Ana sayfa Bankalar Nefes Kredisi Veren Bankalar

Nefes Kredisi Veren Bankalar

725
0

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında meydana getirilen toplantı sonrası KOBİ’lerin piyasalar için ehemmiyet arz ettiğini belli eden bazı kararlar alındı. Bu kararlar içinde devletin işletmelere yönelik çeşitli destekleme emekleri yapması da yer alıyordu.

Iktisat Koordinasyon Kurulu tarafınca meydana getirilen toplantı sonrasında TOBB ve KGF yardımı ile KOBİ’lere Nefes Kredisi adı altında bir kredi imkanı sunulacağı açıklandı. Nefes Kredisi veren bankaları ve bu kredi çeşidinin özelliklerinden kimlerin yararlanabileceğini yazımız içinde kapsamlı bir halde sizlere aktardık…

Ek olarak Bkz: Nefes Kredisi Nedir? Iyi mi Alınır?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, T.C. Ziraat Bankası ve Denizbank KOBİ’lerin nakit gereksinimlerini karşılayabilmesi adına bir protokol imzaladı. Bu kredinin isminden de kolaylıkla anlaşılabileceği benzer biçimde Nefes Kredisi, tamamen KOBİ’lerin nakde gereksinim duydukları anlarda piyasadaki önlerinin açılabilmesi için rahat bir nefes almalarını hedefleyen kredi ürünüdür.

Kredinin KOBİ’ler açısından özellikleri incelendiğinde ise bir yıl süreyle belirlenen kredi miktarını daha düşük senelik maliyet oranı ile kullandırılması ve lüzumlu finansmanın düşük faiz oranlarıyla sağlanması avantaj olarak ortaya çıkıyor.

Nefes Kredisi Veren 3 Banka

Nefes Kredisi’nin finansman olarak sağlanmasındaki en büyük amaç ülke içindeki üretimin arttırılması ve yurtdışına açılmayı engellemektir. Bu doğrultuda KOBİ statüsünde yer edinen işletmelere vatanımızda etkinlik gösteren bazı bankalar kredi kullandırmaktadır.

Sadece bu bankaların hangi şartlar altında finansman sağlamış olduğu ve ödeme koşullarının iyi mi olduğu detaylıca incelenmelidir. Bundan dolayı ülkemizdeki minik ve orta ölçekli işletmelere destek olabilmek adına Nefes Kredisi veren 3 bankayı ve kredi kullandırma koşullarını aşağıda paylaştık…

Denizbank Nefes Kredisi

Kredi kullanımı için uygun koşulları elde eden KOBİ’lere hususi 150 bin TL’ye kadar finansman elde eden Denizbank, TOBB ve KGF desteğiyle senelik %9,9 faiz oranı ile kredi kullandırmaktadır. Ticari ve nakdi bir kredi ürünü olan Nefes Kredi, maksimum 12 ay vadeli olarak verilmektedir.

Ödeme sıklığı ise aylık olarak seçilebilmekte ve her işletmenin yalnız bir kez müracaat yapma hakkı bulunmaktadır. İlk kez müracaat yapmış olduğu halde KOBİ’nin başvurusu reddedilirse, mali verilerin düzelmesi halinde tekrardan müracaat yapabilir. Bankanın müracaat için aramış olduğu koşullar;

  • KOBİ statüsünde sayılan işletmeye haiz olmak,
  • TOBB bünyesinde üye oda ve borsalara üye olmak,
  • Nefes Kredisi kapsamında belirtilen sektörlerde etkinlik gösteriyor olmak,
  • Başvurunun yapıldığı tarih itibariyle minimum bir senedir işletmenin faaliyette olmasıdır.

Öteki kredi çeşitlerinde de olduğu benzer biçimde Nefes Kredisi’nin kullanılabilmesi için müracaat sahibinin özelliklere bakılarak güvence istenmektedir. Bu mevzuda daha kapsamlı informasyon almak için Denizbank KGF Destek Hattı bağlantı numarası olan 0212 355 10 55’i arayabilirsiniz…

Ziraat Bankası Nefes Kredisi

Nefes Kredisi veren bankalar içinde T.C. Ziraat Bankası ’da bulunmaktadır. Oda ve borsa üyesi olan KOBİ statüsüne haiz işletmelere, Ziraat Bankası uygun şartlarda güvence desteği ve işletme sermayesi finansmanı sağlamaktadır. Bankanın işletme başlangıcında maksimum verdiği kredi miktarı 150 bin TL’dir.

12 aya kadar vade yapılabilen bu kredi türü yüzde 85 oranında KGF kefaletiyle kullandırılmaktadır. Finansman, Ziraat Bankası / TOBB Nefes Kredisi adı altında sunulmuş olduğu için şubelere müracaat meydana getirecek olan işletmelerin bağlı bulundukları oda ya da borsadan bu ibareyi taşıyan üyelik belgelerini yanlarında götürmeleri şarttır.

Ek olarak Nefes Kredisi tüm işletmelere verilmemektedir. Nefes kampanyasından faydalanamayan etkinlik sektörleri; emlakçılar, yeminli mali müşavirler, eczaneler, mali müşavirler, döviz büroları ile büfeleri, faktöring şirketleri ve kooperatiflerdir.

Ek olarak krediye bireysel kişiler, bir öteki ifade ile hususi şahıslar başvuramazlar. Bir tek KOBİ özelliklerini taşıyan işletmeler, kişi şirketleri, Limited ve Anonim şirketleri bu krediden yararlanabilirler.

Halkbank Nefes Kredisi

Nefes kredisi projesi kapsamında KOBİ’lere destek veren bankalar içinde Halkbank ilk olma özelliği taşıyor diyebiliriz. Bundan dolayı bankanın yetkilileri daha projenin lansmanı yapılırken, Nefes Kredisi ile esnafa destek vereceklerini açıklamışlardı. Minik ve orta ölçekli işletmelere sağlanacak olan Nefes Kredisi, 250 personelden daha azca sayıda şahıs çalıştıran ve senelik 40 milyon TL altında ciro meydana getiren KOBİ’lere verilmektedir.

Halkbank kredi başvurusunda bulunan işletmelerin, müracaat yapmış olduğu zamanı baz alarak bu tarih itibariyle minimum bir senedir etkinlik gösteriyor olmasına da dikkat edecektir. Ek olarak Nefes Kredisi adı altında işletmelere sunulan bu kredi çeşidi, bankaların daha ilkin kullandırdığı finansmanların kapsamında kullandırılamaz.

Sıralanan tüm bu koşulları sağlıyor ve kişilik türü olarak da KOBİ statüsüne haizseniz, Halkbank Nefes Kredisi’ne başvuruda bulunabilirsiniz. Son olarak bankanın, kredi başvurusu ve sonrasında her türlü belge ve teminatı isteme hakkını saklı tuttuğunu dikkatsizlik etmeyiniz. Halkbank, Kredi Güvence Fonu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile yapmış olduğu anlaşmadaki kredi koşullarını değişiklik yapma hakkına da haizdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here