Ana sayfa Bankalar Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?

729
0

Bankalar çoğu zaman konut kredisi için meydana getirilen başvurular neticesinde, krediye mevzu olan konutun yüzde 75’ini ya da yüzde 80’ini ödeyerek kredi kullandırmaktadır. Geriye kalan yüzde 25-30’luk kısmı müracaat sahibi, evi satın alırken peşinat olarak ödemektedir.

Mesela 200.000 TL tutarındaki evi satın almak için maksimum yüzde 75 kredilendirme icra eden bir bankaya müracaat yaptığınızda, banka evin değerinin bir tek 150.000 TL’lik kısmını kredilendirmektedir.

Kalan 50.000 TL’yi sizin karşılamanız gerekmektedir. Sadece asla nakit parası olmayan kişilerinde ev sahibi olabilmesi için peşinatsız konut kredisi ürünü çıkarıldı. Yazımız içinde peşinatsız konut kredisi veren bankaları inceleyebilir, kurumların taleplerini ve kredi kullandırma şartlarını öğrenebilirsiniz…

İlgili başlıklar;

  • Devlet Destekli Konut Kredisi Iyi mi Alınır?
  • Asgari Ücretle Çalışan Biri Konut Kredisi Çekebilir mi?
  • Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar

Peşinatsız Konut Kredisi Alınabilir mi?

Bankalar artık asla parası olmayanlara ev alma desteği verdiği için peşinatsız konut kredisi kullanabilirsiniz. Bunun için bankaların sunmuş olduğu çeşitli kredi ürünlerine müracaat etmeniz kafi olacaktır.

Çeşitli diyerek vurgulamamızın sebebi; bazı bankalar direkt olarak müşterilerine peşinatsız ev kredisi kullandırırken, bazı bankalarda ekspertiz değerinin yüzde 75’ini ya da yüzde 80’ini konut kredisi kalan kısmını ise gereksinim kredisi olarak kullandırmaktadır.

Bundan dolayı peşinatsız konut kredisi almak istediğinizde bankanın hangi şartlarda kredi kullandırımı yaptığını dikkatlice incelemelisiniz.

Peşinatsız Konut Kredisi Almak

Peşinatsız konut kredisi almanın aslen birçok yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki yazımızda mevzu başlığı olarak ele aldığımız peşinatsız konut kredisi veren bankalardan kredi kullandırmaktır.

Sadece gereksinim kredisi ürünüyle beraber finansman elde eden bir bankaya müracaat yaptıysanız ve gereksinim kredisi kullanabilecek durumda değilseniz o halde taşınmaz yada göç eder bir malınızı güvence göstererek evinizin yüzde 100 kıymetini kredi olarak karşılayabilirsiniz.

Üçüncü seçenek ise ekspertiz değerinin yüksek gösterilmesini sağlamaktır. Şundan dolayı bankalar için ehemmiyet arz eden ilk ölçüt ekspertiz raporunda yazılan değerdir. Bu kıymeti yüksek gösterdiğinizde konutun tamamını kredilendirebilirsiniz.

Peşinatsız konut kredisi almak istediğinizde uygulayabileceğiniz dördüncü yöntem de, başka bir gayrimenkulünüzü ipotek altına almaktır. Bu yöntem ile bir nevi kendilerini sağlama alan bankalar, kredi tahsis edilmez ise ipotek edilen tesisi bozdurarak zararını karşılayabilmektedir.

Bundan dolayı tarla, müstakil ev, bahçe, daire, arsa ve benzeri ekspertiz tarafınca kıymet biçilebilecek olan bir gayrimenkulünüzü ipotek altına alarak ihtiyacınız olan finansmanı elde edebilirsiniz. Peşinatsız ipotekli konut kredisi ürünü olarak sunulan bu kredi türünde hesaplama işlemi, düzgüsel ev kredisi hesaplaması ile aynıdır.

Bankaya gayrimenkulün tapusu ile beraber müracaat yapılır ve taşınmaza ekspertiz gönderilmesi sağlanır. Ekspertizin belirleyeceği arsa, ikinci ev ya da bahçe kıymeti üstünden de kredi kullandırımı yapılır.

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar

Devletimizde etkinlik gösteren bazı bankalar, peşinat yatırabilecek kadar parası olmayan kişilere hazırladıkları kredi paketleri ile konut değerinin hepsini kredi olarak kullandırma imkânı sunmaktadır.

Bilhassa evin yüzde 80 oranında konut kredisi veren ve kalan yüzde 20 oranını gereksinim kredisi olarak kullandırarak bunu peşinata sayan finansal kurum sayısı çok çok fazla. Bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz: 200.000 TL değerinde konut satın almak istiyor fakat asla nakit paranız yok.

Bunun için bankaya müracaat yaptığınızda tarafınıza 150 bin TL’lik konut kredisi imkânı sunulacaktır. Kalan 50 bin TL için gereksinim kredisi ya da tüketici kredisi kullanmanız istenerek, kullanılan bu meblağ konutun peşinatı olarak sayılacak ve eve asla peşinat ödemeden haiz olmanız sağlanacaktır.

Türkiye’de bu şekilde peşinatsız ev kredisi veren bankalar; Güvence Bankası, Finansbank, TEB, Akbank, Denizbank, Vakıfbank, İş Bankası, Ziraat Bankası ve HSBC’dir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here