Ana sayfa Bankalar Tapu Harcından Dolayı Fazla Vergi Ödenmesi

Tapu Harcından Dolayı Fazla Vergi Ödenmesi

593
0

Gayrimenkul alıp satarken meydana getirilen bazı yanlışlardan dolayı yatırımcılar, ödemesi gerekenden daha çok vergi ödemek zorunda kalabilirler. Gayrimenkulleri kar amaçlı satan kişilerin, elde edilmiş kar için vergi ödemeleri gerekebilir. Haiz olduğunuz gayrimenkulü 5 yıl dolmadan satıyorsanız, gayrimenkul kıymet artış kazancı vergisi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ek olarak tapu harcını düşük olarak gösterdiyseniz, fazla vergi ödeyebilirsiniz. Genel anlamda tapu harcını azca ödemek için konutun değerinin normalinden düşük gösterilmesi, fazla vergi ödenmesine niçin olabiliyor. 

Gayrimenkul Kıymet Artış Kazancı Vergisi

Alınan gayrimenkulün satışı sonrasında belirlenen miktarın üstünde bir kar elde edilmesi sonucunda doğan bir vergi türüdür. Öteki bir deyişle 5 yıl içinde alınan konutun satılması ile elde edilmiş kar için ödenen vergidir. Tapu harcından dolayı fazla vergi ödenmesi durumunu daha net açıklamak gerekirse, gayrimenkul alınırken tapu harcını gereğinden azca gösterilirken, satarken gerçek kıymeti ile gösterilmesi sonucu ortaya çıkan vergidir. Meydana getirilen bu işlem fazla vergi ödemesine niçin olacaktır. Ev alırken ileriye dönük düşünmeden meydana getirilen bu düşük harç bildirimi, ilerde fazla vergi ödeme şeklinde çeşitli sorunlara yol açabiliyor. 

 

Fazla Vergi Oluşumu

Örnek vermek gerekirse; Almış olduğunuz bir konutu tapuya düşük harç bedeli ile bildiriyorsunuz, iki üç yıl sonrasında bu evini kıymeti artıyor. Tapuya bildirilen bu rakamlar üstünden hesaplamalar yapılıyor. Verilen rakamlar doğrultusunda kar oranları belirleniyor. Bu veriler üstünden hesaplanarak belirli bir vergi tutarı meydana gelir. Fakat evi satmak istediğinizde gerçek değerler göz önüne alınarak hesaplamalar yapıldığında değişik vergi oranları çıkmaktadır. Bu şekilde aradaki vergi miktarı bir fazlaca fazla oluyor. Bu durumda tapu harcından kaynaklı fazla vergiler ödemenize niçin olabiliyor. Konut alırken tapu bedelinin düşük gösterilmesi fazla vergiler ödenmesine yol açıyor. Kar yapmak isterken zarara uğranabiliyor. 

Tapu Harcını Düşük Gösterenler Ne Yapmalıdır?

Tapu bedelini normalden düşük göstererek konut alanlar, konutu satarken tapu harcı ile ilgili bu sorunları yaşamamak için pişmanlık dilekçesi verebilirler. Bu sayede tapu değerinin yükselmesini sağlayabilirler. Pişmanlık dilekçesini, vergi dairesine giderek verebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here