. Buna bakılırsa ziraatçi tarımsal faaliyetleri için 100 liralık mazot aldığında, bunun 50 TL’sini devlet karşılayacak. Aynı şekilde tarımsal işlerde verimi sağlamak için 100 liralık gübre kullanıldığını düşünürsek; bu tutarın 77 lirasını ziraatçi, 23 lirasını ise devlet ödemiş olacak.

Mazot ve Gübre Desteklemeleri Ne Süre Ödenecek?

Toplamda 2 milyar 118 milyon liralık bağışlama desteği verileceğini açıklayan Bakan Çelik, tarımsal ödemelerin 24 Şubat 2017 tarihinde başladığını deklare etti. Ödemelerin direkt olarak çiftçilerin hesaplarına aktarılacağını belirten bakan, TC kimlik numarasının son rakamında bakılırsa ödeme yapılmaya devam edileceğini deklare etti. Daha öncesinde 1 Ocak 2017 zamanı itibariyle verilmeye süregelen bağışlama desteği ödemeleri de dahil edildiğinde, çiftçilere ödenen tutarın 2.8 milyar lirayı bulacağı vurgulandı.

Mazot desteği, gübre desteği, yem bitkileri desteği, sertifikalı tohum kullanım desteği, hububat ve bakliyat desteği şeklinde çeşitli dallarda ödeme yapılmaktadır. Mazot, Gübre ve Toprak Analizi Desteği kapsamında açıklamalarda yer edinen 2.8 milyar TL’lik ödeme yapılırsa, 2017 yılı için üreticilere verilmesi planlanan toplam 12.8 milyar TL’lik hibenin yüzde 22’si verilmiş olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here