Ana sayfa Bankalar Merkez Bankası Nedir?

Merkez Bankası Nedir?

559
0

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Nedir? Merkez Bankası, günlük yaşamda fazlaca sık kulağınıza gelen bir kuruluştur. Peki, Merkez Bankası Nedir? Merkez Bankası’nın yetkileri nedir? Merkez Bankası neler yapar?

Merkez Bankası, halk içinde “bankaların babası” olarak tanımlanır. Niçin bu şekilde tanımlandığını ise azca fazlaca anlamışsınızdır. Merkez Bankası, hiçbir bankanın haiz olmadığı yetkilere haizdir. Bununla birlikte da, bankaları yöneten / yönlendiren resmi bir müessese, doğrusu devlet bankasıdır. Bu açıdan bakılmış olduğu için de, “bankaların babası” denir. Türkiye’de hizmet veren bankalar kredi başvurularında dahi, Merkez Bankasına başvurmak zorundadırlar.

Merkez Bankası Nedir?

Her ülkenin olduğu şeklinde, bizim de bir Merkez Bankamız normal olarak var. Bizim Merkez Bankamız, 11 Haziran 1930 tarihinde kurulmuş ve hizmetleri ile günümüze kadar gelmiştir. Kurulduğu günden itibaren, Merkez Bankası’na çeşitli görevler verilmiş ve günümüzdeki halini almıştır. Bu görevlerin içinde öteki bankaların ekonomik gereksinimlerine ve gelişmelerine destek olmak da vardır. Kısacası Merkez Bankası, ülkenin para politikalarından görevli banka / finans kurumudur. Merkez Bankası’nın resmi sitesini ziyaret ettiğinizde göreceğiniz ilk ibare; ‘Fiyat istikrarının sürdürülmesi ve sağlanmasıdır.’ Bu cümle ile de Merkez Bankası’nın ne işe yaradığını daha iyi anlamış oldunuz. Peki, Merkez Bankasının vazife ve yetkileri nedir, hep birlikte ona bakalım.

Merkez Bankasının Görevleri Nedir?

Merkez Bankası’nın en büyük olarak kabul edilebilecek görevi, para basımıdır. Yukarıda da anlattığımız şeklinde eğer ülkede çeşitli para politikaları sebebi ile para basılması gerekiyorsa bu Merkez Bankası’nın işidir. Bunun yanı sıra devlet için ödeme alma ve ödeme gönderme işlemlerini üstlenir. Kısaca devletin veznedarlık görevini üstlenir.

Bununla birlikte bankalar da Merkez Bankası’na bağlı demiştik. Banka sektörünün denetlenmesi ve düzenlenmesi görevi de Merkez Bankası’ndadır. Kısaca, bankaların ve hükümetin kredi kurumu (düzenleme) olarak vazife yapar.

Merkez Bankası’nın genel görevlerini listeleyecek olursak; 

Fiyat istikrarının sağlanması, döviz ve altın piyasalarında istikrarın sağlanması, para piyasalarında etkin rol oynaması, büyümenin gerçekleştirilmesi ve istihdamın tam bir halde gerçekleştirilmesi’dir.

Netice olarak Merkez Bankası, Türkiye’deki tüm bankaların üstünde denetleyici bir rol oynayan, Türkiye’deki para politikalarını yöneten ve bu politikalar dahilinde para basılıp basılmayacağını yönlendiren finans kurumudur. Bununla birlikte devletin üst düzey para transferlerini gerçekleştiren kurumdur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here