Ana sayfa Bankalar Sigorta Eksperi Nasıl Olunur? Sigorta Eksperi Nedir?

Sigorta Eksperi Nasıl Olunur? Sigorta Eksperi Nedir?

619
0

Sigorta Eksperi Iyi mi Olunur, sigorta eksperi nedir, sigorta eksperi olma şartları, iyi mi sigorta eksperi olurum hakkında bilgiler yazımızın devamında yer ediniyor. Günümüz koşullarında yapılabilecek en cazip meslekler arasına son yıllarda süratli bir giriş yapmış oldu sigorta eksperliğiSigorta Eksperi en rahat haliyle kaza ya da bu şeklinde durumlarda sigortalı olan evin, aracın hasar durumunu belirlemek ve bunu ilgili kurum ya da kuruluşa rapor halinde sunmak olarak tanımlanabilir. Öteki bir deyişle hasarın finans kısmını belirlemektir. Doğrusu evde bir hasar oluştuğunda bunu tespit edip sigortalandıracak olan kişinin adı Sigorta Eksperidir. Peki Sigorta Eksperi nedir? Sigorta eksperi olmak için neler gerekir? Sigorta Eksperi Iyi mi Olunur?

Sigorta Eksperi Nedir? Niçin Caziptir?

Eksperler eğer kamu kurumunda çalışıyorlarsa maaşları sabittir ek olarak harcırahları vardır. Bir firmaya bağlı çalışıyorlarsa gelirleri eksperlik yaptıkları vaka sayısına nazaran değişiyor. Kabaca örneklemek gerekirse oto eksperleri ülkemiz şartlarında daha fazlaca kazanıyor diyebiliriz. Eksperlerek olarak her ne kadar bir kuruma ya da firmaya bağlı olsalar da işlerini bağımsız olarak yaparlar.

 

Sigorta Eksperi Iyi mi Olunur

Sigorta eksperi olabilmeniz için ilk olarak bazı şartlar var. Adli sicilinizin temiz olması ve 4 senelik üniversite mezunu olmanız gerekmektedir. Bu şartlara uyuyorsanız sıra geldi sürece. Gömü müsteşarlığının açmış olduğu sınavları kazanmalısınız. Imtihan tarihlerini gömü müsteşarlığının resmi web sayfasından öğrenebilirsiniz. Imtihanı kazandıktan sonrasında sırada Sigortacılık Eğitim Merkezi kısa adıyla SEGEM‘in verdiği eğitimler var. Onları da aldıktan sonrasında 6 aylık stajın peşinden sigorta eksperi olabilirsiniz ve artık vazife başına geçerek şirket bünyesinde eksper olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Bununla beraber firmalara gönderebilmek suretiyle, bankalar ile çalışabilmek suretiyle de kendi firmanızı açabilir ve bu biçim firmalara rapor göndererek çalışabilirsiniz.

Şunu da belirtmek gerekiyor ki her eksper eğitimini almış olduğu, uzmanlık alanına nazaran çalışıyor. Eğer ev sigortası alanında uzmanlık aldıysanız yalnız ev hasarları ile ilgileneceksiniz, otomobil sigortası şeklinde alanlarda uzmanlık aldıysanız da yalnızca otomobiller ile ilgileneceksiniz anlama gelir. Her eksper yalnızca kendi uzmanlık alanında çalışabilir.

Sigorta Eksperleri Nerelerde Çalışabilir

  • -Bir sigorta şirketi bünyesinde
  • -Bankalara bağlı ya da bağımsız olarak.
  • -Bilirkişiye gereksinim duyulan adli davalar için adliyede (Bankalar şeklinde bağımlı/bağımsız)
  • -Gömü müsteşarlığının kendi bünyesinde
  • -Tayyare, vapur vb. araçların alım satımını meydana getiren büyük firmalarda
  • -Bir öteki seçenek de banka vb. kurumlara göndermek suretiyle kendi ekspertiz firmanızı açabilirsiniz
  • Sigorta Eksperi Iyi mi Olunur?
Ekspertiz Ne Anlama gelir?

Ekspertiz ise, bir vasıta yada evin bir bilirkişi tarafınca değerinin belirlenip raporlandırılması işlemine deniyor. Sigorta eksperlerinin genel olarak yapmış oldukları işi bu şekilde tanımlamak de mümkün olabilir. Ekspertiz raporlarının belirli çeşitleri olduğu şeklinde, her bazı ekspertiz raporlarında değişik meslek kolları tercih edilebilir.

Sigorta Eksperi Nedir sorusunun cevabı ve bu işin cazip tarafları bunlardır. Makalemizden ışıkla, geleceğin güzel mesleklerinden birisi olarak da kabul ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here