Ana sayfa Bankalar Senet Borcu Zaman Aşımı Süresi – Güncel

Senet Borcu Zaman Aşımı Süresi – Güncel

728
3

Günümüzde kişiler yada firmaların içinde gerçekleşen ticaretler sonucunda ortaya çıkan vadeli ödemeleri güvence altına alabilmek için karşılıklı senet imzalama işlemi gerçekleştirilebilir. Senetlerin hukuken yaptırımı olduğu şeklinde, borçlu taraf için belirli bağlayıcılığı da bulunmaktadır. Düzenlenmiş olan senetler borçlu için sorumluluklar doğurduğu şeklinde eğer var ise kefil için de aynı sorumlulukları doğurur. Bu yazımızda da bu sorumlulukların ne olduğu ve ne şeklinde yaptırımları olduğundan bahsedeceğiz. Senet borcu vakit aşımı süresi nedir, senet ne bazen aşımına uğrar şeklinde sorularınıza cevap arayacağız.

Senet Borcu Vakit Aşımı Süresi Nedir?

Senetler iki taraf içinde düzenlenmektedir. Borçlu bu senedi ödememişse karşı taraf bu senedi işleme koyabilir ve eğitim edebilmek için avukata başvurabilir. Eğer bir senet için hiçbir sekilde işlem yapılmamışsa ve senet avukata devredilmemişse bu senedin vade zamanı üstünden bir hesap yapılabilir. Mesela daha evvel vadesi geçmiş ve herhangi bir işlem yapılmamış senedin vade zamanı üstünden 3 (üç) yıl geçmişse bu senet kendiliğinden düşecek ve bir borç sorumluluğu kalmayacaktır.

 

Sadece durum bu kadar da rahat değil. Vade zamanı üstünden 3 yıl geçmiş bir senet işleme koyulabilir. Mesela alacaklı, vade zamanı üstünden 3 yıl geçmiş olan bir senede ilamsız icra takip edeni başlatabilir. Sizin de bu durumda bu borca 1 hafta içinde itiraz etmeniz gerekir. İtiraz etmediğiniz, borcu kabul ettiğiniz anlamına geleceği için 1 hafta içinde herhangi bir itiraz davası açmamanız durumunda bu borcu kabul etmiş sayılır ve yine ödemekle yükümlü olabilirsiniz. Senet borcu vakit aşımı süresi tüm senetler için aynı mıdır? Hayır değildir. Gelin şimdi o senetlere de bakalım.

Senette Vakit Aşımı Süresi Aynı Mıdır?

Elbet her senet için vakit aşımı süresi aynı değildir. Mesela bankalar yada resmi kurumlariçinde düzenlenmiş olan senetlerin vakit aşımı süresi 10 senedir. Bu biçim senetler sözleşme yerine geçer ve vakit aşım süresi net olarak 10 yıl olarak kabul edilir. Sadece tecim kanununa bakılırsa tüm senetlerin vakit aşımı 10 yıl olmuyor. Mesela sizin bir esnaftan aldığınız bir mobilya karşılığı düzenlenen senetlerin vakit aşımı süresi 3 senedir. Bu senetler adi senet olarak geçmiş olduğu için vakit aşımı süresi de düşüktür. Herhangi bir esnaftan yaptığınız alışveriş karşılığında düzenlenen senetlerin vakit aşımı süresi net olarak 3 senedir.

Senet Borcu Yüzünden Maaşa Haciz Gelir Mi?

Bu durum bir oldukça etmen karşısında değişim izah edebilir. Ödeme yapmadığınız senetli bir borç karşılığında, senet işleme koyulduğunda çeşitli yöntemler ile eğitim edilebilir. Bunların içinde maaşa haciz, mal varlığına icra şeklinde yöntemler bulunabilir. Sadece senedin düzenlenme şekline bakılırsa normal olarak bu durum değişim gösterecektir. Bu şeklinde durumlar başınıza ulaştığında muhakkak bir avukat ile görüşmelisiniz. Emekli maaşına haciz gelmeyeceğini de kati olarak söyleyebiliriz. Maaş haciz mevzularında daha çok informasyon almak istiyorsanız da Yasal Takip bölümünden devam edebilirsiniz.

Senetler hakkında aklınıza takılan daha değişik mevzular var ise alt bölümde bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Sorularınızın tamamı cevaplanmaktadır.

3 YORUMLAR

  1. İyi gunler bizim ortak bir şirketimiz vardı bu ortak şirkete ait altında benim imzam olan bir senet var ve alacaklı bu seneti avukata devretmiş ve taşınmaz gayri menkul un üzerinde haciz var bu yaklaşık 4 senedir hacizli ama satışa gidilemedi çünkü üzerimde başka borçlara var bu senetin zaman aşımı ne zaman olur ve ben malımı üzerindeki hacizli nasıl kaldırırım ödeyecek durumum yok malesef bu arada borç aslında bnm degil ortagımın o dönemde ortagım hapiste oldugu için en imzalamıştım

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here