Ana sayfa Bankalar Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

692
0

Kredi çekip borç ödeme esnasında hayatlarını kaybeden insanların mevcud kredi borçları değişik süreçler içinde biçim almaktadır. Ilk olarak şahıs yaşamında kendisine yaşam sigortasıyaptırmışsa, bu borç sigorta şirketi tarafınca karşılanabilir. Sadece bu biçim bir hamle yapmadan kredi çekip ödeme düzenine dahil olduysa, mevcut borç kişinin en yakın akrabalarına nakledilir. Şu demek oluyor ki ölen kişinin kredi borcu ne olur şeklinde merak edenlere vereceğimiz yanıt budur. Mevcut borç, kişinin birinci aşama olarak sayılan akrabaları tarafınca kapatılması uygun görülür. Doğal bu aşamalarda da siz değerli üyelerimizin belli başlı hususları göz önüne alarak ilerlemeniz gerekmektedir.  Peki ölen kişinin kredi borcu ne olur? hep birlikte inceleyelim. Sadece mevzuyu detaylı bir halde kavrayabilmeniz için yazımızı sonuna kadar okumanızı öneriyoruz.

Sadece kredi kullanan her insanın de bilmiş olduğu bir durum vardır ki krediler yapılırken sizden bir sigorta prim tahsilatı gerçekleştirilir. Bu prim tahsilatı sizin vefat durumunuzda kredinizin güvenceye alınması durumudur. Sigorta poliçesinin içeriğine gore kapsamlar incelendiğinde bu durumda sigorta şirketi kişinin yakınlarına ödeme bile yapabilmektedir. Bu benzer biçimde durumları enine boyuna öğrenebilmeniz için yazımızın devamını okumanızı ve blog sayfalarımızda yer edinen sigortabölümlerini de incelemenizi tavsiye ederiz. Peki Ölen kişinin kredi borcu ne olur?

 

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Ölen kişinin kredi borcunun çıkması durumunda birazcık ilkin de belirttiğimiz benzer biçimde yaşam sigortasıolup olmadığını denetim etmelisiniz. Zira bu mevcut borcun gidişatını da şekillendirecek en mühim etkisinde bırakır içinde olacaktır. Bilhassa de konut kredisi çekimleri esnasında yaşam sigortası yaptırmak, uzun dönemli bir borç ödeme sürecinde garantici bir tutum olarak kabul edilecektir. Bu şekilde bir sigorta var ise, vefat eden kişinin borcu ve geri ödeme işleyişi sigorta şirketitarafınca karşılanmış olacaktır. sadece azca ilkin de üstünde durduğumuz bir mevzu var ki, o da yaşam sigortası olmaması halinde mevcut borcun ölen kişinin mirasçılarına intikal etmesidir… Bu sebepten vefat edenin kredi borcu ve sigorta durumlarını kesinlikle göz önüne alarak ilerlemenizi öneriyoruz.  

Yaşam Sigortası Olması Durumunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaşam sigortası, kredi çekimlerinde zorunlu tutulmaktadır. Sadece bankalarında çoğu zaman yaptırılmasını tavsiye etmiş olduğu bir unsur olmaktadır. Bu sigorta; konut, gerekseme ve nakit kredi taleplerinde yaptırılması mecburi bir sigortadır. Zira insanoğlunun önünde sonunda hayata veda edeceği gerçeğini kimse inkar edemez. Bu gerçek üstünden bakıldığında da kredi ödemeişlemlerinin başka bir kişiye nakledilmesinin önüne geçmek adına yaşam sigortası devreye geçmelidir. Lakin, bu sigortanın genel işleyişe girmesi için belli başlı hususları göz önüne almak gerekir. Bilhassa de; 

  • Borçlunun ölümünde intihar ve benzeri tarzda kuşku uyandıracak unsurların olmaması,
  • Kredi çeken kişinin yaşam sigortası oluşturduğu halde bir hastalığı olması ve bu hastalığı belirtmemesi benzer biçimde durumlar, mevcut sigortanın işleyişe geçmesini engelleyecektir.  

Bu sebepten dolayı da yaşam sigortasından yararlanmak adına belli başlı hususları daima göz önüne alarak ilerlemek şarttır. Söylediğimiz benzer biçimde, yaşam sigortası kredi çekerken de mecburi tutulduğu için ilk olarak sigorta detaylarını araştırmanız oldukça yararlı olacaktır.

Son olarak ölen kişinin borcu yakınlarıyla beraber bu krediye kefil gösterene de nakledilebilir. Burada mühim olan şey kişinin çekmiş olduğu kredi mevzusunda izlemiş olduğu tutumdur. Doğal burada zelzele, sel vb türden naturel afet destekli felaketlerin boy göstermesi durumunda yaşamını kaybeden kişinin tüm kredi borçlarının da tamamen ortadan kalkma durumu olabilir.  

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here