Ana sayfa Bankalar Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

730
0

Senet borcu ödenmezse ne olur, senet borcu nedir, senet borcunun yaptırımları nedir, senet borcu ödenmediği vakit eve icra gelir mi benzer biçimde sorularımıza makalemiz aracılığı ile cevap arayacağız. Bazı durumlarda borç yada ödeme yükümlülüğü altına girdiğimizde firmalar yada şahıslar borçlarını güvence altında tutabilmek için borç karşılığında senet yapmaktadır. Bu senetler doğru düzenlenmesi halinde tamamen yasal bağlayıcılık içerebiliyor. Senet borcu önemsizdir, senetten bir şey çıkmaz benzer biçimde yaklaşımlar ise doğru değildir. Senet borçları da takip altına alınabilir ve yasal işlem başlatılabilir. Peki senet borçları ödenmezse ne olur? Senet borçlarındaki yükümlülükler nedir? Senet borcu ödenmediği taktirde evimize haciz gelir mi?

Senet Nedir?

Senet, ödeme yükümlülüğümüz olan bir paranın (borcun) güvence altında tutulması için, belirli vade aralıklarında düzenlenen bir belgedir. Senet, borçlu tarafınca imzalanarak alacaklı kişiye verilir ve alacaklının size vermiş olduğu ürün, hizmet yada borç para güvence altında tutulmuş olur. Vermiş olduğunuz senedin vade zamanı ulaştığında ise bu parayı ödemek zorunda olduğunuzu hatırlatmamızda yarar var. Senet kesinlikle yasal bir belge olduğundan ciddi bir evraktır ve işleme koyulduğu vakit başınıza problemler açabilir.

 

Senedin düzenlenebilmesi için borçlu – alacaklı ikilisinin olması yeterlidir. Senet üstünde üçüncü bir şahsın imzasının olması mecburi değildir sadece duruma nazaran alacaklı tarafınca kefil istenirse, senet üstündeki kefillik detayları de üçüncü şahıslar tarafınca doldurulabilir. Senetlerin üstünde Ad-Soyad, Adres ve TC Kimlik detayları yer alır ve derhal yanına çift imza atılır. Standart bir senedin üst bölümlerinde borç detayları, alt bölümlerinde ise borçlu detayları yer alır.

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Senedin yasal bir evrak bulunduğunu ve son aşama ehemmiyet taşıdığını yazımızın üst bölümlerinde belirtmiştik. Eğer bir senede imza attıysanız ve ödeme yükümlülüğünüzü yerine getirmediyseniz alacaklı taraf bu senedi işleme koyarak icra takip edeni başlatabilir. Bu durum alacaklı tarafınca işlem süresi olarak değişim izah edebilir. Mesela kimi kurumsal alacaklı senedi direkt olarak işleme koyarken, bazı alacaklılar da ödeme yapmanız için belirli aralıklarla sizinle iletişime geçer ve çeşitli ödeme imkanları sunar. Bu imkanlar dahilinde de ödeme yapamıyorsanız ikinci seçenek olarak icra takip edeni başlatma yoluna giderler. Peki senet borcu ödenmezse ne olur? Senet borcu yüzünden evime icra gelir mi?

Senet Borcu Avukat ve İcra Süreci

Taraflar tarafınca imzalanan senet ödenmezse, alacaklı şahıs bu alacağını eğitim etmek için ilk olarak icra dairelerine yada vekil belirleme edeceği bir avukata başvurur. Avukata teslim edilen senedin üstüne direkt olarak avukatlık harcamaları da eklenmiş olur. Senedi devralan avukat, ilk olarak sizinle iletişime geçer ve borcunuz hakkında informasyon verir. Size avukatlık harcamaları da dahil olmak suretiyle çeşitli ödeme şekilleri sunar. (Peşin, taksitle, kredi kartıyla) Bu ödeme şekillerindenişinize gelen birini seçerek ödeme halletmeye adım atar ve icra takibinden kurtulmuş sayılırsınız. Avukatlar genel anlamda borcun kısa yoldan ödenmesini tercih edeceği için, sizin de işinize gelecek ödeme planlarını sunabilir. İcra takibinin başlaması, alacağı averaj 1 ay daha uzatacağından bu yöntemi seçerek elden ödemeler yapmanızı tavsiye ederiz. Aksi halde ödeme yapmamanız ve antak kalma sağlamamanız durumunda icra takip edeni ve mahkeme süreci başlayacaktır. Peki mahkeme süreci iyi mi işliyor? Senet borcu ödenmezse ne olur?

Senet Borcu İcra Takip edeni ve Mahkeme Süreci

 

Yukarıda bahsettiğimiz seçenekleri yerine getirmemiş, ödemelerinizi gene düzensiz yapmışsanız yada avukatın size tanımış olduğu 10 gün süre içinde herhangi bir antak kalma sağlamamış iseniz bu sefer de icra takip edeni ve mahkeme süreci devreye giriyor. Ödeme yapmadığınız için avukatlar senedi icra mahkemelerine iletiyor ve hakkınızda icra takip edeni başlatıyor. İcra mahkemeleri davayı açarak üzerinizdeki taşınmazların haczi, maaş haczi benzer biçimde işlemleri başlatıyor. Bu işlemler kişiden kişiye değişim gösterebiliyor. Çoğu zaman taşınmaz haczi yerine maaş haczi tercih ediliyor. Eğer borcunuzu ödememiş ve durumu bu aşamaya kadar getirmişseniz icra mahkemeleri aracılığı ile maaşınızın 4’te 1’ine haciz gelebileceğini de ihmal etmeyin. Bu meblağ maaşın 4’te 1’inden fazla olmayacaktır.

Dipnot: Ödeme gücünüz olmayan borçları kesinlikle ödeyeceğim diyerek belge imzalamanızı tavsiye etmiyoruz. Eğer ödeme gücünüz bulunmuyorsa dürüst olarak bu borcu ödeyemem demeniz gerekiyor. İcra takibinin başlamasından itibaren takip eden 1 hafta içinde itirazhakkınızın bulunduğunu da söyleyebiliriz.

Senet Borcu Ödenmezse Eve İcra Gelir Mi?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz benzer biçimde, eğer borcunuzu ödeyemezseniz evinize icra gelmesi olası bir durumdur. Sadece mahkemelerin genel uygulamalarına bakıldığında taşınmazların haczi yerine, maaş haczi uygulandığını söyleyebiliriz. Normal olarak bu durum, borcunuzun tutarına nazaran değişim gösterecektir. Oldukça yüklü borçlarınız için mahkeme maaşınız yerine taşınmazlarınıza da haciz koyabilir. Bu tercih avukatın yapmış olduğu çalışmaya nazaran de değişim izah edebilir. Eğer ödeme gücünüz var ise işlemlerin bu aşamaya gelmeden, direkt avukat ile ilk görüşmede size en uygun olan seçeneklerde ödemek için antak kalma yapmanız tavsiyemizdir.

Senet Avukata Verilirse Ne Olur?

Senet, avukata verildiği taktirde ilk olarak avukatın sizi arayacağını unutmamalısınız. Senedin avukata verilmesi durumunda işlemler direk başlamayacak, avukatlar da size süre tanıyacaktır. Bu süre içinde ödeme yapmak en mantıklı çözümlerden birisidir. Ödeme imkanlarınızı doğru bir halde avukatlarla paylaşmak ve işinize gelen en uygun ödeme seçenekleri mevzusunda antak kalma sağlamak oldukca mantıklı olacaktır. Senet borcu ödenmezse ne olur hakkında bilgiler vermeye çalıştık, aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here