Ana sayfa Bankalar Merkez Bankası’nın Görevleri Nelerdir?

Merkez Bankası’nın Görevleri Nelerdir?

553
0

Merkez Bankası, hiçbir bankanın haiz olmadığı yetkilere haizdir ve hem de da bankaları yöneten / denetleyen bir konuma haizdir. Merkez Bankası Nedir hakkında informasyon almak için ilgili makalemizi okuyabilirsiniz. Peki Merkez Bankası’nın Görevleri Nedir? Merkez Bankası Neler Yapar? Merkez Bankasının görevlerini resmi kaynaklardan ve kanunlardan alıntılarla örneklerle aktarmaya çalışacağız.

 

Merkez Bankası’nın Görevleri Nedir?

Merkez Bankası’nın ne işe yaradığını kavradıysak, görevlerini de kestirebilmek fazlaca zor değildir. Adından da anlayacağımız suretiyle Merkez Bankası, bankaları yöneten ve denetleyen üst düzey yetkilere haizdir.

Merkez Bankası’nın en büyük olarak kabul edilebilecek görevi, para basımıdır. Yukarıda da anlattığımız şeklinde eğer ülkede çeşitli para politikaları sebebi ile para basılması gerekiyorsa bu Merkez Bankası’nın işidir. Bunun yanı sıra devlet için ödeme alma ve ödeme gönderme işlemlerini üstlenir. Şu demek oluyor ki devletin veznedarlık görevini üstlenir.

Bununla beraber bankalar da Merkez Bankası’na bağlı demiştik. Banka sektörünün denetlenmesi ve düzenlenmesi görevi de Merkez Bankası’ndadır. Şu demek oluyor ki, bankaların ve hükümetin kredi kurumu(düzenleme) olarak vazife yapar.

TCMB Vazife ve Yetkileri

BU BİLGİLER RESMİ KAYNAKLARDAN BİREBİR ALINMIŞTIR.

1211 sayılı kanunda belirtildiği şeklinde TCMB’nin temel vazife ve yetkileri aşağıda listelenmiştir.

  • Açık piyasa işlemleri yürütmek,
  • Hükümetle beraber Türk Lirası’nın iç ve dış kıymetini korumak için lüzumlu tedbirleri almak ve yabancı paralar ile altın karşısındaki kıymetini tespit etmeye yönelik kur rejimini belirlemek ve bu doğrultuda politikalar seyretmek,
  • Bankaların ve Bankaca uygun görülecek öteki mali kurumların yükümlülüklerini esas alarak mecburi karşılıklar ve umumi disponibilite ile ilgili usul ve esasları belirlemek,
  • Reeskont ve ön ödeme işlemleri yapmak,
  • Ülke altın ve döviz rezervlerini yönetmek,
  • Türk Lirası’nın hacim ve tedavülünü düzenlemek, ödeme ve menkul kıymet transferi ve mutabakat sistemleri oluşturmak,
  • Finansal sistemde istikrarı sağlayıcı ve para ve döviz piyasaları ile ilgili düzenleyici tedbirleri almak,
  • Mali piyasaları seyretmek,
  • Mevduat ve vade türlerini belirlemek.” (http://www.tcmb.gov.tr/yeni/banka/fonksiyon.html)

1211 sayılı kanuna bakılırsa, TCMB’nin görevleri bu şekildedir.

Netice olarak Merkez Bankası, Türkiye’deki tüm bankaların üstünde denetleyici bir rol oynayan, Türkiye’deki para politikalarını yöneten ve bu politikalar dahilinde para basılıp basılmayacağını yönlendiren finans kurumudur. Bununla beraber devletin üst düzey para transferlerini gerçekleştiren kurumdur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here