Ana sayfa Bankalar Tarım Destek Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Tarım Destek Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

720
0

Türkiye’de her yıl başvuruları alınan ve genel anlamda şubat aylarında yayınlanıp hesaplara aktarılan ziraat destek ödemeleri, Besin Ziraat ve Hayvancılık Bakanı tarafınca yazılı bir bildirge ile duyuruluyor. 2017 Senesinde tüm çiftçilere, destek kapsamında, toplamda 2 milyar 127 milyon TL ödenecek ve bu tutarın normal olarak ziraat alanında üretimi arttıracağı ümit edilecek.

Devlet tarafınca uzun süredir beklenen sadece bir türlü tam olarak gerçekleşemeyen ihracat ve seri üretim geleneği, Türkiye’de şu sıralar yapılmak istenen yegane şey. Devlet ve devlet destekli pek fazlaca bankanın bu bağlamda, ziraat kredisi, hayvancılık kredisi ve benzeri kredi ürünlerini, hibeleri sunduğunu bilmekteyiz.

Peki, 2017’de ziraat destek ödemeleri ne süre yapılacak?

2017 Ziraat destek ödemeleri, pek fazlaca bağlamda ziraat üretimine katkıda bulunması için sunuluyor. Mesela, fındık üreticilerine bu yıl 835 milyon liralık bir bağışlama ayrıldı ve bu bağışlama ile beraber fındık ihracatının arttırılması planlanıyor; keza, yağ üretilen, yağlı tohumlu bitkiler için de bu yıl bir emek harcama yapılmış oldu ve tam 1 milyar 492 milyon lira ayrıldı.

Bu, fındığa verilen desteğin ortalama iki katı değerinde. Yaş çaya 169, hububata 360 milyon lira ayıran devlet, ziraat destek ödemelerini 24 Nisan günü 18:00’dan itibaren ziraat üreticisinin hesaplarına yapacağını deklare etti. Buna gore, siz de ziraat destek ödemesi alacaksanız, şu günlerde hesabınızda ziraat destek ödemenizi görebilirsiniz.

Gübre Destek Ödemeleri Ne Vakit Yapılacak?

Ziraat destek ödemeleri kapsamında değerlendirmeye alınan gübre destek ödemeleri de, her yıl Besin Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı tarafınca belli başlı işletmelere ve bireylere sunulabiliyor. Faruk Çelik, bu ödemelerin de tıpkı ziraat destek ödemeleri şeklinde 24 Nisan 18:00’dan itibaren çiftçinin hesabında olacağını duyurdu.

Buna gore, çiftçiler toplamda 2,8 milyar TL’lik ödeme almış olacaklar. Nisan ayından itibaren, alınan yeni ödemelerle beraber çiftçilerin harekete geçmesi ve üretim grafiğinde yükseliş sağlaması da beklenen durumlardan. Bilhassa gübre gerektiren tarımsal üretimlerin, naturel olarak bu hibeden sonrasında harekete geçeceğini söylememiz yanlış olmayacaktır.

Mazot Destek Ödemeleri Ne Vakit Yapılacak?

Bilhassa traktör gerektiren, büyük ziraat arazilerinde yapılacak her türlü ziraat işi için devlet, ziraat destek ödemeleri kapsamında mazot destek ödemeleri de sunabiliyor. Mazot destek ödemesi 2017 yılı içinde, pek fazlaca çiftçiye verilmesi planlanan ödemelerden. Buna gore, 24 Nisan saat 18:00’dan itibaren, hesaplarınızda mazot destek ödemesini de görebilmeniz olası.

Ziraat destek ödemeleri kapsamında sağlanan bu ödemenin, aynı gün eğer müracaat yaptıysanız tarafınıza yansıyacağını bildirelim; zira ziraat destek ödemeleri, T.C. kimlik numarasının son hanesine gore günlere bölünerek veriliyor ve her kategorideki ödemeniz “ziraat destek ödemesi” olarak toplu şekilde hesabınıza aktarılıyor.

2017 Yılı içinde, ziraat destek ödemeleri için planlanan toplam miktarın 12,8 milyar TL olduğu belirtiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here