Ana sayfa Bankalar Sigortada Unutulan Para Sorgulama Ve Geri Alma

Sigortada Unutulan Para Sorgulama Ve Geri Alma

4593
0

Geçtiğimiz yıl binlerce kişinin araçlarında oluşan zararlara bağlı olarak sigorta alacaklarını ve sigortadan olan yaşam poliçelerinin biriken tutarlarını almadıkları ortaya çıktı. 2016 yılı için meydana getirilen araştırmalar doğrultusunda sigortada alacaklarını unutan şahıs sayısının 125 binden fazla olduğu açıklandı.

Daha öncede benzer araştırma banka hesaplarında unutulan paralar için yapılmış ve bu paraların hesap sahiplerine verilebilmesi için emek verme başlatılmıştır. Aynı şekilde vasıta sigortalarında ve yaşam poliçelerinde alacakları kalan kişiler, söz mevzusu yerlerdeki kalan paralarını sorgulama yaparak alabilmektedir.

Sigortada Unutulan Para Iyi mi Geri Alınır?

Sigorta şirketleri mevzuya dair alacağı bulunan kişilere mektup yöntemiyle ya da telefonla arayarak bilgilendirme yapmaktadır. Sadece bu bilgilendirmeye karşın paralarını almayan ya da bilgilendirmenin tarafına ulaşmadığını beyan eden kişiler toplamda unutulan 28,8 milyon için sorgulama yaptırabilmektedir.

Bu şekilde sigortada parası kalıp kalmadığını öğrenebilen vatandaşlar alacaklarını 15 Haziran’a kadar eğitim edebiliyorlar. Güvence hesabı resmi web site adresi üstünden kimlik numarası ile sorgulama yaptırabilmek mümkün.

Bunun için http://www.guvencehesabi.org.tr/ adresinde yer edinen detaylı açıklamalara göz atabilirsiniz. Sigortada kalan paranızı öğrenmenin öteki yolu ise müşterisi olduğunuz sigorta şirketinin sitesini kullanmaktır. Her firmanın ilgili internet sayfası ayrı olarak düzenlenmiş olduğu için hepsinin adresi farklıdır.

Sigortada Unutulan Ve Alınmayan Paralara Ne Oluyor?

Güvence Hesabı Müdürü Abdülkadir Ufak, basın açıklaması esnasında 10 yıl yada 20 yıl benzer biçimde uzun süreler ile kişilerin yaşam sigortası poliçesini yatırdıklarını fakat sürenin bitmesine karşın bu paraların alınmadığını açıklamıştı. Geçtiğimiz yıl için sigortada unutulan meblağının 28,8 milyon TL olduğu belirtilmiştir. Peki, unutulan sigorta paraları ilgili tarihe kadar alınmazsa ne olacak?

Meydana getirilen açıklamalara gore ilgili yönetmelik gereği hususi hukuk hükümlerine doğal olarak sigortalar çerçevesinde hak sahiplerine ödenmesi ihtiyaç duyulan tutarların, iadesi ihtiyaç duyulan her türlü prim ve tazminatların söz mevzusu mevzuat gereğince süre aşımına uğraması durumunda Güvence Hesabına devredileceği açıklandı.

Söz mevzusu meblağlar gerçek sahibi tarafınca eğitim edilmezse, sigorta şirketlerinin bu meblağları Güvence Hesabına devredeceği bildirildi. Ufak, altını çizerek konuşmalarında bu paraların Güvence Hesabına aktarılması durumunda kurumun söz mevzusu paraları direkt gelir olarak kaydedeceğini açıkladı. Ek olarak bu tür unutulan ve alınmayan paralar için sigorta şirketlerinin yılda bir kez Güvence Hesabına aktarma zorunluluğunu da hatırlattı.

Sigortada Unutulan Paraların 15 Haziran’a Kadar Alınması Gerekiyor

Sigorta şirketlerinde unutulan toplam meblağının 15 Haziran 2017 geçmişine kadar alınması gerekmektedir. Aksi takdirde sigortalılar tarafınca alınmayan tutarlar, sigorta şirketlerince Güvence Hesabına devredilecektir. Bu devir için sigorta şirketlerine verilen süre ise 31 Haziran 2017 tarihinde dolmaktadır.

Son dönemde yaşam poliçesinde biriken parasını ve aracından dolayı almaya hak kazanılmış olduğu hasar alacaklarını sigorta şirketlerinde bırakan şahıs sayısı giderek arttı. Bundan dolayı daha ilkin bir düzenleme yapılarak, bu meblağların her yıl tertipli olarak denetim edilmesi ve unutulan paraların Güvence Hesabına devredilmesi kararlaştırılmıştı.

Bu düzenleme kapsamında her yıl yıl başlangıcında alacaklarını unutulan sigortalıların bir sıralaması yayınlanmaya başladı. Söz mevzusu listede yer edinen vatandaşların 15 Haziran geçmişine kadar bu paraları almaları için telefon ve mektup aracılığı ile çağrıda bulunuluyor.

Kurumun ve şirketlerin çağrılarına karşın bilgilendirmeden haberi olmayan vatandaşlar ya da parasını gene unutarak eğitim etmeyen kişiler oluyor. Bu kişiler için son günün 15 Haziran bulunduğunu hatırlatarak, 15 Haziran 2017 tarihinden sonrasında alacakları üstünde bir hak iddia edemeyeceklerini belirtiriz.

Zira Güvence Hesabı Müdürü Abdülkadir Ufak ’ün yapmış olduğu izahat doğrultusunda ilgili tarihten sonrasında 30 Haziran’da bu meblağların Güvence Hesabına devredileceği ve söz mevzusu paraların direkt gelir olarak kaydedeceği aşikârdır. Bundan dolayı alacağı olan sigortalıların, alacak tutarlarını 15 Haziran 2017 geçmişine kadar eğitim etmesi gereklidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here