Ana sayfa Bankalar Ölen Kişinin Emekli Maaşı Kızına Nasıl Bağlanır?

Ölen Kişinin Emekli Maaşı Kızına Nasıl Bağlanır?

896
0

Türkiye’de sigortalı çalışıp emekli olan veya emekliliğini dışarıdan kurumlarla tamamlayan pek fazlaca insan var ve bu emekliler, öldüklerinde maaşlarının yetim kalan çocuklarına bırakılmasını uygun görebiliyorlar.

Emekli maaşı hangi kurumdan olursa olsun fark etmeksizin, her emeklinin ardında kalan çocuklar kolaylıkla emekli maaşından “yetim maaşı” olarak babaları öldükten sonrasında faydalanabilmekteler.

Ek olarak Bkz: Ölen Kişinin Emekli Maaşı Eşine Iyi mi Bağlanır?

Bakıldığında, Türkiye’de uzun süredir işlenen bu sistemle siz de bir kız evladı olarak ölen babanızın emekli maaşından hisse alabilir ve yetim maaşı ile hayatınızı sürdürebilirsiniz. Sadece, aşağıdaki şartlara da uygun olmanız koşulu ile tarafınıza yetim maaşı verilebildiğini hatırlatalım.

  • Ilk olarak yetim maaşı alabilmek için kızın dul veya evlenmemiş olması gereklidir. Kızın evlenmesi halinde hem soyadı değişeceği için hem de yeni bir yaşam arkadaşı olacağı için, aileden ayrıldığından dolayı yetim maaşı kendisine verilmemektedir.
  • Ölen kişinin emekli maaşını almak için bir öteki koşul ise çalışamayacak durumda olmak halidir. Mesela, engelliyseniz veya çalışmaya engel teşkil edecek bir duruma -sakatlık, yarı engelli hali vs.- sahipseniz size de yetim maaşı bağlanabilmektedir.

Yukarıdaki şartların herhangi birine uyum sağlıyorsanız, yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey ilinizin toplumsal hizmetler kurumuna gitmektir. Toplumsal hizmetler kurumunda, danışmanla yapacağınız görüşme sonrasında lüzumlu birimlere yönlendirilirsiniz ve babanızın veya anneninizin emekli maaşından hisse alabilirsiniz.

Türkiye’de kaç yıl geçerse geçsin, kızın dul kalması durumunda babasının veya annesinin emekli maaşı gene kendisine tanımlanabilmektedir.

SGK tarafınca meydana getirilen yönlendirmelerde dilekçenizi doldurduktan sonrasında, dilekçeniz 1 hafta içinde işleme alınır ve böylece rahat bir şekilde siz de aylık maaşınıza kavuşabilirsiniz.

Her ilin SGK kurumunun işleyişi değişik olduğundan, burada prosedüre dahil bilgileri paylaşmak pek mümkün değil; sadece işinizi SGK kurumunda halletmenizin kati bir data bulunduğunu iletelim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here