Ana sayfa Bankalar Tapu Harcı Hesaplama

Tapu Harcı Hesaplama

629
0

Tapu Harcı, bir öteki adı ile tapu harcaması, satışı meydana gelen tüm konut, iş yeri, tarla, arazi, arsa şeklinde gayrimenkullerin satış esnasında tapuya beyan edilen bedelin %4‘lük kısmıdır. Tapu harcı 2013 yılından ilkin %3.3 olarak hesaplanıyor ve uygulanıyordu. Bu ödemeler çoğu zaman %2 alıcı, %2 satıcı şeklinde ödenmektedir. Peki tapu harcı hesaplama iyi mi yapılır? Tapu harcı hesaplama mevzusunda bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Tapu Harcını Kimler Öder?

Tapu harcı taraflar içinde herhangi bir antak kalma yada değişim yapılmadıysa eşit miktarlarda ödenir. Alıcı ve satıcı eşit miktarlarda %2+%2 = %4 şeklinde ödeme yaparlar. Alıcı ve satıcının ödeyeceği tapu harcamaları eşit olmalıdır.

 

Peki tapu harcı hesaplama 2018 işlemleri iyi mi yapılır? Gayrimenkul satışı esnasında ödemem ihtiyaç duyulan tapu harcını iyi mi öğrenebilirim?

Tapu Harcı Hesaplama 2018

Tapu harcının hesaplama işlemi alıcı/satıcı taraflarının tapuya beyan etmiş olduğu gayrimenkulün satış bedeli (kıymeti) üstünden hesaplanmaktadır. Mesela satın alacağınız gayrimenkulün alış/satış bedeli tapuya 200 bin TL olarak beyan edilirse hem alıcı hem de satıcı taraf tapuya 4.000 TL tapu harcı ödemelidir.

100 bin TL olarak beyan edilirse de hem alıcı taraf hem de satıcı taraf tapu harcı olarak 2.000 TLbir harcama ödemelidir.

Peki tapu işlemleri esnasında tapu harcının haricinde başka bir harcama var mı?

Tapu Harcı Döner Ana para Bedeli

Tapu Harcı için belirlenen döner ana para bedeli 2018 yılı için 103.50 TL olarak belirlenmiştir. Ek hizmet bedeli olan 14 TL ile birlikte tapu harcı haricinde ödeyeceğiniz harcamalar her şey dahil olarak 117.50 TL olacaktır. Bunların yanı sıra Tapu ve Kadastro Müdürlüğü‘nün kendi web sitesinde yayınlamış olduğu listeden öteki tüm tapu harcamalarını ve hizmet bedellerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü Hizmet Bedeli Fiyat Listesi

Tapu Harcı Hesaplama 2018 isminde yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Öteki tapu harcamalarına üst bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Ek olarak aşağıda verdiğimiz örnek tapu harcı tablosu ile de satış bedelinizden sonrasında karşınıza çıkacak tapu harcını hesaplayabilirsiniz.

Gayrimenkul Satış Fiyatı Alıcının Ödeyeceği Tapu Harcı Satıcının Ödeyeceği Tapu Harcı
100.000 TL 1.500 TL 1.500 TL

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here