Ana sayfa Bankalar Taşıt Kredisini Ödeyemezsek Ne Olur?

Taşıt Kredisini Ödeyemezsek Ne Olur?

660
0

Araçlar günümüzde lüks olmaktan çıkıp, temel bir gerekseme haline gelmiştir. Otomobili olmayan bireyler ise biran ilkin otomobil sahibi olabilmek için bankalar kanalı ile taşıt kredilerine müracaat yapıyor yada şanslarını taşıt kredileri ile deniyor. Peki taşıt kredisini kullandıktan sonrasında ödeyemezsek ne olur? Taşıt Kredisini Ödeyemezsek Ne Olur yazımızda taşıt kredisinin ödenmemesi durumunda baş gösterecek sorunları ele alacağız.

Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt Kredisi, yalnızca otomobil satın alırken kullanabileceğimiz bir kredi çeşididir. Taşıt kredisi başvurusu yapılırken aracınızın kasko kıymeti göz önünde bulundurularak bir hesaplama yapılır ve bu karşılık üstünden kredilendirmeniz gerçekleşir. Taşıt kredilerinde onaylanan meblağ alıcıya değil, direk olarak aracı satan kişiye devredilir. Şu demek oluyor ki krediyi çeken şahıs parayı asla görmez, banka direk olarak satıcıya ödeme yapar. Şimdi de en oldukca dört gözle beklenen soruya geçelim. Taşıt kredisini ödeyemezsek ne olur?

Taşıt Kredisini Ödeyemezsek Ne Olur?

Bir taşıt kredisi kullandınız ve belirli bir taksitten sonrasını ödeyemediniz, imkanlarınız izin vermedi ve kredinizin ödemeleri aksadı. Peki banka aracınıza direk el koyar mı? Eğer kredinizi ilk kez geciktiriyorsanız bankanız araca direk olarak el koymayacaktır. Ilk olarak bu mevzuda içinizi rahatlatabilirsiniz. Banka hiçbir vakit işi uzatmak istemez ve kolay yoldan parasını almak ister. Parayı almak için avukatlık ve satış işlemlerine başlamaktansa ilk olarak sizin kapınızı çalar. Karşılıklı görüşmeleriniz sonucunda sizin o an ki durumunuza en uygun ödeme planı seçilir ve borcunuz bir nevi yapılandırılır. Şu demek oluyor ki borcunuzu gene ödemeye devam edecek sadece değişik imkanlar üstünden ödemeye devam edeceksiniz ve aracınıza el koyulmayacaktır.

Bu işlemler iyi mi devam eder?

Taşıt kredisini kullandınız ve ilk 2 taksidini ödeyemediniz. Bankanız size 3. taksitte bir uyarı yazısıçeker. Bunun yerine telefonla ulaşarak kredinizin geciktiğini de belirtebilir. Bununla beraber yasal işlemleri de başlatarak da Güvenlik Müdürlüğü tarafınca aracınızın ilk trafik noktasında bağlanmasını talep edebilir. Sadece azca ilkin de dediğimiz şeklinde, ilk olarak sizinle görüşür ve borcunuzu yapılandırma yolunda adım atarlar. Sadece bu adımlardan sonrasında da kredi ödemelerinde problem yaşarsanız malesef ki bu aşamadan sonrasında meydana getirecek pek birşey kalmıyor, ilk denetim noktasında aracınıza el koyulabilir.

Eğer taşıt kredisi kullanmış ve taksitleri ödeyememişseniz aracınızın bağlanmaması için bu durumlara dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Banka size uyarı yazısı gönderdiğinde banka ile karşılıklı görüşmeler sonucunda borcunuzu ödeme gücünüze nazaran yapılandırıp ödemeye devam etmek aracınızı kurtaracaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here