Ana sayfa Bankalar TC Kimlik İle Bankadan Para Çekilir Mi?

TC Kimlik İle Bankadan Para Çekilir Mi?

639
0

ATM ve banka şubelerinden para çekmenin çeşitli yolları vardır. Bilhassa son dönemlerde hızla gelişen teknolojinin ve cep telefonlarının hayatımızın tam ortasında yer almasıyla birlikte bankacılık işlemleri de bir o denli kolaylaştı. Bankaya gitmeden bir fazlaca işlemimizi web bankacılığı ve bankamızın mobil uygulaması üstünden gerçekleştirebiliyoruz. Peki TC Kimlik ile para çekme iyi mi olur? TC Kimlik no ile para çekebilir miyiz?

TC Kimlik ile para çekme

Bilinenin aksine, TC kimlik numaramız ve kimliğimiz yanımızda ise, kartımız olmadan bankadan para çekebiliriz. Şu demek oluyor ki en yakındaki banka şubenize giderek, kimlik bilgileriniz ile hesabınızdan istediğiniz tutarı çekebilirsiniz. Sadece kimlik kartı görmek isteyeceklerdir. Kimlik kartınız yanınızda olmadan para çekmeniz mümkün olmayabilir.

Aynı anda, ATM’lerden de bu işlemi yapabilirsiniz. Bildiğiniz suretiyle ATM karşısına geldiğinizde, ATM’lerin belirli menüleri bulunuyor. Türkçe kartsız işlemler menüsünden TC Kimlik bilgileriniz ile para transferi yapabilir ve hesabınıza gelen parayı çekebilirsiniz. Bankanız bu işlemleri yapabilmeniz ve para çekebilmeniz için sizden ek bilgiler isteyebilir. Mesela, parayı çekerken size bir SMS gönderip bu işlemi doğrulamanızı isteyebilir. Cep telefonunuzu yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

 

Telefon ile gönderilen parayı kartsız çekme

Artık, cep telefonumuz üstünden de para geçirme işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. Bu işlemlerin genel adı da CepBank ve Cebe Havale olarak geçiyor. Cebimize gelen parayıda kartsız olarak TC Kimlik numaramız ve gelen SMS şifresi ile fazlaca kolay bir halde çekebiliriz. CepBank ve Cebe Havale işlemleri için ilgili makalelerimizi okuyarak informasyon edinebilirsiniz. Cebe Havale işlemleri düzgüsel para transferi ile aynıdır.

 

Hesap kartınız yanınızda olmadan, ATM ve Banka şubelerinden para çekebilirsiniz. Bankanız sizden bir tek SMS doğrulaması benzer biçimde ek yöntemlerde doğrulama yapmanızı isteyebilir. Sadece bazı durumlarda ve bazı bankalarda hesap kartınız yanınızda olmadan ATM’den kartsız para çekme işlemi yapılmıyor. Kullandığınız bankanın web sitesinden ATM işlemlerini inceleyebilir ve bu şekilde para çekmenize izin verip vermediğini denetim edebilirsiniz. Cep Bank işlemleri ise tamamen kartsız olarak yapılmaktadır.

 

Ekleme (13 Nisan 2018): TC Kimlik ile ATM’den para çekebilmek için herhangi bir banka hesabına ihtiyacınız yoktur. Banka hesabı olan değişik bir şahıs sizin cep telefonu numaranıza para ve gizyazı gönderebilir. Siz bu şifreyi kullanarak ATM’den para çekebilirsiniz. Ek olarak bankada hesabınız var ve kartınızı kaybettiyseniz de ATM’lerin kartsız işlemler menülerini kullanarak kolaylıkla hesabınıza erişebilir ve para çekebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here