Ana sayfa Bankalar Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Çekilir?

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Çekilir?

601
0

Bir kimse vefat etmiş olduğu vakit banka hesabında mevcutta parası bulunabilir ve bu çoğunlukla karşılaşılan bir durumdur. Hal bu şekilde olunca akıllara da ölen kişinin bankadaki parası iyi mi çekilir sorusu geliyor. Ek olarak vefat eden kişinin bankada herhangi bir parası olup olmadığına dair herhangi bir fikriniz de olmayabilir. Bu yazımızda ise ölen kişinin bankada parası olup olmadığı iyi mi öğrenilir ve eğer banka hesaplarında parası var ise mirasçıları bu parayı iyi mi çekebilir bu mevzuyu ele alacağız. Ilk olarak şunu belirtelim, ölen kişinin banka hesaplarını araştırıp içindeki parayı çekebilecek olan bireyler bir tek kişinin mirasçılarıdır. 3. kişiler bu işlemi yapamazlar.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Iyi mi Çekilir?

Vefat eden aile bireyinin bankada parası olup olmadığını öğrenebilmek için ilk olarak Barış Hukuk Mahkemesi yada Noter tarafınca verilecek bir kalıtım ilamına ihtiyacınız olacak. Bu kanallardan birinden alınacak kalıtım ilamı için tüm mirasçıların da bir arada olması şeklinde bir gereklilik yoktur. Vekalet vereceğiniz tek bir mirasçı tüm işlemleri sizin adınıza halledebilir. Bu aşamaya geldiğinizde dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan tek nokta, mahkemeler tarafınca verilen kalıtım ilamının daha üzün bir vakit dilimine yayılıyor olmasıdır. İşlemlerinizi kısa yoldan halledebilmek için noter kanalını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

 

Kalıtım İlamı aşamasını geçtikten sonrasında kişinin banka hesaplarında parası olup olmadığını öğrenmek için araştırmalara başlayabilirsiniz. Gene mirasçılar içinde yapılacak antak kalma ile tek bir kişiye vekalet vererek mirasçının bankalarda hesap olup olmadığını, var ise da içinde herhangi bir para olup olmadığını araştırması gerekecek. Teker teker tüm bankaları gezmekten daha kolay bir yol daha normal olarak var. Bu aşamada ise Bankalar Birliği‘ne başvurabilirsiniz.

Bankalarda bulunan hesapları öğrendikten sonrasında eğer gittiğiniz bankada ölen kişinin hesabı var ise banka çalışanı size o hesabın içinde ne kadar para bulunduğunu belirten bir evrak verecektir. Bu evraklar ile ilgili vergi dairelerine giderek Kalıtım ve İntikal adı altında çıkan vergi dilimini ödeyeceksiniz. Vergi dairesine yapacağınız ödemenin arkasından ödeme yaptığınız dekont ile bankaya başvurmanız durumunda hesapta olan parayı alabilmeniz için herhangi bir engel de kalmamış olacak.

Bankalar Ödeme Yaparken Kesinti Yapar Mı?

Bankadan paranızı alırken banka kesinti yapmak isteyebilir. Bunun önüne de geçmek için yukarıda da bahsetmiş olduğumuz Kalıtım ve İntikal vergisini ödemeniz gerekmektedir ve zorunludur. Banka hesabındaki nakit para üstünden hesaplanan vergi kesintisiz bir halde ödenir ve bu işlemlerin arkasından vergi dairesinden ödeme dekontu durumunda bir tasdiknamealınır. Bu tasdikname ile bankalar hesaptaki parayı kesinti yapmadan ödemek zorundadır

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here