Ana sayfa Bankalar TEB Kredi Yapılandırma 2019

TEB Kredi Yapılandırma 2019

795
0

Türkiye Iktisat Bankası tarafınca her yıl sunulan pek oldukca kredi ürünü, bireylerin harcamalarını azaltmak bir yana, hem de uygun faiz oranları ve ödeme imkanları ile de müşterilerini memnun etmeyi biliyor.

Bakıldığında konut, taşıt ve gerekseme kredisi şeklinde temel kategorilerde pek oldukca kredi ürünü bulunduran TEB, bu kredileri ödeyememeniz halinde ise tarafınıza kredi yapılandırma hizmeti verebiliyor. Bilhassa kredi yapılandırma işine değineceğimiz bu yazıda, TEB bankalarından bu işlemlerin iyi mi gerçekleşebileceğine dair her şeyi öğreneceksiniz.

TEB’den kredinizi yapılandırmak için aslına bakarsak yapmanız ihtiyaç duyulan işlemler oldukça kolay; sadece bu işlemlerin hem avantajları hem de pek oldukca dezavantajı mevcut. Bakıldığında, avantajlı olarak kolay bir ödeme sistemine geçiş imkanı verirken, kredi yapılandırmanın hem de bankacılık profilinize zarar verdiğini de görebiliyoruz.

Gene de, kredimi ödeyemiyorum ve kredimi yapılandırmak zorundayım diyorsanız, aşağıda kredinizi iyi mi yapılandırabileceğinize dair adım adım bazı detayları sunduk. Bu adımları izleyerek, kredinizi kolay bir şekilde siz de yapılandırabilirsiniz.

TEB Kredi Yapılandırma Iyi mi Yapılır?

Bir satın alan, TEB kredisini yapılandırmak istiyorsa, ilk olarak kredi tipini öğrenmelidir. Taşıt, gerekseme ve konut kredisi minvalinde; temelde 3 kategoride sunulan bu kredilerden hangisini aldığını öğrendikten sonrasında, her satın alan kredi tipine gore yapılandırma talebini gerçekleştirebilir.

Sadece her kredinin yapılandırma talebi ve sizden istenenler değişik şekillerde gerçekleşir. Aşağıda, 3 kredi tipine dair kredi yapılandırma işleminin iyi mi yapılabileceğini sizlere açıkladık.

TEB İhtiyaç Kredisi Yapılandırma

TEB’den gerekseme kredinizi yapılandırmak istiyorsanız, genel anlamda tarafınıza oldukca büyük bir meblağ verilmediği için gerekseme kredinizin yapılandırılması da azca kalan borcunuza binaen yapılacaktır. Bakıldığında, genel anlamda 36 aya kadar bölünen gerekseme kredisi yapılandırma işlemlerini tamamlayabilmek için yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey, bir TEB şubesine uğramaktan geçiyor.

Herhangi bir komisyon ödemeyeceğiniz bu yapılandırma işleminde yalnızca bankanın sunmuş olduğu yeni faiz oranını kabul etmek yükümlülüğünüz mevcuttur. Bunun dışındaki komisyonlar, eğer sözleşmenizde yoksa geçersizdir ve kredi yapılandırırken karşı çıkmanız mümkündür. Satın alan temsilcisi, kredi yapılandırma talebiniz karşısında size yeni bir ödeme planı çıkarabilmektedir.

TEB Taşıt Kredisi Yapılandırma

İkinci El veya 0 vasıta temini için TEB’den gerekseme kredisi kullandıysanız ve son dönemde ödemekte zorlanıyorsanız, derhal kredi sözleşmenizle beraber bir TEB şubesine uğrayabilir ve kredi yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Genel anlamda, taşıt kredilerinde kredi erken kapatma cezası bulunmaz fakat bankanın inisiyatifi dahilinde tarafınızdan kredi yapılandırma komisyonu alınabilir.

Buna, karşı çıkmanızın mümkün olduğu bilinmektedir sadece gene de oran cüzi bir miktar ise karşı çıkmak yerine, kabul edip rahat bir ödeme planı ile taşıt kredinizi yapılandırabilmeniz de bir seçenektir. TEB taşıt kredisi yapılandırma işleminde genel anlamda faiz oranlarının arttığını da bilmekteyiz.

TEB Konut Kredisi Yapılandırma

TEB’den konut kredisi yapılandırma işlemi için gene bir TEB şubesine uğramanız gerekmekte. Elinizdeki kredi sözleşmesi ile birlikte yapacağınız kredi yapılandırma talebinde, sözleşme gereği “kredi erken kapatma cezası” ödemeniz şartı bulunmaktadır.

Dolayısıyla, kredinizi yapılandırmak istiyorsanız kalan borcunuzun %2’sini muhakkak erken kapatma cezası adı altında ödemek durumunda kalırsınız. Bununla beraber tarafınıza yeni bir ödeme planı çıkaran TEB’den her şeyi kabul etmeniz halinde yeni sözleşmeyi imzalayabilir, yeni bir ödeme planıyla kredinizi yapılandırmış olabilirsiniz.

TEB 72 Ay Yapılandırma

TEB’in bilhassa konut ve taşıt kredisi bağlamındaki kredi ürünlerine 72 aya kadar kredi yapılandırma seçeneği sunmuş olduğu biliniyor sadece bu seçenekte muhakkak varsayılan kredinizdeki faiz oranından oldukca daha çok bir faiz oranı ödemek durumunda kalabiliyorsunız.

TEB Kredi Yapılandırma Yapmıyor

TEB’in kredi yapılandırma işlemi yasal bir haktır ve minimum 1 kez kredi yapılandırma, hali hazırdaki kredi ürününüzün üstüne yapılabilmektedir sadece TEB’in bunu yapmaması halinde, hakkınızı Tüketici Mahkemeleri veya Bimer şeklinde servislerden kolaylıkla arayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here