Ana sayfa Bankalar Nefes Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Nefes Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

683
0

KOBİ’lerin piyasalar için ehemmiyet arz etmesinden dolayı devlet işletmelere yönelik çeşitli destekleme çalışmalarında bulunmaktadır. Bu halkaya son olarak 8 Aralık tarihinde meydana getirilen toplantı sonrası Nefes Kredisi adında olan bir kredi çeşidi eklendi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı olan oda ve borsa üyesi KOBİ’ler için düşük faiz oranlarıyla uygun ödeme seçenekleri sunulmaktadır. KGF ve TOBB desteğiyle sunulan bu krediye Nefes Kredisi adı verilmektedir. KOBİ’lerin önünün açılmasıyla ilgili Iktisat Koordinasyon Kurulu tarafınca meydana getirilen toplantı sonrası oluşturulan bu yeni ürün ile ilgili tüm ayrıntıları yazımız içinde bulabilirsiniz…

Nefes Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası, Denizbank ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin yapmış olduğu protokolün imzalanmasının neticesinde bu yıl itibariyle KOBİ’lerin nakit gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik hazırlanan kredi ürününe Nefes Kredisi denilmektedir.

Kredinin isminden de anlaşılacağı benzer biçimde bu ürünün kullandırılmasındaki amaç; KOBİ’lerin nakit gereksinimlerinde rahat bir nefes alması, yollarında daha güvenilir adımlarla ilerleyebilmesi ve piyasadaki önlerinin açılmasını sağlamaktır.

Kredinin belli başlı özellikleri incelendiğinde ise KOBİ’lere düşük faiz ile kredi verilerek finansman sağlanması vebir yıl süre ile belirlenecek olan kredi tutarının daha düşük senelik maliyet oranıyla kullandırılması özellikleri ön plana çıkıyor.

Maliyetlerin düşük olması ile ilgili örnek vermek gerekirse; 20 bin lira Nefes Kredisi kullanmak isteyen bir KOBİ’nin toplam geri ödemesi 21,150 lira olacak ve aylık 1.762 lira taksit ödeyecektir. KOBİ’ler için mühim bir fırsat ürünü olan bu krediden yararlandıktan sonrasında sağlanan kaynakların yeni yatırımlarda kullanılarak değerlendirilmesi gereklidir.

Bu sebeple finansman sağlanmasının amacı ülke için daha oldukça üretim yapılmasını sağlamak ve yurt haricinde açılmayı engellemektir. Sadece kredinin kullanımı ile ilgili bazı koşul ve koşulların yerine getirilmesi, istenilen belgelerin eksiksiz beyan edilmesi gereklidir.

Ek olarak Bkz: İşyeri Kredisi Veren Bankalar

Nefes Kredisi Iyi mi Alınır?

Nefes kredisi yalnız KOBİ’ler tarafınca kullanılabilen bir kredi çeşidi olduğundan yalnızca KOBİ’ler başvuruda bulunabilirler. KOBİ statüsüne haiz olmak için de 250 personelden azca sayıda şahıs çalıştırmak ve senelik 40 milyon TL altında ciro yapmak gereklidir.

Ek olarak Nefes Kredisi alabilmeniz için TOBB’ne üye olan oda ve borsalara üye olunması gereklidir. Müracaat hayata geçirmeye karar verdiğinizde müracaat tarifi baz alınarak, bu tarih itibariyle minimum bir senedir etkinlik gösteriyor olmanızda aranan öteki şartlardan biridir.

Son olarak etkinlik sektörünüzün eczane, faktöring şirketi, mali müşavir, emlakçı, Ziraat Kredi ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri, yeminli mali müşavir ve döviz bürosu ya da büfesi olmaması şarttır. Sıralanan tüm şartları yerine getiriyor ve kişilik türü olarak lüzumlu olan koşulları taşıyorsanız Nefes Kredisi’ne başvuruda bulunabilirsiniz.

Müracaat ile ilgili bilmenizde fayda olan en mühim kısım ise KGF’nin kefalet komisyonunu ödemekle yükümlü olmanızdır. KGF, bankalardan kredi çekme mevzusunda sorun yaşayan KOBİ’ler için destek sağlamaktadır.

Bundan dolayı Nefes Kredisi almak isteyen KOBİ’lere kefil olarak, bankaların kaygılarını sona erdirerek KOBİ’lerin kredi çekebilmelerini kolaylaştırıyor. Bu kefaletin karşılığında KOBİ’nin ücret ödemesi gerekiyor. Sadece şunu altını çizmeliyiz ki ödenen ücret, düşük meblağda bir komisyon olarak alınmaktadır.

Ek olarak Bkz: Nefes Kredisi Veren Bankalar

Nefes Kredisi Kimlere Verilir?

Nefes Kredisi kesinlikle şahıslara verilmemektedir. Kredi KOBİ statüsüne haiz tüm tüzel kişiliklere, Limited ile Anonim şirketlerine ve kişi şirketlerine verilmektedir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde olan oda ve borsalara üye KOBİ’ler lüzumlu statüye girmektedir.

Ek olarak krediyi, başvuranın özelliklerine bağlı olarak talep edilen teminatı ödeyenler kullanabilirler. Sonuçta öteki kredi başvurularında da olduğu benzer biçimde Nefes Kredisi ürününe meydana getirilen başvurularda da belirli bir güvence istenmektedir.

Bireysel amaçlı kullandırım yapılmadığı için yalnız KOBİ’lere ticari taksitli kredi kullandırımı yapılmaktadır. Eczaneler, emlakçılar, yeminli mali müşavirler ve mali müşavirler, faktöring şirketleri, döviz büroları ile büfeleri, kooperatifler oda ve borsa üyesi olsa dahi Nefes Kredisi kampanyasından faydalanamayacaklar.

Her KOBİ’nin en fazla bir kere krediden yararlanma hakkı mevcuttur. Ek olarak bankaların daha ilkin kullandırdığı öteki krediler kapsamında Nefes Kredisi kullandırılmamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here